Yeni Medya
Şimdi Okunuyor
QR Kodları Nasıl Çalışır?
0

SEO’nun anahtarlarından biri olan QR kod web sitenizi yeni ve güncel tutmanızı sağlar. QR kodu bir blogla gerçekleştirirseniz veya anasayfanızı yeni teklifler veya yeni ürünlerle değiştirirseniz Google’ ın sitenizin canlı olduğunu göstermesine yardımcı olur. Özellikle küçük işletmeler için bu ciddi bir sorundur.

  • Sitenizde yeni içerikleriniz var ve bu işinize ne faydalar getirecek?

Herhangi geçici bir medyadan bilgi almak ve cep telefonunuza koymak için kullanılır. Bir dergi reklamında, bir ilan panosunda, bir web sayfasında ya da bir başkasının t-shirtünde yakında QR Kodlarını görebilirsiniz. Cep telefonunuza girdiğinde size bu işletmeyle ilgili ayrıntıları verebilir.

Kullanıcıların yakındaki yerleri aramasına izin verebilir veya t-shirtü giyen kişiyle ilgili ayrıntıları görüntülemek amacıyla fragmanı görmek için tıklayabileceğiniz bir URL gösterir. Bir film veya yerel bir prizde kullanabileceğiniz bir kupon verebilir.

  • Standart bir barkoddan daha kullanışlı olmalarının nedeni, URL bağlantıları, coğrafi koordinatlar ve metin dahil olmak üzere çok daha fazla veriyi depolayabilmeleri ve dijital olarak sunabilmeleridir.

QR Kod Hakkında Birkaç Bilgi

Son zamanlarda hayatımızda birden karşımıza çıkan bir barkod sistemi olan QR kodun en bilinen özelliği hızlı bir bilgi akışına sahip olmasıdır. QR kodun açılımı Quick Response Code olarak Türkçe çeviri de hızlı tepki, çabuk yanıt gibi anlamları vardır. İki boyutlu matriks kodlar geniş kullanımı ve okunma hızı ile bilinir.

QR kodları ilk önce 90’lı yıllarda otomobil endüstrisi için geliştirilmiş olsa da ancak son zamanlarda popülaritesini artırmayı başardı. Araçlarda parça takibi için kullanılırken şu an içine aktarılan URL linkler sayesinde site yönlendirmelerinde kullanılıyor. 

QR Kod Nedir? Nasıl Çalışır ?

  1. Öncelikle bir akıllı telefonunuzun olması gerekli, QR kod okuyucu bir yazılım aracılığıyla bir cep telefonu çok rahat QR kod tanımlayabilir ve ilgili bir ürün veya servisle alakalı bir sayfayı açabilir.
  2. Yazılım yüklü değilse QR kodları scan etme özelliği olan bir application  yükleyin.
  3. Kullanımı oldukça basittir ve ücretsizdir.
  4. Scan etmek kodun fotoğrafını çekmektir. Application yüklendikten sonra kodu scan edin.
  5. Akıllı telefonlar QR kodları okunabilir dökümanlara dönüştürüyor.
  6. Yüklenen bu uygulamalar dökümanlarda ki kodları okuyarak sizi ilgili sayfaya yönlendiriyor veya  içindeki bilgileri size sunuyor.

 

Bir kodu nasıl üretiyorsunuz?

Kaywa.com gibi bir siteyi kullanarak kolayca bir QR kodu oluşturabilirsiniz ya da elinizde akıllı bir geliştiriciniz varsa kodları oluşturmak için açık kaynak kodunu kullanabilirsiniz.

QR kodunu nasıl kullanabilirsiniz?

İşletmeniz, ne kadar küçük veya büyük olursa olsun, QR kodlarını çeşitli şekillerde kullanabilir. Web sitenizdeki tüm ürün ayrıntılarını, arayacağınız numarayı ve sayfanın URL bağlantısını içeren her ürünün yanında bir tane oluşturabilir, böylece arkadaşlarını cep telefonlarında gösterebilir. Kartvizitinize kartvizit bilgilerinizi ekleyebilir, böylece birisinin sizi kendi cep telefonlarındaki kişilerinize eklemesi kolaylaşır.

– Wifi bilgilerini QR yapmış bir otel, misafirlerine QR okutuyor ve kolayca wifiye bağlanıyorlar. Gayet pratik olabilir.

Sizce Makale Nasıl?
Harika
60%
Güzel
20%
Fena Değil
20%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Pınar Çavdar

Bir Cevap Yazın