Yeni Medya
Şimdi Okunuyor
Emojiler Hakkında Her Şey🤓
0

Neredeyse, hayatımızın tamamının  sosyal medya alanında çoğu yüzdesini kapsayan emojiler duyguları dile getirmenin bir başka yoludur. Yaklaşık 1800′ den fazla emoji vardır. Öncelikli emojilerden üzgün 😔, mutlu 🙂, utangaç ☺ , gülerken ağlayan😂aynı zamanda gerçekten üzüldüğü için ağlayan 😭 hatta hunharca gülen 🤣, düşünen 🤔, öfkeli 😤, kızgın 😡 o kadar çeşitli duyguları anlatan emojimiz varken bu duygu durum belirten ifadelerin birde nereden geldiğine bakalım.😍

Dünya emoji öncüsü olan Shigetaka Kurita’ yı sanırım hepiniz kutlamak istersiniz nitekim bazen bir kelime yazmaya gerek kalmadan bütün bir duyguyu emojilerle karşı tarafa akatarmak mümkün olabiliyor. 1998 veya 1999 senesinde Japonya’ da bir telefon şirketinin çalışanıdır kendisi, hem yazdığı programın çalınmasını engelleyecek hemde iletişimi kolaylaştırabilecek bir yenilikçilik yapmak için kolları sıvayan Shigetaka Kurita farkını ortaya koydu. Emoji iki japon kelimenin birleşmiş halidir. E (resim) ve moji (karakter) olarak emoji kelimesi ortaya çıkmıştır. Shigetaka Kurita 176 adet resim karakter oluşturdu. 


            Peki nelerden ilham almış olabilir? 🤔

Aslında çok da zor değil sanırım tahmin ediyorsunuz sizde🤓 emojileri; kendi yaşantısından, yaşamış olduğu şehir yaşantısından💁🏻 💁🏻‍♂️ 🙅🏻 🙅🏻‍♂️ 🙆🏻 🙆🏻‍♂️ 🙋🏻 🙋🏻‍♂️, diğer yaşayan canlılardan 😸 😹 😻 😼 😽 en önemlisi mimiklerden😉 😊 😋ve bazı eylemlerden🏄🏻‍♀️ 🏄🏻 🏊🏻‍♀️ 🏊🏻 🤽🏻‍♀️ 🤽🏻‍♂️esinlenerek ortaya çıktı.

  • Unutmayalım ki bu güzel emojiler yokken noktalama işaretlerinen oluşturduğumuz zamane emojileri vardı. 🙂 😀 🙂 🙁 🙁 İlk ifadeler 1881 yılında Puck dergisinin bir sayısında ortaya çıktı. İlk olarak 1982′ de online olarak duygularım iletişim yolu olarak kullanıldı. Mizah içeren mesajlarda 🙂 kullanılırken ciddi içerikli mesajlarda 🙁 kullanılmasını istendi. Bu teklif hakkında okurlara yana doğru okuyun duyurusu yapıldı.

 

            Emoji hakkında ilginç bilgiler👽

  • 2011 yılında Apple, İOS ‘a resmi bir emoji klavyesi ekledi. Android ise iki yıl sonra klavyesine emojiyi ekledi.
  • İlginç bir bilgi daha 😎 Herhangi bir söz olmamasına rağmen 2015’te bu emojiyi ”😂” Oxford sözlüğü ‘Yılın Sözcüğü’ olarak belirledi.ülmekten gözünden yaş gelmek emojisinin seçilmesindeki sebep ise 2015 yılının ruhunu ve işleyişini en iyi yansıttığı oldu.
  • Hatta 2017 yılı yapımı olan The Emoji Movie adında emojilerin filmi bile yapıldı. Ancak beklendiği kadar ilgi göremedi. IMDb puanı ise 3,1 😲😔

             Doğru bildiğiniz yanlışlar 😱

  1. 🙇  Kafası karışık, yalnız, düşünceli gibi gözüken emoji aslında saygı gösterisi olarak düşünüldü.
  2. 🙏🏻 Genelde dua etmek anlamında kullanılan emojinin asıl anlamı özür dilemek.
  3. 😓 Hayal kırıklığı, mutsuzluk gibi gözüksede daha çok anlamı psikolojik baskı altında kalan durumu simgeler. 
  4. 💁 Aslında bir prenses gibi ya da umrumda değil gibi dursa da ”Size nasıl yardımcı olabilirim?” anlamında olan bir emojidir.
  5. 👐 Bu emojiyi ne kadar olumsuz bir anlamda kullanıyorsanız tam tersi olumlu anlam taşıdığını bilin. Uzak dur anlamında değilde sana kollarım açık anlamına gelir.
  6. 🙈 Maymun emojilerini hepiniz biliyosunuz. 3 adet görmedim, duymadım, bilmiyorum kalıbının güzel görselleridir. Fakat onların içinden gözlerini kapatmış görmedim emojisi daha çok utandığımız anlarda kullanılır. Asıl anlamı görmedimdir, utanmış yüz değil. 😬
Sizce Makale Nasıl?
Harika
100%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Pınar Çavdar

Bir Cevap Yazın