Yeni Medya
Şimdi Okunuyor
Markaların Reklam Yüzleri
0

Markaların reklam yüzleri; seri reklamlarda firmalar genellikle kendilerine bir maskot belirler bu maskotlar zamanla evrilir veya değişir. Bu maskotlar ikiye ayrılır real ve sürreal olarak tanımlanır.

Real olan kısmı genelde insanların tanıdıkları sempati duydukları aktör veya tanınmış  gerçek kişilerden oluşur. Sürreal olan kısmı ise bilgisayar ortamında oluşturulan gerçek dışı varlıklardır, bu dalda verimli olmak için insanların dikkatini çekebilecek sempatiklikte veya ilginç bir şeyler sunmalı ki insanlarla arasında bağ oluşturabilsin.

Bu karakterlerin kullanım amacı nedir;

  • Marka bilinirliğini arttırmak, bir yüz kullanarak hafızlarında yer edinmek.
  • İnsanlarla marka arasında bağ kurmak. sadece sesin olduğu reklamlarda bilgi aktarımı amaçlanmıştır genelde ama güven ve sempati bağı kurmak için sıklıkla maskot kullanılır.
  • Gösteriş, dünya çapında veya bölgesel ama yüksekten uçan tanınmış kişileri reklam da oynatmak, firmanın güçlü olduğunu aktarır insanlara örneğin, ”Ronaldo’ya hız lazım”.

 

Turkcell reklam yüzleri konusun da yıllardır başarıyla çalışmalarını sürdürüyor, nitekim aldığı sonuçlar ortada. Okan Bayülgen, Ragga Oktay, Gürsel Birsel, Haluk Bilginer, Kadir Çöpdemir, Şahan Gökbakar bunlar aslında işin gösteriş kısmı değil bu insanlar işlerinde başarılı oldukları için halk tarafından fazla tanınması bağın kurulması için hazır bir temel aslında. Selocan projesi harika mesajlar içeren şarkılar ve son olarak yeni küçük dostlarımız emocanlar.

Cell-o (Ragga Oktay)

”Ahom dırı dıt dırır dıt dıt” melodisiyle bütünleşmiş bir seri reklam serisi. Turkcell in yıllar önce ki reklam kadrosu, Ragga Oktay ın en başlarda tek başına oynadığı sonrasında Gürsel Birsel, Haluk Bilginer ve Kadir Çöpdemir katılmasıyla harika bir dörtlü oluşturdu Turkcell.

Selocanlar

Selocanlar tatlımı tatlı yaş aralığı 5-8 yaşında genellikle kız çocuklardan oluşan reklam serisinin maskotu çok başarılı bir reklam çalışması nitekim bu tatlı çocukları çoğumuz değiştirmeye kıyamadık 🙂

Recep ve Tavuğu (Şahan Gökbakar)

Recep İvedik karakteri yani Şahan Gökbakar tanındığı flim ”Recep ivedik” den uslubu ve tarzıyla zaten insanlar üzerinde sempatisi olan biri, buda biz izleyiciler için izlememiz için yeterli bir sebep. Recep abimiz in sinirlerini bozan tavuğumuz da cabası. Reklamın geçtiği yer ve konusu ne kadar saçma olursa olsun, baş rolde ki karakterimiz in yanına her ortam müstahak olduğundan dolayı birazda konu üretme sıkıntısından da kurtulmuş oldular.

Emocanlar

Emocanlar çok kısa bir süre önce 10 GB internetle hayatımıza girdiler şahsen gayet sevimli olan bu aimasyon karakterler bence de artık gelmeliydi, karakterler çok başarılı bulduğumu söylemem gerek.

Michelin Man (Lastik Adam)

Michelin lastikleriyle bütünleşmiş olan lastik adam hafızamızda yerini korumakta yaptığı reklamlar ve üretim kalitesi ortada olan bir lastik firmasının tutup da futbolcu oynatacak hali yok ya reklamında 🙂

 

Joker Vadaa

World cardın animasyon karakteri vadaa nın animasyon olması, soyut bir sistem üzerine kurulu olan word cardı somut göstermek amacıyla yapılmıştır. Evet biraz cirkin bişey olabilir lakin 14 yıldır görevini layıkıyla ile yapıyor yapmaya da devam ediyor.

Robinson Crusoe

Beyazıt Öztürk gibi büyük bir sunucu yanına Erdal Özyağcılar gibi bir usta tiyatrocu kouyu da göz önüne alırsak hayat deniz bank a güzel ! Daha iyi bir ortam bulamazlardı konu firmayla adeta bir bütün oyuncularda başarılı olunca işlerin ter gitmesi muhtemel bile değil.

Ronaldo ya hız lazım !

4,5G Türkiye ye geldiği zaman diliminde ilgili sektördeki markalar kıyasıya bir reklam yarışına girdi. Türk Telekom bu yarışın açık ara galibi olmayı başardı ayrıca şovunu da yaptı Ronaldo gibi bir starı reklamında oynattı. Bu işin gösteriş kısmıydı lakin 2 milyon euro luk bir gösteriş herkesi istemsiz olarak etkiler nitekim öyle de oldu.

ColaTurka ilk reklamı

Murat 131 ilk reklamı

Turkcell ilk reklamı

Akif Kurt

Grafik tasarım - Dijital Medya Uzmanı

Latest posts by Akif Kurt (see all)

Sizce Makale Nasıl?
Harika
100%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Akif Kurt
Grafik tasarım - Dijital Medya Uzmanı

Bir Cevap Yazın