Yeni Medya
Şimdi Okunuyor
Dijital Çağda Tüketici Davranışları
1

Teknolojideki gelişmeler tüketici davranışlarının evrimleşmesine neden oluyor. Tüketicilerin nasıl araştırma yaptıkları, nasıl marka tavsiyelerinde bulundukları, neden, nerede ve ne zaman satın alma işlemi gerçekleştirdikleri konuları teknoloji ile beraber değişiyor. Tüketici davranışını anlamak ve değişimine karşı hızlı aksiyon almak markalar için büyük önem taşıyor.

Online yorumlar, kullanıcıların %68’inin satın alma kararını etkiliyor.

Günümüzde, tüketiciler bir ürünü ya da servisi satın almadan önce o konuda kolayca araştırma yapabiliyor ve tek bir tıklama ile satın almayı gerçekleştirebiliyor. Araştırmalara göre, kullanıcıların %68‘i online yorumlara ‘oldukça’, ‘çok’ veya ‘kesinlikle çok’ önem veriyor. Bu nedenle markalar kötü yorumları küçümsememeli ve online platformlardan aldığı şikayetlere olabildiğince hızlı çözüm üretmeli. Böylece, potansiyel müşteriler, herhangi bir sorun çıktığı takdirde markanın müşterileriyle ilgilendiğini görebilir.

Online Yorumlar

Online aktivitenin %28‘si sosyal ağ sitelerinde geçiriliyor.

Kullanıcıların sosyal ağ sitelerinde geçirdiği zaman artmaya devam ediyor. Dolayısıyla, markaların sosyal ağ sitelerindeki varlığı ve bu siteleri etkili kullanmaları büyük önem taşıyor.

Y kuşağı reklamlar yerine akranlarına güveniyor.

X kuşağından farklı olarak, y kuşağı, “word-of-mouth” tavsiyelerini reklamlardan çok daha etikili buluyor. Bunun sebepleri arasında internet erişiminin günümüzde çok kolay olması ve y kuşağının aktif şekilde sosyal medya kullanması yer alıyor. Y kuşağı, toplam popülasyonun %24‘ünü oluşturduğundan ve yakın gelecekte satın alma gücü artacak bir kuşak olduğundan markalar için önemli bir segmenti oluşturuyor.

Word-of-Mouth

Facebook, e-ticaret siteleri için en etkili sosyal medya platformu.

Araştırmalara göre, e-ticaret sitelerinde sosyal medyadan gelen satışların %85‘i Facebook’tan geliyor. Hem müşterileri hedeflemek ve çekmek hem de ürün veya servisleri detaylı bir şekilde sergilemek için Facebook çok doğru ve uygun bir platformdur.

Tüketiciler, ihtiyaçlarına uygun ürün ve servisleri görmek istiyor.

Müşteriler yenilik ve kişiselleştirilmiş servis istiyor. Sosyal medya bağlantılı üye girişleriyle tüketiciye dair bir çok veri toplanıyor. Bu veriler baz alınarak ya da kullanıcılara ek bilgiler sorularak tüketiciye özel, yani kişiselleştirilmiş ürün ve servis sunulabiliyor.

Tüketici Kişiselleştirilmiş

Tüketiciler karşılıklı etkileşime önem veriyor.

Yöneticilerin %31‘i etkileşimi arttırmanın öneminin birincil olmadığını savunsa da tüketiciler, markaların etkileşim sağlamasını bekliyor. Etkileşimin amacı tüketiciyle marka arasında bir ilişki kurmaktır. Tüketiciyle anlamlı bir ilişki kurulduğu takdirde tüketicinin ürünlerden bağımsız olarak da markaya değer vermesi sağlanabilir. Bunun için de çeşitli iletişim teknikleri kullanılabilir.

Teknoloji ile birlikte tüketici davranışlarında önemli değişiklikler oluyor. Günümüz tüketicileri eski kuşaklara göre daha araştırmacı ve bilinçliler. Bu nedenle de onları etkilemek çok daha zor oluyor. Rekabette üstünlük sağlamak için yenilikçi olmak şart.

Selen Derici

Pazarlama ve Dijital Medya Uzmanı

Latest posts by Selen Derici (see all)

Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
100%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Selen Derici
Pazarlama ve Dijital Medya Uzmanı
1Yorumlar
  • Musa
    22 Nisan 2017 at 13:45

    Satın alma davranışları hakkında daha detaylı bilgiler paylaşırsanız daha güzel olur. Teşekkürler paylaşım için 😉

Bir Cevap Yazın