Yeni Medya
Şimdi Okunuyor
”Freepik” Nedir, Nasıl Kullanılır?
2

Freepik nedir; yazdığımız anahtar kelime ile ilgili milyonlarca vektörü, PSD dosyalarını, iconu ve görselleri bulabileceğimiz görsel arama motoru diyebiliriz. Yani coffee kelimesini arattığımızda kahve ile ilgili kapak fotoğrafı, piktogramsal tasarımları, PSD dosyalarını aramamızı sağlar ayrıca bu aramaları filtrelememiz de mümkün.

Sitenin kullanımına geçmeden önce site içerisindeki kullanılan tanımları açıklamak sitenin kullanımını anlamanızda size ön ayak olacaktır.

Piktogram & İcon

İcon-Nedir

Bu iki tanım nesneyi veya olayı en kısa yoldan açıklayıcı bir şekilde minimal tasarım diliyle anlatmak veya sergilemektir. Piktogramlar ve iconlar kelime olarak bize ne kadar uzak gelse de günlük hayatımızda bir çok yerde karşımıza çıkmaktadırlar. Örneğin sokak tabelalarındaki iadelerin hepsi piktogram dalına aittir.

Vektörler

Vektör-Nedir

Vektörel çizimler genellikle illustratör, Corel ve Inkspace kullanılarak oluşturulan nesnenin özeliklerini ve görünümünü yansıtan çizgisel tasarımlardır. Bu tasarımlar görsel ölçeğini istediğimiz kadar büyütebileceğimiz nesnenin çizgisel hatlarını belirten dosyalardır. Vektörel çizimler gerek logo tasarımında gerek endüstriyel tasarımda gerekse illüstrasyonlarda sıkça kullanılır.

PSD (PhotoShop Document)

PSD-Nedir

PSD dosya uzantısı dosyanın photoshop da yapıldığını yada photoshop da düzenlenip psd formatına dönüştürüldüğünü gösterir kısaca psd uzantısı photoshop un dosya biçimidir. Bu dosyaların içinde mockuplar, vektörler, katmanlar vardır.

Freepik Nasıl Kullanılır

Arama Çubuğu

Anasayfa-Arma-Çubuğu

  • Sarı kutunun içerisindeki alan arama çubuğumuz bu bölgeye ilgili anahtar kelimeyi yazıp ”Search” e tıklıyoruz Freepik bize arattığımız anahtar kelime ile ilgili bütün dosya çeşitlerini sunuyor (psd, photos, vectors, icons)
  • Turuncu kutunun içerisindeki alan popüler dosyaları ve en son eklenen dosyaları görmemizi sağlıyor. (psd, photos, vectors, icons)

Arama Sonuçları

Arama-Sonuçları

  • Mor kutunun içerisindeki alan aramayı yeniden yapılandırmamızı, anahtar kelimeyi değiştirmemize yarar, alt alta olan üç çizgi ise bize hazır kategorileri sunar. Bu özellik sayesinde hızlıca anahtar kelimemizi değiştirebilir veya farklı bir kategori seçebiliriz.
  • Mavi kutunun içerisindeki alan armayı  psd dosyaları, görseller, vektörler, iconlar, renkler ve ilgi düzeyine göre filtrelememizi sağlar. Bu özellik sayesinde aradığımız anahtar kelime içerisindeki istediğimiz sonuçlara kolaylıkla ulaşabiliyoruz.
  • Gri kutu içerisindeki alan anahtar kelimemiz ve filtreler sonucunda bize bize kaç adet görsel sunacağını gösterir. Bu özellik sayesinde yaptığımız filtrelerin arama sonuçları üzerindeki etkileri görebiliyoruz.
  • Turuncu çizginin altındaki alan bize aram çubuğuna yazdığımız anahtar kelime ve filtrelerden geçmiş sonuçların listelendiği bölümdür.
  • Sarı kutu içerisindeki alan bize seçili gönderiyi beğenmeyi ve paylaşmayı sağlar. Bu özellik sayesinde ilgimiz çeken gönderiyi beğenerek daha sonra tekrar bulabiliriz yada arkadaşlarımızla paylaşabiliriz.
  • Kırmızı kutu içerisindeki alan gönderinin istatistiklerinin yer aldığı bölümdür.

   http://www.freepik.com

Akif Kurt

Grafik tasarım - Dijital Medya Uzmanı

Latest posts by Akif Kurt (see all)

Sizce Makale Nasıl?
Harika
75%
Güzel
13%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
13%
Yazar Hakkında
Akif Kurt
Grafik tasarım - Dijital Medya Uzmanı
2Yorumlar

Bir Cevap Yazın