Yeni Medya
Şimdi Okunuyor
Sosyal Medya’nın Bilinmeyeni: Twitch
0

Twitch Nasıl Ortaya Çıktı?

Oyun özellikle e-spor dünyası son yıllarda öyle hızla büyüdü ki internet alanında kendine ait büyük bir alan yarattı. Bu alanın yaratılmasında ise League Of Legends, Dota2, Counter-Strike gibi oyunlar etkili oldu.

lol

Yeni Bir Sosyal Platform Oluşmaya Başlıyor

Twitch Tv ilk olarak 2007 yılında Justin tv adı ile kullanıcıların videolarını yüklediği bir internet startup projesi olarak ortaya çıkmıştır. Kullanıcı hesapları tıpkı Youtube kanalları gibi olup, izlemek için üye girişi yapma gereği olmamasıydı. 2011 senesinin Haziran ayına gelindiğinde site kurucuları olan Emmett Shear ve Justin Kan kanalın oyunlar ile ilgili video yükleme bölümünü ayırıp oyun delisi olup kendilerine ait bir platform sahibi olmadıklarını düşenen insnaların sayısını değerlendirmek amacıyla Twitch tv ‘yi kurdular. Tamamıyla e-spor ve oyun odaklı kurulan daha sonraları insanların canlı yayınlarla iletişim kurabilmesine olanak tanıyan (bu da kurulduğu dönemde e-spor kanallarından olan own3d.tv kapanmasının payı mevcut :)) Twitch her geçen yıl kullanıcı sayısını arttırmıştır.

Sosyal Medya Nerede Saklı?

Twitch Kuzey Amerika’da en çok ziyaret edilen internet sayfaları içinde yer almaktadır. Bunda e-sporlara olan ilgideki artışın payı ve ayrıca üyelerin sohbet odalarına olan ilgisi büyük diyebiliriz.

E spor diyip geçmemek gerekiyor. Örnek vermemiz gerekirse 2014 yılında izlenen League of Legend Dünya Şampiyonası 27 milyon Dota2 dünya şampiyonası ise 20 milyon kişi tarafından izlenmiş bulunmakta. ayrıca Dota2 ‘de 11 Milyon dolar ve League Of Legend ise 2.3 milyon dolar ödül dağıtılmıştır.

Sohbet odaları konusuna gelirsek yayıncılar ya da izleyiciler kanalları takip ederken, takip ettikleri kişilerin kanalları veya yayınları hakkında yorumda bulabiliyorlar. yayıncılarda bu sorulara canlı yayında cevap veriyorlar. Bu Twitch’in kilit noktalarından birisi. Bugün yapılan yayınlar interaktif olarak gerçekleşiyor. Twitch birebir ve eş zamanlı etkileşim ile iletişim konusunda fark yaratmış durumda, bazı yayıncılar kendilerine yöneltilen sorulara daha rahat cevap verebilmek için özel yayın gerçekleştirmektedirler.

 

Teknolojik Ortaklıklar

Twitch’in hızla yayılmasındaki bir diğer etmen ise Android ve IOS tabanlı uygulamaları üzerinden insanların sevdiği yayıncıyı takip edilmesini gösterebiliriz. Oyun severler fırsat buldukları her yerde oyun dünyasına bağlı kalmak istedikleri için Twitch’e ilgi göstermekteler ve canlı yayın kullanımının artmasına rol oynamaktalar.

Yapılan turnuvaların yayınları sohbet odalarındaki canlı yayınlar ve cep telefonları üzerinden kolay ulaşılması insanların ilgisini çekmesinden dolayı Twitch büyümeye devam etmektedir.

Sizce Makale Nasıl?
Harika
100%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Selahattin Çebi
former ıkea

Bir Cevap Yazın