Yeni Medya
Şimdi Okunuyor
Pazarlama İletişiminde İkonografilerin Gücü
0

Reklamcılık Markalar İçin İkonografi Oluşturmaktır.

Son yıllarda hem geleneksel hem de dijital pazarlama iletişiminde ikonografilerin gücü ve etkinliği giderek artıyor. Bu konuda zaten belli başlı örnekler var elimizde. Michelin lastik adamı, Algida Aslanmax karakteri, Yapı Kredi’nin Vadaa’sı, Turkcell’in Tavuğu ve son olarak Garanti’nin Ugi’si gibi…

Markanızın Bir Hikayesi Olsun (Storytelling)

Günümüzde markanız için iletişim kurmanın yolu bir hikaye anlatmaktan geçiyor. Ürününüzün ya da markanızın bir hikayesi yoksa bir ara uğraşıp bir tane yaratın. Bu konuda marka danışmanı Temel Aksoy’un yazısını okumanızı öneririm.

storytelling bookJack Trout‘un da bu konuda önemli bir sözü var. ‘‘Dijital dünyaya fazla aldanmayın! İyi reklamcılık iyi bir hikaye anlatabilmektir. Bu her zaman böyleydi, bu her zaman böyle olmaya devam edecek”.
Peki iyi bir hikaye nasıl meydana gelir? Bu konuda söylenebilecek çok fazla şey var ama konuyu dağıtmamak adına bir başka paylaşımda buna yer vereceğim. Yalnızca okumak isterseniz Klaus Fogg tarafından kaleme alınan ”Storytelling: Branding in Practice” adlı kitabın size çok şey katacağını söyleyebilirim.

İyi bir hikaye bazı unsurları içerir:

  • Niçin varsınız?
  • Ne iş yaparsınız?
  • Bu işi neden yaparsınız?
  • Başkalarından farkınız ne?
  • Hangi yerleşik anlayışın karşısındasınız?
  • Bu yolda kimlerle beraber yürüyeceksiniz?
  • Para kazanmak dışında amacınız ne? (sürdürülebilirlik)

Vaktiyle bir müşterim benden bir kuruluş öyküsü oluşturmamı istemişti. Tüm bu unsurlara öyküde bir dilim ayırmıştım, inceleyebilirsiniz 🙂

Hikayenizi Karakterler ile Tamamlayın

Karakterize edilmiş marka simgeleri olarak tanımlayabileceğimiz ikonlar ya da ikonografiler son derece önemli iletişim araçları zira hikayeniz oluştuktan sonra da sıra karakterleri yerleştirmekte. İkonlar bu noktada devreye giriyor ve iletişimin kalitesini, mesajın akılda kalma oranını büyük ölçüde artırıyor. Reklam dünyasında bir zamanlar çok beğendiğim isimlerinden Serdar Erener’den duyduğum üzere: ”Reklamcılık markalar için bir ikonografi oluşturmaktır”.

referans çeviri hizmetleri marka ikonografisi, bilgin denizatı

Bu bağlamda, yaklaşık 2 yıl önce işe başladığımda yaptığım ilk şey firmamız için bir ikonografi oluşturmak oldu. Böylece bu karakteri basılı veya dijital materyallerimizde, ofisimizde, gittiğimiz fuarlarda sergileyebilecek, bizimle temasta bulunan insanların bilinçaltına küçük bir kod bırakıp onları el sıkışırken gülümsetebilecek idik. İşte Referans Çeviri Hizmetleri’nin yüzü hep gülen denizatı ”Bilge” bu düşüncenin ışığında ortaya çıktı.

Markalar ve ikonografileri hakkında yeteri kadar bilgiyi her yerde bulabilirsiniz. Ben bugün size farklı bir ikon – marka ilişkisini anlatmak istiyorum. İki isim, bir şehir… LeBron James, Dan Gilbert ve Cleveland ilişkisi…

 

Kimse Dan Gilbert’tan Daha İyi Rebound Alamaz

Dan Gilbert oldukça vefalı bir çocuk (!)

Quicken Loans’ın yani ABD’nin en büyük online mortgage sağlayıcısının kurucusu ve yönetim kurulu başkanı Dan Gilbert kendi memleketi olan Detroit’in ekonomik olarak canlı kalması için öncülük yapıyor. Gilbert, 1.3 milyar dolar yatırım yaparak satın aldığı ve yenilediği 60’dan fazla ticari varlığın ve 9 milyon metrekare alanı kapsayan Motor City’nin sahibi. Bu binalar şu anda 12000 çalışana ev sahipliği yapıyor ve Detroit’in en önemli iş merkezlerinden… Burada faaliyet gösteren, içlerinde Baltimore, Cincinati ve Cleveland kumarhanelerinin kurucusu ve işleteni olan Rock Gaming’in de bulunduğu 110 kadar bağlı şirketi de portföyünde bulunduruyor.

Oteller – Kumarhaneler – İş Merkezleri

dan gilbert cleveland cavaliersGilbert kendi parasından 125 milyon dolar vererek şehir merkezinden geçen ve eyaletler arası ulaşıma bağlanan yollarda trafik sıkışıklığını hafifletmek için yol genişletme çalışmaları yaptırdı. Elbette saf kurumsal sosyal sorumluluk projesi olarak lanse edilen bu proje tam olarak Dan Gilbert’in sahibi olduğu kumarhane ve otellere bağlanan yolları içeriyordu.

Kişisel serveti yaklaşık 4 milyar dolar olan Gilbert kendi toplumsal imajını rehabilite etmek için de harcamalar yapıyor. NBA takımlarından Cleveland Cavaliers’in çoğunluk hissesinin sahibi olan Gilbert, 2010 yılında Cavaliers’ten ayrılan ve Miami Heat’in yolunu tutan LeBron James hakkında ağır söylemlerde bulunduğu açık mektup ile dünya gündemine oturmuştu. Bu mektup ulusal medyada uzun bir süre alay konusu olurken NBA yönetimi de Gilbert’a mektuptan dolayı 100.000 dolar para cezası kesti.

Kral Yoksa Cleveland da Yok!

Söz konusu 100.000 doların Gilbert için bir önemi yoktu elbette fakat Kral James’in gitmesinden sonra ”Cleveland” marka değerini kaybetmeye başladı. James şehir ve şehir hayatı için yaşayan bir ikondu. Sokaklarda James formalarının yakıldığı, insanların günlerce protestolarda bulunduğu, bazı şiddet olaylarının yaşandığı günleri haberlerden hatırlarsınız. Detroit piyasasının, Cleveland kumarhaneleri ve gece hayatının önemli iş adamlarından biri olan Gilbert, oluşan bu durumdan maddi olarak en çok zarar gören kimseydi.

Return of The King (Kralın Dönüşü)

le bron james clevelad cavaliersAradan geçen yaklaşık 4 yıl sonunda şartların da uygun noktaya gelmesiyle Gilbert ile James aralarındaki bu sorunu çözmek adına bir araya geldiler. Gilbert mektup hakkında James’ten özür diledi. James de Cleveland’ın yuvası olduğunu ve kalbinin her zaman oraya ait olduğunu söyledi. İki adam kucaklaştılar ve birkaç gün içinde LeBron James kendisini tekrar Cleveland Cavaliers’li yapan imzayı attı. Takımın 2014-2015 sezon kombineleri birkaç saat içinde tükendi.

Amerika’daki görsel medya, basın, sosyal medya ve sanırım aklımıza gelebilecek tüm kitle iletişim kanallarında haftanın konusu Kral James’in Cleveland Cavaliers’a dönmesiydi. Sanırım bu kadar gündem olmak için en az 500 milyon dolar reklam bütçesi gerekiyordur.

Daha da iyisi LeBron James akımı Cleveland gece hayatı ve turizmine yılda yaklaşık 75 milyon dolar ek katkı sağlıyor. Bu işten elbette en karlı çıkan kişi yine Dan Gilbert’ın ta kendisi!

Kral James belki NBA’in en iyi oyuncusu olabilir fakat kimse Dan Gilbert’tan daha iyi rebound alamaz!

Kartal Koray Yonca

- Set-Soft Bilişim Teknolojileri'nde Pazarlama ve Kurumsal İletişim Yönetmeni
- WebteBEN Dijital Ajans'ta Proje yöneticisi ve İçerik Editörü
- Two-Shield Dijital Ajans'ta İçerik Editörü
- icerikbulutu.com Yazarı
- dijitalmedyauzmanligi.com Editörü
Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
100%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Kartal Koray Yonca
- Set-Soft Bilişim Teknolojileri'nde Pazarlama ve Kurumsal İletişim Yönetmeni - WebteBEN Dijital Ajans'ta Proje yöneticisi ve İçerik Editörü - Two-Shield Dijital Ajans'ta İçerik Editörü - icerikbulutu.com Yazarı - dijitalmedyauzmanligi.com Editörü

Bir Cevap Yazın