Yeni Medya
Şimdi Okunuyor
Dijitalde Y Kuşağı’na Seslenmek
0

Y kuşağı ifadesi 1980 ile 1999 yılları arasında doğan kişileri adlandırmak için kullanılmaktadır. “Kendini Gerçekleştiren Kuşak” olarak da adlandırılan Y kuşağı bireyleri, “Maslow’un İhtiyaçlar Hiyerarşisi” piramidinin tepesine “kişisel tatmin”, “kişisel başarı” ve “potansiyelini gösterme” ihtiyaçlarını koyarak bunları temel yaşam felsefesi haline getirmişlerdir. Hayattan beklenti ve önceliklerini bu doğrultuda şekillendiren Y kuşağı bireyleri için kendini gerçekleştirmek günlük bir rutindir. Daha da doğrusu içinde bulundukları her an kişisel tatmin ve başarılarını sağlama ve potansiyellerini kanıtlama eğilimindedirler. Günümüzün en önemli iletişim kanalı olan ve hayatımızın bir parçası haline gelen dijital platformlarda bir marka olarak onlarla en etkili iletişimi kurabilmek için nasıl bir yol izlenmelidir?

Mümkün Olduğu Kadar Kolay Anlaşılın

Siz ne söylerseniz söyleyin, söyledikleriniz Y kuşağının anlamak istediği kadardır. Ve onlar anlamak için minimum çaba sarf etmek isterler. Durumu basit bir örnekle somutlaştıralım: Sizin göndermek istediğiniz mesajı çözümlenmesi gereken bir problem olarak düşünün ve bu problemin “23×32” olduğunu varsayın. Bu probleme baktınız ama çözmeyi denemediniz bile. Eğer problem bunun yerine “3×2” olsaydı çözmek için bir çaba sarf etmeden sonuç akla gelirdi. İşte Y kuşağının isteği hep ikinci tür problemlerle karşılaşmaktır. Mesajınızdaki uzun uzadıya cümleler ve enstantaneli kelimeler de tıpkı bunun gibi çözülmesi zor bir probleme benzer ve örnektekiyle aynı etkiyi yaratır. Y kuşağı sıkılgandır. Aynı zamanda “sabırsız jenerasyon” olarak da bilinen bu bireylerin yazdığınız uzunca metni okumaya tahammülü yoktur. Karmaşık bir görsele bakarken de aynı tepkiyi verirler. Unutmayın onların acelesi var. Sizi ve mesajınızı sevmelerini istiyorsanız onlara mümkün olduğu kadar basit bir içerik verin.

Dijitalde Y Kuşağı'na Seslenmek

Onlara Önemsendiklerini Hissettirin

Y kuşağı bireylerinin bir başka özelliği de kuralları sıkıcı bulmaları ve otoriteden hoşlanmamalarıdır. Onlarla aranızdaki sınırı azaltın, onlar sizle etkileşime girdiğinde onlara karşılık verin. Özgüveni çok yüksek olan Y kuşağının kişisel tatminini sağlayacak en önemli şeylerden biri de takdir edilmektir. Onların fikirlerini paylaşması, bir konuya yorum yapması gibi birçok girişimlerinin altında takdir edilmek istemeleri yatar. Bir marka olarak dijital platformda onlarla iletişim halindeyken; onların mesajlarını, tepkilerini ve yorumlarını karşılıksız bırakmamalı ve onları takdir etmelisiniz. Bu durum onlara önemsendiklerini hissettirerek kişisel tatminlerini artıracaktır. Onları mutlu etmek için biricik olduklarını hissettirin.

Dijitalde Y Kuşağı'na Seslenmek

Y Kuşağı’na Kendini Kanıtlama Şansı Verin

Dijital medyada onlara yaratıcılıklarını ve özgünlüklerini kanıtlama imkanı sunacak basit içerikler sunun. Bu tür içerikler, potansiyelini gösterme eğiliminde olan  Y kuşağını harekete geçirecektir.  Kendini kanıtlamak için kolları sıvayan birey, mesajınızla etkileşime geçerek anlık kişisel tatminini sağlayacak ve mutlu olacaktır. Bu durum sadece etkileşim oranınıızı artırmakla kalmayacak, aynı zamanda onların markanızın imajını kendi yaşam felsefeleriyle örtüştürerek markanızla aralarında duygusal bir bağ kurmalarını sağlayacaktır.

Dijitalde Y Kuşağı'na Seslenmek

Sinan Durak

Merhaba, İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme Bölümü son sınıf öğrencisiyim. Teknoloji tutkunuyum ve oldukça meraklı biriyim. Dijital pazarlama alanında kendimi geliştiriyorum.
Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Sinan Durak
Merhaba, İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme Bölümü son sınıf öğrencisiyim. Teknoloji tutkunuyum ve oldukça meraklı biriyim. Dijital pazarlama alanında kendimi geliştiriyorum.

Bir Cevap Yazın