Yeni Medya
Şimdi Okunuyor
Etkin WordPress Kullanımı
0

WordPress kullanmaya başladıktan sonra standartın dışına çıkıp biraz farklılaşmak ve iyi bir geliştirici haline gelmek istiyorsak yapılması gereken bazı püf noktalarına da ihtiyacımız olacaktır. Bunun için biraz CSS ve PHP bilmek bizi bir adım öne taşıyacaktır.

Bunun için öncelikle tema seçiminin önemini vurgulamak yerinde olacaktır.

WordPress tema olanakları fazla ve kurulumu kolaydır. Piyasada ücretli ücretsiz tema alternatifleri ile istediğiniz tarzda özellik de bir temayı kolaylıkla bulabilirsiniz..

Belirttiğim gibi, tema bulmak, yüklemek ve düzenlemek kolay olmakla birlikte, WordPress tema yüklemeden önce dikkat etmemiz gereken ya da göz önünde bulundurmamız gereken kriterleri sıralamakta fayda olacaktır:

Başlıklar halinde yazacak olursak;

  1. Sade ve basit bir tasarım ve iyi bir renk şeması
  2. Kolay ve duyarlı navigasyon
  3. Kolay Özelleştirme
  4. SEO dostu
  5. Sosyal Medya bağlantıları
  6. Mobil Uyumluluk
  7. Görsel içerik zenginliği ve videolar
  8. Güncellik

Bahsettiğimiz gibi, öncelikle siteye bir ziyaretçi gözüyle bakmalısınız. Bir ziyaretçi web sitesini ziyaret ettiğinde, içeriği rahatlıkla okuyabileceği bir tasarımla karşılaşmalıdır.  Tasarım, sade, şık ve çekici olmalıdır.  Bir ziyaretci mobil cihazlar üzerinde  de web sitesini ziyaret ettiğinde, web siteniz erişilebilir ve içeriklerin kolayca okunabilir olması, görsellerin görüntülenmesi videoların oynatılabilmesi önemli olacaktır.

WordPress’te Yönetim paneline kendi logonuzu ekleyin

Yönetim panelinde sol-üst tarafta bulunan WordPress ambleminin yerine kendi logonuzu koymak isteyebilirsiniz. Ayrıca bir web tasarımcısı olarak müşterinize WordPress tabanlı bir web sitesi yaptıysanız yönetim paneline müşterinizin logosunu koymak hem onları daha fazla etkileyecek hem de sizi daha profesyonel gösterecektir.

Önce kendi logonuzu “custom-logo.gif” olarak yeniden adlandırın ve sunucunuzda yer alan, -kullandığınız- WordPress temasının “images” klasörüne logoyu kopyalayın. Daha sonra da aşağıdaki satırları “functions.php” dosyasına yerleştirin.

WordPress’te yazılarınızın sonuna otomatik içerik ekleyin

Bazı bloglarda görmüşsünüzdür. Her yazının sonunda “RSS ile bu yazıyı takip edin”, “Yazıyı beğendiniz mi? Yorumlarınızı bekliyorum” gibi otomatik metinler ya da içerikler olabiliyor. Siz de blogunuzda yazdığınız her yazının sonuna aynı içeriği otomatik olarak eklemek istiyorsanız çözümü basit.

Aşağıdaki satırları “functions.php” dosyasının en altına eklerseniz, her yazınızın en altına “Yazıyı sevdiniz mi? Bu yazıyı RSS Feed ile takip edebilirsiniz” şeklinde otomatik bir içerik eklenecektir. Aşağıdaki html bölümleri düzenleyerek, otomatik içeriği istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Follow me
Follow me

Latest posts by Gözde Akuç (see all)

Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Gözde Akuç

Bir Cevap Yazın