Yeni Medya
Şimdi Okunuyor
Web 2.0 Nedir?
2

WEB ALANINDAKİ İLERLEMELER

Web 2.0 sosyal medya alanındaki metinleri okuduğumuzda çokça karşımız çıkan temel bir kavram ancak içeriğinden ve etkilerinden yeteri kadar haberdar mıyız? Sosyal Medya İle ilgileniyorsak Web 2.0 ı tam olarak anlamamızda ve onu takip eden web gelişmelerinden haberdar olmamızda fayda var.

WEB 1.0’DEN WEB 2.0’YE GEÇİŞ

Web 2.0 2004 yılında O’Reilly Media’nın kurucusu Tim O’Reilly tarafından adlandırılmış ve kavram olarak ikinci nesil internet hizmetlerini yani internet kullanıcılarının ortaklaşa ve paylaşarak yarattığı sistemi tanımlamaktadır.

Tek yönlü iletişime olanak sağlayan Web 1.0’den  iki yönlü iletişimi destekleyen Web 2.0’ye geçişle sosyal medyaya geçişimiz gerçekleşti. Web 1.0 sitelerinde kullanıcılar olarak sadece okuyabilen, pasif ve tüketici konumundaydık ancak Web 2.0 sitelerinde tam tersine içerikte söz hakkı olan, içeriğe katkıda bulunan, geliştiren ve paylaşan aktif üretici konumundayız. İki teknoloji arasındaki en önemli fark kullanıcı olarak değişen rolümüz.

Kullanıcılar olarak oluşturabileceğimiz içerik türü çok fazla. Sosyal medyada yapmış olduğumuz bütün yorum, değerlendirme, etiketler, videolar ve metinlerin hepsi sosyal içerik türlerine dahildir. Kurumlar önceden kendi oluşturdukları içeriği sadece bireylere iletme çabasındaydı ancak içerik kontrolü artık biz bireylere bırakıldı ve bizler bütün bu içerikleri paylaşan, geri bildirimde bulunan, sohbetlere katılan ve reklam yaratılmasına olanak sağlayan aktif kitle haline geldik. Artık firmalar içeriklerinin kontrolünü bireylere bırakmış durumda

WEB 2.0 UYGULAMALARININ AVANTAJLARI NEDİR?

Web 2.0 uygulamaları tüm kurum ve markalara şu avantajları sağlar;

 • Müşteri ilişkileri geliştirmek
 • İş ortaklarıyla iletişimde kalmak
 • Araştırma yürütmek ve geliştirmek
 • Tüketicilere yeni ürünler hakkında bilgi vermek ve fikirlerini öğrenmek
 • Çalışan ve tüketici iletişimini sağlamak
 • Arama motoru optimizasyonu
 • Potansiyel müşteri oluşturmak ve pazarlara ulaşmayı sağlamak

Taşımız olduğu kriz yaşama ve itibar kaybetme risklerine rağmen firmalar artık doğrudan ve kişisel bir biçimde kullanıcılarıyla iletişim kurmayı tercih ediyor.

 

WEB 2.0 TEKNOLOJİSİ’NDEN ÖRNEKLER

En sık kullanılan bazı araçlara değinecek olursak;

 1. Anlık Mesajlaşma Araçları; üye  olarak listeye eklediğimiz kişilerle gerçek zamanlı görüşme olanağı sağlar. Örn; Yahoo Messenger, MSN Messenger, Google Talks, Ms Office Communicator .
 2. Kavram Haritası ve Çizim Araçları; Kavram haritası daha geniş bir başlık altındaki kavramların birbiriyle ilişkisini gösteren şemadır. Örn; Cacoo, Gliffy, Daily İnfographics.
 3. Depo Dosyalama ve Paylaşma Sistemleri; Bilgisayar kaynaklarının paylaşıldığı havuza ağ bağlantısı sağlama modelidir. Örn; Dropbox, Google Drive, Sky Drive, Yandex.Disc.
 4. İçerik Yönetim Sistemleri; Site sahibinin ve yetki verilmiş diğer kullanıcıların ulaşabildiği ve site yönetim panelini kullanarak içerikte değişim yapabildikleri programlardır. Örn; WordPress, WikiSpaces, Blogs, SharePoint.
 5. Çevrimiçi Toplantı Araçları; Tek bir merkezde bulunmayan şirketlerin tercih ettiği bir sistemdir ve aynı anda internet üzerinden iletişim kurulmasını sağlar. İletişim ses, görüntü, sunum ya da video ile olabilir. Örn; MS Office Communicator, Lync, Team Wiewer.

WEB’İN GELECEĞİ

Web 2.0’nin etkileri geniş biçimde devam ederken Web 3.0 hayatımıza girdi ve Tim O’Reilly Web 3.0’ı insanlar tarafından üretilen verilerin makinelerce kollektif zeka ve inovasyona dönüşmesi olarak tanımlıyor.

Teknoloji fütüristi Nils Müller Web 2.0’de bütün bilgilerin kullanıcıdan geldiğini ve tüm bilgilerin kullanıcının beyninde olduğunu ama Web 3.0’te daha akıllı bilgisayarlar kullanılacağını belirtmekte. Müller Web 4.0’ün akıllı ve sanal teknolojilerinin mobil cihazları kapsayacağını belirtirken, Web 5.0’in “düşünceler ağı” olacağını belirtiyor ve dijital teknolojilerin insanlarla bütünleşeceğini ve giyilebilir teknolojilerin artacağını öne sürüyor.

SONUÇ

Eski Web  sadece İnternet sitelerinden, tıklardan ve izleyicilerden ibaretken yeni web daha çok topluluklar, katılım ve Peering ile ilgili. Bilişim gücü arttıkça ve yeni teknolojik aygıtlar çoğaldıkça internet herkesin programlayabildiği bir tek ağ haline gelmekte. Web alanında meydana gelecek her gelişme başta iş dünyası olmak üzere bireylerin yaşantısını etkilemeye devam edecek.

Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
100%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Betül Solmaz
2Yorumlar

Bir Cevap Yazın