Yeni Medya
Şimdi Okunuyor
Günümüzdeki İşletmelerin Korkulu Rüyası: Kötü Yorumlar
0

Dijital dünyanın yarattığı sosyal medya mecraların var olması ile birlikte bir çok işletme sahibi kişiler popüler olma isteğinin büyük bir payını bu mecralara yatırıyorlar. Fakat unutulan bir detay var ki günümüzdeki işletmelerin korkulu rüyası olan kötü yorumlar ile karşı karşıya kalmak. Sosyal medya mecraları memnuniyetsiz bir müşterinin elindeyken dikkatli olunmazsa şayet işletmeniz için yapılan kötü yorumlar işletmenizi batırabilir!

Görülmez Tuzak

İnternet’in varlığı ile neredeyse herkes fiziksel olarak birbirinin yanında olamasa da, bağlantı açısından birbirimizden haberdar bir şekilde yaşıyoruz. Çünkü sürekli çevrimiçi olup, alışveriş yapıp, beğendiklerimizi paylaşıp, yorum ve araştırmalar yapıyoruz. Bu durum işletmeler için tabiki de büyük bir fırsat. İnternet’de sürekli çevrimiçi olan bir kişi potansiyel müşteri olma oranı yüksek bir kişidir. Fakat bu süreklilik işletmeniz için bir tehlikeyi de içerdiğini unutmamak gerek.

Tehlikenin en büyük nedeni mutsuz bir müşterinin işletmenize karşı kötü yorumlar yaparak saldırıya geçmesidir. Buna rağmen bu olumsuzluğu reklamın iyisi kötüsü olmaz diye anlamlandıran işletme sahipleri yok değil. Peki sizce de reklamın iyisi kötüsü var mıdır? Kesinlikle kötü reklam vardır! Kötü reklama maruz kalmış tüm işletmelerin etkilenmemesi mümkün değildir fakat büyük işletmeler bu tür olayların karşısında hırpalanırken, küçük ve orta ölçekli işletmelerin bu riske girme lüksü yoktur. Ufak bir yorum bile bir çığa dönüşerek işletmenizi batırabilir! Biliyorsunuz ki İnternet’de iyi ve güvenilir bir kimlik ile yer almak oldukça önemlidir.

Sosyal Medya’da Bağımsız Bölge Ve Özgür Klavyeler

Artık sosyal medya mecralarında üyeliği olmayan neredeyse kimse yok denilebilir. Öyle ki henüz dünyaya gelmemiş bireylerin dahi ebeveynleri tarafından oluşturulmuş profilleri hazır. Durum böyleyken “paylaşıyorum öyleyse varım” sloganı ile insanlar Twitter, Facebook gibi mecralarda mutlu anlarını ve seslerini yükseltebilecekleri bir deneyim ediniyorlar. İnsanlar özgür olduklarını düşündükleri bu deneyim sayesinde bir araya gelip, bir konuda fikir belirtip, kötü tepki vererek tüketici alışkanlıklarının bize kaçınılmaz değişimini kanıtlıyor. Artık tüketici bir ürünü satın almadan önce sosyal medyada araştırıp diğer alternatifleri kıyaslayıp eleştirileri de göz önünde bulunduruyor. Yani artık tüketiciyi satın al butonuna götürmek çokta kolay değil. Bu aşamada işletme için kullanıcı deneyimi önemsenmeli ve tüketicinin beğendiği ürün ile ilgili sorulan soruya veya ürün ile ilgili yaşadığı problemlere hızlı bir şekilde geri dönmek gerekiyor.

Sosyal medya müşterileri ile iletişim kurmak işletmeniz için oldukça hem faydalı bir adım hemde müşteri ile gerçek zamanlı etkileşime girebiliyorsunuz. Sosyal medyada var olmanızın nedenlerinden biriside özgür klavyelere sahip kullanıcılar. Yani kendinize koruma duvarı edinme ihtiyacı. Biliyorsunuz ki artık herhangi bir işletmeyi eleştirmek veya karalayıcı yorumlar yapmak o kadar kolay ki bu yüzden bunlara cevaben sosyal medyada bulunmanız gerekiyor. Unutmayın kötü yorumlar her zaman sizi takip eder.

Kötü Yorumlardan Nasıl Korunmalısınız?

Biliyorsunuz ki müşteri yorumları hepimiz için oldukça önemli ve kararsız bir müşterinin sizden bir ürün almasının yolu iyi yorumlardan geçiyor. Birde bu durumun diğer yüzü, kötü yorumları var. Tahmin edersiniz ki kötü yorumlar potansiyel müşterinizi kaçırmanın yanı sıra hali hazırda mevcut müşterinizi de kaçırır. Peki bu durumla nasıl başa çıkmalısınız? Varsayalım ki butik bir pastacısınız ve sosyal medyada bulunuyorsunuz. Sizden alışveriş yapan müşterileriniz bir süre sonra hem yüksek fiyatlarınızdan hemde lezzetinizden şikayet ediyor. Siz bu durumda hemen harekete geçip öncelikle kötü yorum yapan müşterilere E-mail yolu ile şikayetlerini dikkate alıp ilgilendiğinizi, daha sonrasında kendi içinizde fiyatlarınızı, lezzetinizi ve kalitenizi gözden geçirip, yeni fiyatlı menünüz ve ufak bir pasta ile şikayet eden müşterilere ulaştırarak onların kötü yorumlarını iyiye çevirebilirsiniz. Ufak bir işletme olduğunuz için memnun olmamış müşteri ile iletişime geçmek sizin için daha önemli bir adım.

Dijital dünyada maalesef akıllı telefonu olan herkes eleştirmene dönüştüğü için itibarınızı korumak oldukça zordur. Sizin bu durumda yapmanız gereken en asıl ve basit yol müşteriye sizi dinliyorum imajı yaratmak. Çünkü müşteriler fikirlerinin önemsendiğini bilmek istiyor. Özetle kötü yorumların şakası olmaz gelen tüm yorumları ciddiyetle dikkate almanız gerekir.

İbrahim Can Gördoğa

Dijital medya ve pazarlama alanında sosyal açıdan gelişime ve geliştirmeye her daim açık, yenilikiçi ve araştırmayı seven bir sosyal medya uzmanı.
Sizce Makale Nasıl?
Harika
25%
Güzel
75%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
İbrahim Can Gördoğa
Dijital medya ve pazarlama alanında sosyal açıdan gelişime ve geliştirmeye her daim açık, yenilikiçi ve araştırmayı seven bir sosyal medya uzmanı.

Bir Cevap Yazın