Yeni Medya
Şimdi Okunuyor
Sosyal Medya İle Desteklenen PR Kampanyaları
1

Sosyal medya bağımlılığına yakalanmadan evvel her birey face to face iletişim gerçekleştiren birer ortamda hayatını sürdürüyordu. Az ama öz muhabbetlerin olduğu, gerçek dostlukların yaşandığı ve en önemlisi bireylerin kendi gözleriyle bir durumu görmeden deneyimlemeden yargıda bulunmadığı dönemlerdi.

Günümüzde ise her şey sosyal medya uygulamaları üzerinden gerçekleşmektedir. Buna PR Kampanyaları da eklendi. ATL ve BTL reklam kanalları kullanılarak gerçekleştirilen PR Kampanyaları artık Sosyal Medya Platformları kullanılarak daha hızlı bir şekilde daha çok kitleye ulaşmaktadır. Hal böyle olunca manipülasyonların da etkisi daha hızlı kendini göstermektedir.

Araştırmıyorsanız Manipülasyonlara Hazır Olun!

Araştıran, sorgulayan bir yapınız yoksa sosyal medya araçları ile gördüğünüz ve okuduğunuz her şeyden etkilenme oranınız yüzde doksan ihtimaldir.

Sosyal medya uygulamaları enformasyon kirliliğine en açık kanalları oluşturuyor. Paylaşımlarda düşünen sorgulayan her bireyin dikkatini çeken nüanslar bulunuyor.

Gördüğünüz haberlerin ardında yatan gerçekleri ancak araştırarak bulabilirsiniz. Tarih bilgisi olmayan pek çok insanın düştüğü duruma, sosyal medyadaki enformasyon kirliliği ile daha çabuk etkilenip,  o hatalı duruma siz de düşebilir yanlışa gark edebilirsiniz.

Sosyal Medya, PR Çalışmalarını Nasıl Etkiler?

PR Kampanyaları alt yapısı çoğunlukla manipülasyona bağlı olan, bazen bir topluluğun bazen de tamamen Dünya’nın bakış açısını değiştirmeyi amaçlayan kampanyalardır. PR Kampanyaları hayatın her alanında kendini gösterir. Bu bir belediyenin PR çalışmaları da olabilir bir müzisyenin veya bir filmin de olabilir. PR çalışmalarının amacı hedef kitlede istenen algıyı yaratıp, daha sonra yaratılan algıyı yönetmek ve sürdürülebilir bir tanınırlık yaratmaktır. PR Kampanyaları hedef kitlede isterse sevgi yaratır isterse korku…

Bu noktada en önemli nüans sizlerin araştırmacı bireyler olmanızdan geçiyor.

En yakından geriye doğru bir iki örnekle gidelim…

Dipnot: Görseller fazlasıyla hassas içeriklerden oluşacağı için kullanmayacağım. Affola!!!

BKZ. Halep Katliamı

Halep’te yaşananlara dair uygulanan bu son mesajım olabilir videoları ile yapılmaya çalışılan aslında tam olarak sosyal medyayı PR kampanyalarında kullanmaktı. Amacına da ulaşıyordu ta ki Halep sivilleri kurtulana kadar…

Burada en önemli gösterge gerek yerli gerek yabancı haber kaynaklarının yapılan video içerikli PR çalışmalarının ardındaki gerçekliği bizlere sunmaları oldu. Ne yapılması gerekiyordu tabi ki kaynağa ulaşmak gerekiyordu. Örneğin Halep’li 7 yaşındaki küçük bir kız olan BANA  ALABED… Bana 7 yaşında olmasına rağmen mükemmel ingilizce tweetler atıyor ve biosuna bakılırsa annesinden yardım alarak fakat ortada bir terslik var. Biraz daha geriye gidildiğinde bu Twitter hesabının tamamen PR amaçlı açıldığı anlaşılıyor nasıl mı ilk takipçisi mücahitleri destekleyen bir gazeteci çıkıyor her nasılsa !

sosyal medya pr kampanyalarını nasıl etkiliyor

BKZ. 15 Temmuz Darbe Girişimi

Yaşanan korku verici darbe girişimi gecesinden sabahına kadar pek çok gerçek olan görsellerin yanı sıra sahte ve başka ülkelere başka tarihlere ait fotoğraflar da yayınlandı.

Bir görselde CNN Türk’ün daha önce yaptığı bir haber çalışmasının görseli alınıp, o geceye dair yaptığı haber çalışması olarak gösteriliyor. Haberin aslı ise 2006 da yaşanan askeri araç devrilmesi haberi çıkıyor. Oysa yapılan manipülasyonla insanları kin ve nefret ortamında geri besleme yapmaya çalışılıyor. Yaratılmaya çalışılan kargaşa ortamı ile panik ve korku duygu durumu insanların hayatına addediliyor. (Dipnot: Hassas görsel içerikleri olduğu için bu noktada isteyenler Google vasıtasıyla habere ulaşabilirler.)

Bunlar sadece verilebilecek iki ufak örnekti. Bu ve benzeri pek çok sosyal medya uygulamaları PR etkinliklerinde ve algı yönetiminde kullanılmaktadır. Hedef kitlenizde hangi duyguyu yaratmak istiyorsanız ona uygun bir PR kampanyası uygularsınız.

Planlı ve doğru kanalları kullanarak ikna edemeyeceğiniz hedef kitle yok hele ki eğitim seviyesi kendi ana dilini anlamada sondan birinci olmuş bir coğrafyada…

Takip Et

Çağla Tanrıverdi Kömür

Her gün Kaş'a yerleşme planları yapan ama İstanbul'u terk edemeyen, PR & Basın Danışmanı, İçerik Yazarı, Sosyal Medya Uzmanı, Eski Pazarlamacılardan kimler kaldı ki cümlesindeki KİM 🙂 İddialı aşçı, Ailenin İletişimcisi...
Takip Et
Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
100%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Çağla Tanrıverdi Kömür
Her gün Kaş'a yerleşme planları yapan ama İstanbul'u terk edemeyen, PR & Basın Danışmanı, İçerik Yazarı, Sosyal Medya Uzmanı, Eski Pazarlamacılardan kimler kaldı ki cümlesindeki KİM :) İddialı aşçı, Ailenin İletişimcisi...
1Yorumlar

Bir Cevap Yazın