Yeni Medya
Şimdi Okunuyor
Girişimciliğin Yeni Trendi: Yalın Girişimcilik
0

Herşeyin zamanla teker teker değişip güncellenen bu dünyada girişimcilik adına da yeni bir oluşum süreci oluşturmuştur. Girişimcilerin %75’i geleneksel model anlayışı ile maalesef batmaktadırlar. Akıllı girişimciler için yeni bir trend olan yalın girişimcilik oldukça faydalı bir adımdır. Yalın girişimciliğin geleneksel modelden en büyük farkı insan odaklı olmasıdır.

Yalın Girişim Nedir?

Yalın girişim yöntemi son bir kaç yıldır girişimcilerin ilgisini çekmeye başarmıştır. Peki nedir bu kadar birden dünyada etki yaratan bu yalın girişimcilik? Kısaca tanımlamak gerekirse; En az sermaye ile planlamanın aksine deneyimlemeye, tahmini belirsiz koşullarda müşterinin geri dönüşüne, sürekli gelişimi ve iyileştirmeyi savunmaktadır. Yani günümüz girişimcileri ürüne yeni özellikler eklemeden, en az maliyet ile üretilen bu ürünü gerçek müşteriye sunarak test edip, müşterinin cevabına ve davranışına göre oldukça basit bir şekilde bu yöntem ile kendi iş modellerini geliştirebilirler. Bu yöntem size başarısızlıklarınızı daha hızlı görme ve daha az maliyet sağlayıp, başarınızı daha hızlı elde edip ürün ve hizmetlerinizi müşteri yönünde test edip ne yönde etkilendiklerine olanak sağlamaktadır.

Yalın Girişimcilik modeli ile fazla para saçmadan müşterinizle sürekli iletişim halinde olup, alacağınız geri dönüşlerle yeni ürününüze veya olan ürününüzü geliştirmeye odaklanabilirsiniz. Bir çok başarılı iş adamı, sektörde bulunduğu amacın ondan önceki başarısız iş adamların benzer amaçlarını baz alarak bugün başarılı olabilmiştir.

Pazar Payınızı Araştırın

Akıllı bir girişimciyseniz hayallerinizi gerçekleştirme aşamasından önce ürününüz veya hizmetiniz için pazar payınızı araştırıp sorgulamanız gerekiyor. Hızlı bir başlangıç yapmak sizi başarısızlığa sürükleyecektir ve en dikkat etmeniz gereken husus sizin ürününüzün veya hizmetinizin piyasadaki talebin üretimin altında olup olmadığı. Öyleyse ya piyasa henüz hazır değildir yada sizin fikrinizi yeni bir pazarda oluşturmak için yanlış zamandır. Bir diğer ihtimal ile sizin fikrinize veya sunduğunuz çözüme insanlar ödeme yapmak istemiyor olabilir. Bu yüzden bir girişime kalkınmadan önce açık veya girebileceğiniz bir marketin olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Riski Azaltın

Bir çok girişimciye göre yatırımcıların ilgisini çekmek oldukça zordur çünkü risk yüksektir. Yatırımcılar genelde sektörde kendini kanıtlamış hali hazırda kurulu şirketleri desteklemeyi tercih ederler. Bu yüzden yeni girişim aşamasında olanlar için yalın girişim yöntemi ile, para kaybetme riskini azaltarak fark edilmek konusunda diğerlerine göre daha yüksek şansa sahipsinizdir. Potansiyel yatırımcı ile iletişim kurmak oldukça yorucudur ve büyük başarı getireceğine inandığınız girişim fikrinizi anlamama ihtimalleri yüksektir.

Yatırımcılar genelde kazan ve risklerin neler olduklarını bilmek isterler. Eğer kazancı düşük ve riski oldukça yüksekse size para yatırmamayı tercih ederler. Bu aşamada sizin yalın girişim modelini tercih etmeniz muhakkaktır. Çünkü yalın girişim ile iş modelinizi test edip, küçük veya büyük yatırımları kanıtlayıp riski azaltabilirsiniz. Artık yatırımcılar tarafından cazip bir işletme olarak değerlendirilip iş modelinizin ölçülebilir olduğu için kolaylıkla yardım alabilirsiniz.

İbrahim Can Gördoğa

Dijital medya ve pazarlama alanında sosyal açıdan gelişime ve geliştirmeye her daim açık, yenilikiçi ve araştırmayı seven bir sosyal medya uzmanı.
Sizce Makale Nasıl?
Harika
33%
Güzel
67%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
İbrahim Can Gördoğa
Dijital medya ve pazarlama alanında sosyal açıdan gelişime ve geliştirmeye her daim açık, yenilikiçi ve araştırmayı seven bir sosyal medya uzmanı.

Bir Cevap Yazın