Yeni Medya
Şimdi Okunuyor
Renklerin Pazarlama Stratejileri
1

Renk psikolojisinin ikna etme ile olan bağlantısı; pazarlamanın en ilginç ve etkili unsurlarından birisidir. Bir reklam kampanyasında tasarımın dolayısıyla renklerin önemi büyüktür. Tıpkı insanlar gibi, renklerin psikolojisi dediğimiz ve kişide oldukça etki yaratan bir kavram vardır.

Renklerin Psikolojik Etkileri

Renklerin psikolojik etkileri, markaların pazarlama ve satış stratejilerinde oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Pazarlama stratejilerinizde renk psikolojisi kullanarak pozitif veya negatif mesajlar iletebilir, tüketicilerin satın alma kararlarını etkileyebilirsiniz.

Bizler farkında olmadan renkler bilinçaltımızı etkiler ve bazı mesajlar verir. Biz bu mesajlar sayesinde markalarla ilgili algı otuştururuz. Bu algı da bizim marka tercihlerimizi, o marka hakkında düşüncelerimizi ve nasıl konumlandırdığımızı belirler. Dolayısıyla markaların, logo ve renkler ile şirket vizyonunu ve tüketicide yaratmak istediği etkiyi yansıtabilmeleri gerekmektedir.

 

renklerin psikolojik etkileri

Renklerin Markalaşmadaki Önemi

Renklerin pazarlamadaki önemi oldukça büyüktür. Araştırmalara göre tüketicilerin, ürün hakkında verdikleri ani kararların %90’ının sadece renk konusuna bağlı olduğu ortaya çıkmıştır. Markalar ve renkler arasındaki ilişkinin, markada kullanılan rengin (yani rengin satılan şeye uygun olup olmadığı) markaya uygunluğa bağlı olduğunu göstermektedir. Tüketiciler markanın kişiliğini ele alırken renklerine fazlasıyla önem vermektedirler.

Araştırmalara göre beynimiz daha çok hatırlanabilir firmaları tercih etmektedir. Bu da renklerin marka kimliğini yaratmada ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Yeni markaların özellikle rakiplerinden farklı logo renkleri seçmelerinin oldukça önemlidir. Örneğin; eğer pazarda birbiriyle rekabet içinde olan markalar mavi rengi kullanıyorsa, bu durumda moru seçerek markanızı farklılaştırabilirsiniz. Markanızın ikna ediciliğinde ve yarattığı his sayesinde girdiğiniz mod ve imajı büyük rol oynamaktadır. Renklerin, markanızın arzulanan kişiliğiyle uyum sağladığında bunun bir parçası olduğunu unutmamanızda fayda var. Örneğin; Apple’ın temiz ve basit tasarımında beyazı kullanması gibi.

Renklerin İnsanlarda Yarattığı Etkiler

Her renk farklı etkiler yaratır. Kimi renkler soğuk, kimi renkler sıcak renk olarak tanımlanır. Kimi renkler heyecan, enerji verirken, kimi renkler resmiyeti, ciddiyeti çağrıştırır. Birkaç marka ve onlarla özdeşleşen renklerini açıklayacak olursak. Örneğin;

renklerin marketig stratejileri

Kırmızı:

Aciliyet hissi ve ani karar alma dürtüsü yaratır.  Kırmızı renk ve iştah açıcı özelliğe sahiptir. Uyarıcı bir renk olduğu için Coca-Cola bunun en güzel örneğidir. Ayrıca McDonalds, Pizza Hut, Burger King ve Ülker gibi gıda ve fast food zincirinde lider olan bu firmalarda ürün ambalajlarında ve logolarında kırmızı rengi kullanmaktadırlar.

renklerin marketing stratejileri

Yeşil:

Sağlık, dinginlik ve doğa ile ilişkilendirilen bir renktir. Sessizliği huzuru, iyimserliği ve özgüveni vurgular. Mağazalarda müşterileri rahatlatmak için kullanılır. Örneğin; Starbucks, yeşili logosunda ana renk olarak kullanan tek büyük marka. Marka logosunda yeşil kullanımı, rahatlama hissini destekleyerek müşterilerini kahve molası vermeye ve stresten arınmaya davet ediyor.

renklerin marketing stratejileri

Turuncu:

Neşeyi ve pozitifliği arttırır. Müşterilerde satın alma dürtüsünü oluşturmak için kullanılır. Özellikle çocukların ve gençlerin hedeflendiği iş kollarında tercih edilirse başarılı olunur. Örneğin Fanta, turuncu renk kullanımı ile müşterilerin ilgisini anında çekiyor. Farklı tat ve renkteki ürünlerini de piyasaya sunan Fanta’nın satışlarının %70’i, Fanta portakal içeceğine ait.

Mor:

renklerin marketing stratejileri

Asalet, bilgelik ve saygınlık ile ilişkilendirilen bir renktir. Korku, stres, melankoli ya da şok durumlarında tercih edilen bir renktir. Güvensizlik durumunda bu renk kullanılır. ”Kalpleri yumuşatan çikolata” sloganıyla insanların duyarlı ve sevecen yönlerini ortaya çıkarmaya çalışan Milka, kullandığı mor renkli ineği ile insanları esprili ve sevecen bir dille birbirlerine yakınlaştırmıştır. Çikolatayı bireysel tüketimden ziyade bir sosyalleşme aracı olarak göstermiştir.

Pelin Avuloğlu

Graduated from Afyon Kocatepe University on Business Management
Anadolu University Undergraduate for Public Relations and Advertising Management
Currently; Client Manager at Fikristan Advertising Agency
Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Pelin Avuloğlu
Graduated from Afyon Kocatepe University on Business Management Anadolu University Undergraduate for Public Relations and Advertising Management Currently; Client Manager at Fikristan Advertising Agency
1Yorumlar

Bir Cevap Yazın