Yeni Medya
Şimdi Okunuyor
En İyi 10 Stok Video Sitesi
0

Sosyal medyada içerik üretirken stok görsellerin önemini kısa sürede fark etmişsinizdir. Yalnız kaliteli ve ücretsiz stok video bulmak o kadar da kolay değil. Bu yazımızda sizlere ücretsiz erişebileceğiniz stok video sitelerinden bir “en iyiler” listesi hazırladık.

1. Pixabay

Pixabay, 1.2 milyonu aşkın fotoğraf ve video barındıran bir internet sitesidir. Ayrıca bunlar Creative Commons Lisansına (CC0) bağlı olduğu için özgürce düzenleyebilir, kaynak belirtmeden bile kullanabilirsiniz. (Biz yine de bunu önermiyoruz.)

2. Pexels

Ücretsiz fotoğraf sitesi olarak başlayan Pexels, bir süredir video da barındırıyor. Ayrıca bu sitedeki içerikler de Pixabay’de olduğu gibi Creative Commons Lisansına bağlıdır.

3. Videvo

Videvo, ücretsiz stok videoların yanı sıra kullanıcılarının ürettiği hareketli görselleri de barındırmaktadır. Bu siteden indirdiğiniz klipler iki türlü lisanslanır.

  • Videvo Standart Lisansı
  • Creative Commons Lisansı (3.0)

Videvo Standart Lisansı altındaki videolar, herhangi bir projede kullanmak için ücretsiz indirilebilir; tek kısıtlama, klipleri başka bir yerde indirilebilecek şekilde kullanmamanızdır.

Creative Commons 3.0 uyarınca lisanslı olan videolar ise herhangi bir projede kullanılabilir, ancak orijinal yaratıcıya kaynak bilgisi verilmelidir. Lisans bilgilerini, her klibin indirme sayfasında bulabilirsiniz.

4. Life of Vids

Life of Vids, Montreal, Kanada’daki bir reklam ajansı olan Leeroy’dan ücretsiz stok videoları, klipler ve döngüler sunan bir sitedir. Telif hakkı kısıtlaması bulunmamakla birlikte, diğer sitelerde yeniden dağılımı 10 videoyla sınırlıdır.

Sitedeki herhangi bir videonun yüksek çözünürlüklü bir sürümünü indirmek için video oynatıcının sağ alt köşesindeki Vimeo logosunu tıklayın. Ardından “İndir” düğmesini göreceksiniz. Yeni videolar haftalık olarak siteye yüklenir.

5. Splitshire

Splitshire, fotoğraflarını ve videolarını kişisel ve ticari kullanım için ücretsiz olarak sunmak isteyen web tasarımcısı Daniel Nanescu tarafından kurulmuştur. Bu fotoğrafların ve videoların sadece bir kişi tarafından yaratıldıkları gerçeği de onları diğer stok sitelerindeki içeriklerden daha benzersiz kılar.

Buradaki videolar çoğunlukla güzel dış mekan çekimlerinden oluşmaktadır. Bu içerikleri üstlerindeki başlıklara tıklayarak kolayca indirebilirsiniz. Ayrıca buradan indirdiğiniz videoları tüm sosyal medya kanallarında kullanmakta özgürsünüz. Yalnızca onları satamaz veya şiddet, ırkçılık, ayrımcılık gibi uygunsuz içerikli projelerde kullanamazsınız.

6. Distill

E posta adresinizi girdiğiniz takdirde, gelen kutunuza 10 günde bir, 10 yeni video teslim alırsınız. Bu video klipler bir ekip tarafından seçildiğinden, işinize yarayacak, sizi öne çıkaracak videolar alacaksınız.

7. Stock Footage 4 Free

Her gün eklenen yeni videolarla birlikte, Stock Footage 4 Free, sosyal ağlarınızda kullanabileceğiniz oldukça çeşitli video kliplere sahiptir. Siteye e-posta adresinizle kaydolarak sitedeki tüm profesyonel stok videolara erişebilirsiniz. Tüm içerikler telifsiz lisansa sahip olduğundan, video klipleri ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz.

8. Videezy

Videezy’de, kişisel ve ticari kullanım için telifsiz olan geniş bir video klip koleksiyonu var yalnız, bu içerikleri kullanırken Videezy.com’a kaynak vermeniz gerekmekte. Bununla birlikte, videoları atıfsız kullanmak için kredi satın alabilirsiniz.

HD’den 4K seçeneğine kadar çok çeşitli yüksek kaliteli video klipler sitede mevcut. Ayrıca, videolar için arama yaparken “Pro” ile işaretlendiğini gördüğünüz sonuçlar, yalnızca krediyle ödeme yaparak kullanabileceğiniz “premium” içeriklerdir.

9. Videoblocks

Bu sitedeki videoları indirmek için üye olmanız gerekiyor ancak 7 günlük ücretsiz deneme süresince günde 20 dosya indirebilirsiniz. Ayrıca, arama alanları, sonuçlarınızı daraltmayı ve projeniz için mükemmel klibi bulmayı kolaylaştırır.

10. Vidsplay

Haftalık olarak Vidsplay koleksiyonuna yeni videolar eklenir. Bu da siteyi, video içerik koleksiyonunuzun taze kalması için mükemmel bir kaynak haline getiriyor. Ayrıca, telif ücreti ödemeksizin herhangi bir videoyu indirebilir ve kullanabilirsiniz.

Bir video klibi indirmek için indirme bağlantısını sağ tıklatın ve ardından “Bağlantıyı Farklı Kaydet’i seçin. Telefonunuzu kullanıyorsanız, indirmek için video klibini basılı tutmanız yeterlidir.

Betül Yeşilürdü

İstanbul Üniversitesi Dilbilimi öğrencisi.
Pazarlama stajyeri, yarı zamanlı gezgin, yarı zamanlı ponçik ev kedisi.
Sizce Makale Nasıl?
Harika
100%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Betül Yeşilürdü
İstanbul Üniversitesi Dilbilimi öğrencisi. Pazarlama stajyeri, yarı zamanlı gezgin, yarı zamanlı ponçik ev kedisi.

Bir Cevap Yazın