Yeni Medya
Şimdi Okunuyor
İnfografik Nedir ve Nasıl Kullanılır?
1

İnfografikler; bilgi, veri ve istatistiklerin basitleştirilerek eğlenceli hale getirilmesidir. Bilgiler eğlenceli ve renkli görseller ile anlatılabilir  ve böylece akılda kalıcı, okunması kolay hale gelir. Peki infografik hazırlarken nelere dikkat etmeliyiz ve nasıl hazırlayabiliriz?

infografik-ornek

Nelere Dikkat Edilmeli

  • Hikaye: İnfografikler hikayeler anlatır bu yüzden konu seçimi çok önemlidir. “Niçin hazırlıyoruz, amacımız ne?” dikkat etmemiz gereken noktalardır.
  •  Veri Seçimi: Konuya uygun olan pek çok istatistikten, bilgilerden yararlanılır. Yanlış bilgi vermek internette çok hızlıca fark edilebileceği için verilerinizin doğruluğundan emin olun.
  • Renk Paletleri: Uyumlu ve göze hoş gelen renklerin seçimi okuyucuların ilgisini çekecek renk paleti oluşturmak için https://color.adobe.com adresine bakabilirsiniz.
  • Okunabilir ve Basit Olsun: Karışık, anlaşılmayan tasarımlardan uzak durun ve mutlaka yazılarınız okunabilir olsun. Mesela bu örnekte çizimleri her ne kadar güzel olsa da okunması zor ve karışık duruyor.

 

infografik son durak haydarpaşa

Hangi Araçları Kullanabilirim ?

 Bilgi ve grafik tasarımının bir araya gelmesi ile oluşan infografik tasarlamak için yararlanabileceğiniz online tasarım sitelerinden bazıları;

 

 

İnfografiklerin Faydaları Neler?

  • Bilgilerin daha eğlenceli ve renkli hale gelmesi
  • Akılda kalıcı olması
  • Dikkat çekici
  • İçerik anlaşılır ve basit

 İnfografik CV

Farklı ve dikkat çekici tasarıma sahip CV’niz olsun isterseniz yazı ağırlıklı CV’ler yerine İnfografik CV’ler hazırlayabilirsiniz.

 

infografik-cv

Sonuç olarak; sosyal medya ve pazarlama alanında kullanılan infografikler ile içeriklerinizi daha eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Melike Serttaş

Beykent Üniversitesi Yeni Medya öğrencisi
Sosyal Medya Uzmanı
Sizce Makale Nasıl?
Harika
100%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Melike Serttaş
Beykent Üniversitesi Yeni Medya öğrencisi Sosyal Medya Uzmanı
1Yorumlar

Bir Cevap Yazın