Yeni Medya
Şimdi Okunuyor
Yerleşik Bir Ofise İhtiyacımız Var mı?
0

Teknolojinin getirdiği çalışma şartları daha önceki zamanlara göre bugün oldukça farklılıklar gösteriyor. Bilgi iletişim araçlarının kullanılması daha iyi bir iş yaşam dengesi kurulmasını sağlıyor. Akıllı telefonlar, tabletler, taşınabilir bilgisayarlar ve internet hemen her ortamda çalışmayı ve bizden beklenen işi yapabilmemizi sağlıyor.

Ofiste üretken olunabilir mi?

Her ay yüksek ücret karşılığı çalıştırdığımız kişilerin günümüz şartlarında özellikle büyük şehirlerde trafikte geçirdikleri zaman nedeniyle demoralize olması çalıştıkları ve hizmet verdikleri müşteriler için sorun yaratabilmekte işte istenilen verimin altında kalınmasına neden olmaktadır. Artan rekabet koşulları ve zamanın çok değerli olması gibi etkenlerden dolayı uzaktan çalışma yavaş yavaş bazı firmaların tercih ettiği bir çalışma şekli olmaya başlamıştır.

Aşağıdaki tabloda 10000 tl brüt ücret ile haftalık 40 saat çalışan birinin trafik yüzünden yaşadığı verim kaybını günlük,aylık ve yıllık olarak istatistiksel görebilirsiniz.

Teknolojinin bu kadar ilerlediği günümüzde ofis içi denetimle insanları çalıştırmak ne kadar doğru olabilir? Yılda kaybedilen kadar çok meblağı yatırım için kullanabilecekken kimse kaybetmek istemeyecektir.

Yeni bir iş düzeni mi? Yoksa yaşam tarzı mı?

Uzaktan çalışmak yeni bir iş düzeni olmasından ziyade yeni bir yaşam tarzı denilebilinir. Alışılmış yaşama şeklinde değişiklik yapılması ile kolayca uygulanabilinir. Uzaktan çalışanların şirketle ve diğer çalışanlarla iletişim halinde olmaları gereklidir. bunuda

  • e-posta ulaşımı, ajanda takibi ve şirket verilerine (intranet şirket içi iletişim kanalı) ulaşmak için vpn bağlantısı
  • anında çalışana ulaşılabilmeyi sağlayan telefon veya daha gelişmiş iletişim araçları

İşveren ve Çalışana faydaları

Uzaktan çalışmanın şirketlere verdiği faydalara örnek verecek olursak

  • Vasıflı çalışan bulma kolaylığı
  • İşe devamsızlığı azaltma
  • Artan müşteri memnuniyeti
  • Kira, ulaşım gibi giderlerde azalma olacağı için maliyetlerde azalma

Çalışanlar açısından faydalarını ise

  • İşyerinden uzakta bağımsız çalışabilme
  • İşle ilgili streste azalma
  • İş ve aile sorumluluklarını dengeleyebilmek olarak örneklendirebiliriz.

Yapılan araştırma sonuçlarına göre 2016 yılında dünya üzerinde çalışanların yüzde 36,7’sini uzaktan çalışanlar oluşturmaktadır. Yakın bir gelecekte (2020 ve sonrası) çalışanların yüzde 50’sinin uzaktan çalışma sistemine geçeceği öngörülmektedir. Esnek ve uzaktan çalışan sayısı giderek çalışma hayatında varlığını hissettirmektedir.

Sizce Makale Nasıl?
Harika
50%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
50%
Yazar Hakkında
Selahattin Çebi
former ıkea

Bir Cevap Yazın