Yeni Medya
Şimdi Okunuyor
Müşteri İle İyi İletişim Kurmanın En Etkili Yolları
0

Günümüzde tüm sektörleri kapsayan birincil kural iyi iletişim beraberinde müşteriyi memnun etmekten geçmektedir. Sürekli gelişen ve değişen dijital dünyada insanların beklentileri ve tatmin olma dereceleri de bu değişim ile artmaktadır. Bu yüzden bizim içinde en önemli öğe olan müşterilerle iyi iletişim kurmak bize tecrübe edinmenin ve mücadele etmenin asıl yollarını öğretirken, bir yandan da hedeflediğimiz kitlenin sadakatini sağlamlaştırmış oluruz. İyi iletişimin en büyük katkısı zincirin en üst sıralarında olma imkanı sunmasıdır.

Bizlerinde Müşteri Olduğumuzu Unutmayalım

Bir işletmenin bir işi yürütebilmesi için ortada müşterinin olması şarttır. Aksi takdirde o işletmenin maalesef hiç bir önemi yoktur. Yani sizin asıl işinizin burada müşterinin talep ve ihtiyaçlarını karşılayabiliyor olmanızdır. İşletme derslerinde söylenen klasik bir söz vardır. “Kendinizi her zaman müşterinin yerine koyup, size nasıl davranılmasını istiyorsanız sizde müşteriye o şekilde davranın.” Bu söz oldukça doğru çünkü hepimiz aslında kendi hayatlarımızda farklı müşteri tipleriyiz ve buradaki ortak beklenti de iyi hizmet almaktır. Bu durumun işletmeye etkisi ise marka bağlılığı ve bilinirliği sonucunda kazancın elde edilmesidir.

Müşterilerinize Onları Önemsediğinizi Hissettirin

Müşterilerinizle kurduğunuz diyalog hiçbir zaman çok resmi olmamalıdır. Onlarla arkadaş olmaya çalışın. Sürekli online olduğunuz bir ağ yaratın, sosyal medya hesaplarınızın tanıtımını yapın ve aktif müşterilerinizi takip edin, bulunduğunuz alan içerisinde dikkat çekici yarışmalar düzenleyin, hayranlarınıza promosyon imkanlar sunun, davet ve partiler organize edin, kişiye özel indirimler ve sürprizler düzenleyin ve e-posta ile eğlenceli bir şekilde sürekli kendinizi hatırlatabilirsiniz. Unutmayın ki önemsendiğini hisseden ve kendisi için ihtiyaçlarına doğru bir şekilde karşılık verdiğini gören müşteri sizden tekrar alışveriş yapmasını sağlayacaktır.

İhtiyaçlara Karşılık Verin

Her bir müşteri birbirinden ayrı ve farklıdır. Her birine ayrıcalıklı davranıp, istenen ihtiyaçlara her zaman daha iyi nasıl karşılık verebileceğinize dair stratejiler geliştirmelisiniz. Buradaki en önemli nokta müşteriyi gerçekten dinlediğinize emin olmaktır. Emin olmanız sonucunda gerçek ihtiyaçları anladığınızı göreceksiniz. Mümkünse otomatik cevap verme yöntemini kullanmak yerine gerçek bir kişinin müşterinin ihtiyaçlarına yönelik diyalog içerinde olması ile daha iyi bir hizmet ve profesyonel bir izlenim edinmiş olursunuz. Müşterinizle sık sık iletişim kurarsanız güvenilir olup ilk akla gelme bonusunu kapabilirsiniz. Yani dikkatli ve özenli olduğunuz takdirde yeni müşterileri de tarafınıza çekeceksinizdir.

İşinizi Müşterilerinizin Çevrelerine Duyurun

Her zaman müşterinizin sizden aldığı hizmetten mutlu ve memnun olduğundan emin olun çünkü kötü bir deneyim edindiği takdirde isminizin ve işinizin müşterinizin çevresine kötü bir şekilde anlatıldığını duyacaksınızdır. Fakat hizmet verdiğiniz müşterinizin memnuniyetinden eminseniz geniş çevrelere doğal reklamınız yapılmış olacaktır. Bunun yanında işinizi sosyal medya mecralarının vitrinlerinde de sergilemelisiniz. Online kitlenizi sadece sizden alışveriş yapan kişiler ile değil oluşturduğunuz bloglar, içerikler ve sosyal paylaşımlarınızla beğeniler sayesinde de kitlenizi bu yollar ile tanıtıp geliştirebilirsiniz. Pozitif gözüken bir marka, müşteri gözünde her zaman daha tercih edilendir. Bu yüzden pozitif duyulun!

Çevrimiçi Ortamlarda Desteklenin

Bugün artık müşteri hizmetlerinin de diğer pek çok alanı kapsadığı gibi sosyal mecralarda aktif olduğunu biliyoruz. Yani artık sizden daha önce bir ürün satın almış olan eski müşteriniz ile potansiyel müşterinizin almayı düşündüğü bir ürün hakkında iletişime geçebiliyor olmaları. Bu yönde ki sosyal medya platformlarında müşteri desteği oldukça önemlidir. Sizin burada yapmanız gereken bu ikili diyalog kurulmadan önce kimliğinizi tamamıyla bu mecralarda gerçekçi yansıtmalısınızdır. Örneğin bir e-ticaret siteniz varsa bir ürünün detaylarını tamamiyle gerçek ve doğru bir açıklama ile ve fotoğrafı olabildiğince minimal olmalıdır. Eğer çevrimiçi ortamlarda sizden birşey satın alan yada almayan kişiler tarafından desteklenmek ve satış başarısı elde etmek istiyorsanız muhteşem bir müşteri hizmeti sunuyor olmalısınız.

Pozitif Gözükün

Yapılan bazı araştırmalara göre 35 yaş altının %56 ile müşterilerin sevdiği markaları ile sosyal medya üzerinden iletişime geçtiğini söylüyor. Böyle bir avantaj söz konusu iken sizin kurduğunuz iletişimin öneminin ne denli ciddi olduğu gösteriyor. Ne kadar pozitif ve ne kadar iyi bir ilişki kurarsanız o kadar çok daha kolay duyulur ve bir o kadarda tercih edilirsiniz. Araştırmalar, mutlu ayrılan müşterilerin %80’inin tekrardan geri dönüp hizmet aldığını söylüyor. Eğer sizde bu orana dahil olmak istiyorsanız yapmanız gereken şey çok basit. Pozitif olun, onları dinleyin ve isteklerine cevap verin!

İbrahim Can Gördoğa

Dijital medya ve pazarlama alanında sosyal açıdan gelişime ve geliştirmeye her daim açık, yenilikiçi ve araştırmayı seven bir sosyal medya uzmanı.
Sizce Makale Nasıl?
Harika
100%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
İbrahim Can Gördoğa
Dijital medya ve pazarlama alanında sosyal açıdan gelişime ve geliştirmeye her daim açık, yenilikiçi ve araştırmayı seven bir sosyal medya uzmanı.

Bir Cevap Yazın