Yeni Medya
Şimdi Okunuyor
Networking İle İlgili Bilinen 5 Yanlış Kavram
0

Profesyonel bir ağın nasıl kurulacağını ve sürdüreceğinizi öğrenmek, mesleki başarınızın önemli bir unsurudur. ABD İşgücü İstatistikleri Bürosu, işlerin% 70’inin networking üzerinden sağlandığını bildirmektedir. Bu hem iş arayan hem gelecekteki iş arayanlar için bir etkinliktir.Ancak networking kartvizit alışverişi yapmak kadar kolay değildir.

Networking, kariyerinizin önemli bir parçasıdır. Harward Business Review’den Herminia Ibarra’ya göre Networking Hakkında yaygın olan 5 yanlış kavram bulunmaktadır. İyi bir ağa sahip olmak “sizi bilgilendirmenize yardımcı olur, size yeni şeyler öğretir, sizi daha yenilikçi yapar ve fikirlerinizi canlandırmak için aracılık ” sağlayacaktır. Kariyerimiz için çok önemli bu kavrama, neden çoğumuz karşı koyuyor? Ibarra, bu önemli yeteneğin beş yaygın yanlış anlamını yorumluyor.

Kavram Yanılgıları, Mitleri ve Yanlış Anlaşılmalar

1)Networking, benim zamanımı iyi kullanmama engeldir.

Networking, zaman ve stratejik planlama gerektirir. Olumlu etkileri hemen görülemeyebilir, ancak uzun vadede kendini gösterir. Geçerli konumunuza ek olarak gelecekteki kariyeriniz üzerinde etkili olabilecek profesyonellere ulaşmalısınız.

2) Networking benim yapımda yok.

Bu öğrenilmiş bir yetenektir ve sadece doğal olarak dışarıya veya dışa dönük olan insanlara yönelik değildir. Etkili networking; planlama, uygulama ve sıkı çalışma yoluyla gelir.

3) Networking, zorla değil doğal olmalı.

Kasıtlı planlama gerektirir. Doğal veya kendi başına gelişen bazı mesleki ilişkileriniz olabilir ancak iyi bir mesleki ağ, stratejik düşünce gerektirir.
networking-

4)Networking konusunda insanlar bencildir.

İnsanlar, sunacakları birçok şey (tavsiye, mentorluk, erişim ve kaynaklar gibi) olduğuna inandıklarında networking konusunda daha rahat ve daha az bencil olabiliyorlar. “Burada benim için ne var? demek yerine “ben sana ne verebilirim?” i sormalıyız. Eğer doğru yapılırsa networking bencil olarak görülmez bunun yerine etkileşimde bulunarak sizde etkin olabilir , çift yönlü bir iletişim sağlayabilirsiniz.Allan Cohen ve David Bradford, Influence Without Authority kitaplarında insanların , kendi verebileceklerinin diğerlerinin işine yarama oranını düşük gördükleri ve bunlara yeterince önem atfetmediklerini yazıyor.

5)Networking sadece yakın çevrelerimdekiler içindir.

Networking, konfor bölgenizin ve meslektaşlarınızın yani iç çemberinizin dışında olmalıdır. Yakın ağınız dışındaki kişilerle bağlantı kurmak, yeni perspektifler ve fikirler getirir ve ayrıca ağınızı genişletmek ve çeşitlendirmek için daha iyi bir fırsattır.

Networking, başarılı bir kariyer için çok önemlidir. Ağların ortak yanlış algılanışlarından hiçbiri, profesyonel bir networkingin avantajlarından sizi geri almasına izin vermemelidir.

Sizce Makale Nasıl?
Harika
80%
Güzel
20%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Nilay Yayman

Bir Cevap Yazın