Yeni Medya
Şimdi Okunuyor
Sıkı Durun ‘C KUŞAĞI’ Geliyor
0
c kuşağı

Bulunduğumuz ortam bizleri X Y Z kuşağı olarak sınıflandırsa da dijital ortam bizi iki şeye göre sınıflıyor. Dijital Okur Yazar olanlar ve olmayanlar. X Y Z kuşağında olmanız hiç fark etmez, dijital ortamı etkin ve etkili kullanıyorsanız siz de bir C KUŞAĞI’sınız…

İlk defa 2004 de telaffuz edilen C KUŞAĞI nam-ı diğer ‘YouTube’ kuşağı insanların hızla dijitale aktığı dünya ya yabancılaşmayan ayak uyduran her kesimden insanların buluştuğu bir çağ olarak karışımıza çıkıyor. Dijital dünyanın olanaklarından faydalanan dijital de aktif olan problemini dijital ortamda çözen insanların ortak dili. C KUŞAĞININ değerli insanları artık dijital okuyor, yazıyor, taksisini çağırıyor,yemeğini seçiyor, sorularını bir bilene yani arama motorlarına soruyor yanıtlarını okuyup sentezliyor, kitaplarını dahi dijital ortam da okuyor. Sosyal ilişkilerinde İnternet olanakları ile iletişim kuruyorlar. Pek çoğu blog yazıyor, sesini duyuruyor, bir akımın içine buradan dahil oluyor, hatta sanal ortamda tanışıyor evleniyor.

c-kusagi

Zamanın Ötesinde C Kuşağı

X kuşağı(1969-1979), Y kuşağı(1980-1999), Z kuşağı (2000-…) olan ve dijital ortamda aktif olan herkesi kapsıyor.

C kuşağı bilgiye nereden ulaşılır konusunda uzman. İnternet hayatlarının yüzde doksanını oluşturuyor neredeyse akıllı telefonları ile doğuyor, akıllı telefonları ile ölüyorlar. Hayatlarını bütün dijital gelişmelere adapte ediyorlar, farklı sosyal ağlara üye oluyorlar pek çoğunu aktif kullanıyorlar fayda gördükleri sosyal ağları hayatlarının merkezine oturtuyorlar. ‘Second screen’  kelimesinin hakkını veriyorlar. Fikir üretme aşamasında en etkili kesim ise yine C Kuşağı. ağları doğru kullanıp fikirlerini çekinmeden sunuyor, övgüyü de eleştiriyi de en acımasız şekilde buradan yapıyorlar. Markalar artık teknolojik gibi görünen oto robotlar vs ile bu kuşağı yakalayamıyor. Gerçekten teknolojiye adapte olmuş, dijitalin her alanın da aktif olan markalara yöneliyorlar.

c-kusagi

Markalar C KUŞAĞI nı Nasıl Yakalar? C KUŞAĞI Seçtiği Markasından Ne Bekler?

Dijital ortamın sosyalleşmeye başladığı bu dönemde markalar dijitalcilik oyunlarıyla bu kuşağa ne yazık ki ulaşamıyor. Ultra teknolojik aletler kullandıkları reklamlar marka gerçekliğini oluşturmuyorsa komik geliyor. Artık eski statü sembolleri gerçekliğini yitiriyor. Yani Elma yeni statü sembolü değil, yeni statü sembolü fiziksel ve dijital ortamda aktiflik ile mümkün. Kimse kimsenin arabasının markasıyla giydiği kaşmir gömlekle ilgilenmiyor. Takipçi sayıları dijital ilgi çekicilik ön plana çıkıyor. Markalar C Kuşağı için uydurduğu statü sembollerinde boğuluyor. C Kuşağı hizmet odaklı;  artık senin markan milyon euro’luk dahi olsa  tüketiciyle anında etkileşim kuramıyorsa tüketiciyi teknolojik olarak yakalayamıyorsa tüketici malını tercih etmiyor. Sorunlarını dinleyen, anlık çözümler sunan, bireyi direk olarak yakalayan daha ucuz; No name markaları tercih ediyor. Markalar demografi ye değil bağlama odaklanmalı çünkü C Kuşağı iletişim çağında yaşıyor ve markası ile sohbet ediyor. Aldığı elektrik faturasına dahi dijitalden veryansın ediyor ve elektrik şirketinden olumlu yada olumsuz geri dönüşü aynı üslupla dijitalde bulduğunda şirketi sahipleniyor, savunucusu oluyor. C Kuşağı her üründen özel ilgi bekliyor. Marka yönetiminde dijitalin her hangi bir ayağı eksikse müşteriyi kaybediyor. Yani markalar X Kuşağı ile Z Kuşağının tamamını hedeflemeli bunu başaramayan markalar ile dokuz, on yıla veda edeceğiz gibi görünüyor.

Berna Gencmazlumoglu

dijital medya, dijital sektör ve dijital marketing hakkında uzman

Latest posts by Berna Gencmazlumoglu (see all)

Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Berna Gencmazlumoglu
dijital medya, dijital sektör ve dijital marketing hakkında uzman

Bir Cevap Yazın