Yeni Medya
Şimdi Okunuyor
Yeni Medyaya Bakış Nasıl Olmalı?
0

Yıl 1921. Henüz büyük taaruz  gerçekleşmemiş. Mustafa Kemal Paşa Ankara’da Milli Eğitim şurasını topluyor. Yıl 2007. Bugün dahi Milli Eğitim şuralarında en çok konuşulan konu %20 gündem oranı ile öğretmenlik mesleği oluyor.

Aradan geçen 86 yıl içinde ülkemiz, eğitimde dünya sıralamasında en alt basamaklara yerleşiyor. Eğitilmişler olarak, uzunca bir süredir eğitimde ezberciliği konuşuyoruz. Bugün, elindeki malumat ile bilgi odaklı öğrenci yetiştiren öğetmen; yenilikçilikten uzak – çok bilen ama bildiğini davranışlarına yansıtamayan – bilgisi ve davranışları birbiriyle tutarsız bireyler haline geliyor.

Öte yandan 27 Ekim 1922’de Atatürk, Bursa’da öğretmenlere sesleniyor: ”Ordularımızın kazandığı zafer sizin (öğretmenlerin) ve sizin ordularınızın zaferi için yalnız zemin hazırladı. Gerçek zaferi siz kazanıp sürdüreceksiniz ve mutlaka muvaffak olacaksınız.”

Nerede Yanlış Yapıyoruz?

Ancak malumat yüklemeye ”eğitim” diyen bir toplumun ”eğitilmişleri” bahsedilen zeminde, yalnız duygusal yönden gelişemediği gibi – aynı zamanda – sistematik düşünme yeteneğini de geliştiremiyor.

Eğitimi bilgi yükleme, bilgi aktarma düzeneği olarak gören öğretmen; topluma sistematik düşünme yeteneğini sunamadığı için; pragmatik yenilikçi bireysel farkındalığı öğrenciye aktaramıyor.

Oysa Cumhuriyetimizin ve aydınlık, modern Türkiye’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün vurgulamak istediği sistematik düşünme yeteneği; insana hem duygusal hem nörolojik açıdan geleceğe dair büyük potansiyeller sunuyor.

Bizden neden bir Steve Jobs, Bill Gates çıkmıyor?

Geleceği hayal etmeden onu inşa etmeye çalıştığımız için; tamda bu noktada önce kendimize sonra çevremize sormaya başlıyor ve hayıflanıyoruz: ”Bizden niye bir Steve Jobs, neden bir Bill Gates çıkmıyor?”

16 Yaşındaki Çocuk Milyoner Oldu

Öte yandan İngiltere’de yaşayan 16 yaşındaki Harvey Millington, 13 yaşında açtığı internet sitesi ile milyoner oluyor. Harvey, unutkan araç sürücülerinin vergi cezası almamaları için vergilerini ne zaman ödemeleri gerektiğine dair kağıttan fişler hazırlıyor. Harvey, internet sitesi üzerinden sattığı fişlerden bir yandan para kazanıyor bir yandan biriktirdiği paralarla arsa satın alıyor.

Salt bilgi odaklı, malumat aktaran bir eğitim düzeninden değil de; kuru bilgi dışındaki bilgiye, okumaya gözlemlemeye, düşünerek yeni keşifler yapmaya olanak tanıyan bir sistemde yetişen Harvey; bugüne kadar  2 milyon sterlinden (yaklaşık 8.2 milyon TL) fazla gelir sağlıyor.

İster anne baba, ister öğretmen, ister öğrenci olalım; ancak farkında olduğumuz şeyler arasından seçim yapabildiğimiz bir dünyada olduğumuzu, unutmamamız gerekiyor.

Çiğdem Gül Uğural
Follow me

Çiğdem Gül Uğural

Klinik Psikolog Dr. at Çiğdem Gül Uğural
St. Clements Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans sürecim devam ederken Prof. Dr. Doğan Cüceloğlu hocam ile tanıştım. Sohbetimiz sonrası; günümüzde anababaların, öğretmenlerin çocukları ve öğrencileri ‘’küçük insan’’ olarak görmelerinin Türkiye’nin en önemli konusu olarak tanımladım.
Aile ve çocuk gelişimi üzerine yurtiçi ve yurtdışı kaynaklardan bilimsel araştırmalarda bulundum. Bu araştırma sonuçlarını şuan St. Clements Üniversitesi'nde devam eden doktora eğitimimde; ilköğretim ve üniversite öğrencileri, öğretmenler, anababalar, iş kadınları ve iş adamlarına yönelik seminer ve atölye çalışmaları ile paylaştım.
Bilen değil, öğrenen ve gelişen insan olmak için kendi etki alanım içerisinde elimden gelenin en iyisini yapmaya devam ediyorum. Okuduğunuz için teşekkür ediyor saygı ve sevgilerimi sunuyorum.
Çiğdem Gül Uğural
Follow me

Latest posts by Çiğdem Gül Uğural (see all)

Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Çiğdem Gül Uğural
St. Clements Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans sürecim devam ederken Prof. Dr. Doğan Cüceloğlu hocam ile tanıştım. Sohbetimiz sonrası; günümüzde anababaların, öğretmenlerin çocukları ve öğrencileri ‘’küçük insan’’ olarak görmelerinin Türkiye’nin en önemli konusu olarak tanımladım. Aile ve çocuk gelişimi üzerine yurtiçi ve yurtdışı kaynaklardan bilimsel araştırmalarda bulundum. Bu araştırma sonuçlarını şuan St. Clements Üniversitesi'nde devam eden doktora eğitimimde; ilköğretim ve üniversite öğrencileri, öğretmenler, anababalar, iş kadınları ve iş adamlarına yönelik seminer ve atölye çalışmaları ile paylaştım. Bilen değil, öğrenen ve gelişen insan olmak için kendi etki alanım içerisinde elimden gelenin en iyisini yapmaya devam ediyorum. Okuduğunuz için teşekkür ediyor saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

Bir Cevap Yazın