Yeni Medya
Şimdi Okunuyor
WhatsApp Business’ın Tüm Ayrıntıları
0

Birçok düşünce ve çalışma sonrasında WhatsApp‘ ın ayrı bir iş uygulaması 2017′ nin sonlarında resmi olarak duyuruldu. Ocak 2018’ de nihayet uygulama indirilmek için hazırlandı ve milyonlarca küçük işletme sahibi WhatsApp Business‘ın sunabileceği avantajlardan yararlanabiliyor. İş uygulamasının standart WhatsApp uygulaması üzerinden sunduklarına derinlemesine bir bakalım ve daha sonra onu ayarlamaya ve iş profilinizi geliştirip çalıştırmaya bakalım.

WhatsApp Business Kimler İçin?

  • WhatsApp Business sadece işletmeler içindir.Müşteriler için konsiyerj (çok kapsamlı, büyük hizmet) benzeri bir hizmet sunmak için sıfırdan tasarımlanmıştır ve sadece iş sahipleri tarafından kullanılacaktır. WhatsApp Business, işletmelerin mobil cihazlarından, WhatsApp üzerinden başka bir yere gitme yerine, güncellemelerini, desteklerini ve temel olarak işlerini yürütme seçeneğini sunarak müşterilerle daha iyi etkileşimde bulunmaları için bir uygulama veya platform sağlar. Kısacası, müşteri normal WhatsApp uygulamasını kullanır, işletme sahibi veya yöneticisi ise WhatsApp Business uygulamasını kullanır.

Bu Daha Önce Yapıldı Mı?

  • Evet, ama bu ölçekte değil. Google Play Store’a bakarsanız, iş kullanıcılarına hitap eden çok sayıda uygulama bulacaksınız. Örneğin, uygulama tabanlı gezinti hizmeti olarak Uber’in iki uygulaması vardır: Müşteriler için düzenli ‘Uber’ uygulaması ve servis amaçlı kabinler çalıştıran sürücüler için ‘Uber Driver’ uygulaması. Kısacası, sadece servis sonu için bir arayüzdür. Ama WhatsApp gibi milyonlarca kullanıcısı olan bir mesajlaşma platformuyla kapsam çok daha geniş ve birçok topluluğa hizmet verebilir. Ayrı bir uygulama oluşturmak için yeterince geniş, çünkü yerel market, hükümet, hatta sağlık ve sağlık kurumları profesyonel hizmetler gibi çok sayıda işletmeye hitap etmek zorunda.

Standart Uygulamadan Farklı Olan Özelliği nedir?

  • Ücretsiz bir uygulamadır.Evet, WhatsApp işinizi listelemenizi ve müşterilerinizle hiçbir ücret ödemeden iletişim halinde olmanızı sağlar. Mesajlaşma uygulaması servis mesajlarını dışarı iterken, mütevazı ama yine de maliyetli SMS kısa sürede gereksiz hale gelebilir. Servis mesajları, aktivasyonlar ve daha fazlası WhatsApp ile de yapılabilir.SMS mesajlarının gönderilme maliyetini kesinlikle azaltır, ancak belirli bir servis mesajının doğrulanmış bir servis sağlayıcıdan geldiğini de bildirir. WhatsApp Business, küçük veya kişisel bir işletme için bir uygulamada ödeme yapma ve çalıştırma gereksinimini de azaltır; çünkü maliyet faktörü de dahil olmak üzere, işletim karmaşıklığını ortadan kaldırır. Bu, kullanıcılar için de bir nimet olmalıdır. Çünkü hizmet bilinen bir kaynaktan gelecektir ve spam çok kolay bir şekilde filtrelenebilir.

İş Profilleri

  • Standart özelliklere gelince, müşterilerin e-posta veya mağaza adresi, web sitesi veya işletmenin ek açıklamaları gibi ek bilgileri almasına yardımcı olacak “İşletme Profilleri” vardır. Bunlar oldukça ayrıntılı ve WhatsApp’ta işinizin doğasını oluşturmanıza yardımcı olur. Doğrulanmış bir işletme, yalnızca orijinalliğe katkıda bulunur ve WhatsApp kullanıcılarına çevrimiçi müşterileri aldatmak isteyen hırsız olmadığınızı bildirir ve güven verir.

Mesajlaşma Araçları

  • Bir işletme olarak, sık sorulan sorulara hızlı bir şekilde cevap gönderebilmelerini sağlamak için “hızlı yanıtlar” ayarlayabilmenizi sağlayan çok sayıda mesajlaşma aracı vardır. Müşterilerinize işinizi tanıtan tebrik mesajları ayarlayarak sanal işletmenize bir resepsiyon masası da verebilirsiniz. WhatsApp Business ayrıca kapalı saatlerde veya sahipler meşgul olduğunda kullanım için ”uzak mesajlara” izin verir.

İstatistik

  • Mesajlar ayrıca veri anlamına da gelir. Müşterilerinizi daha iyi anlamak ve daha iyi hizmetler sunmak için kullanılabilecek veriler, işinizi yol boyunca büyütmek için işinize yarayacak. Bu amaçla, WhatsApp Business mesajlaşma istatistiklerini sunarak, hızlı yanıtların içeriğini veya müşterileriyle iletişim kurma stratejisini ayarlayabilmeleri için gönderen, gönderilen ve okunan mesajların sayısı hakkında işletme sahiplerine basit ölçümler sağlayan bir özellik sunar. Gerçekten küçük ama kullanışlı bir özellik.

WhatsApp Web

  • WhatsApp Business, bir mobil uygulama olmadan hizmeti çevrimiçi olarak yönetebileceğiniz WhatsApp Web’i de destekler. Özelliğin çalışmasında gördüğünüz gibi, müşteri ihtiyaçlarına cevap vermek için kendi kurulumunu yürüten işletmeler veya bireyler için sıfırdan inşa edilmiştir. Aynı zamanda uygulamanın mevcut olmasının nedeni de budur; çünkü standart uygulamanın normal uygulamada şu anda iş yapanlara sunabileceğinden çok daha fazlasını sunar. Ne ve nasıl kullanmayı planladığınız tamamen size ve işinizin doğasına bağlıdır.

WhatsApp Business’ı Çalıştırmanız İçin Gerekenler

  • WhatsApp Business’ın bir hizmet olarak tasarlanma biçiminden dolayı çalıştırılması için birkaç önkoşul vardır.Öncelikle akıllı bir telefona ihtiyacınız olacak , hizmete kaydolmak için ise bir numaraya. Bu sizin resmi, ticari numaranız olacak ve müşterilerle etkileşim halinde kullanılacaktır. WhatsApp sadece bir mobil numarasının bir WhatsApp hesabına bağlanmasına izin verir. Geçerli numaranız WhatsApp tarafından kullanılıyorsa, bunu bir WhatsApp Business hesabı için kullanamazsınız.

 

Sizce Makale Nasıl?
Harika
100%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Pınar Çavdar

Bir Cevap Yazın