Yeni Medya
Şimdi Okunuyor
Bitcoin nedir,nasıl üretilir?
0

Bitcoin ortaya çıkış amacı nedir bilinmez ama ilk kullanım amacı paranın nereden gelip nereye gittiği belli olmadığı için yasal olmayan ticarette oldukça fazla kullanılmıştır örneğin Deepweb. Deepweb söylentilere göre derin internet normal tarayıcılardan ulaşılabilmesi mümkün olamayan tamamen illegal işlerin döndüğü söylenen bir ortamdır. Deepweb’de silah,hayat kadını,kiralık katil ve bir çok gizli belgeye ulaşabileceğiniz bir ortam olduğu söyleniyor.Bu kadar çok illegal işin döndüğü ortamda da takibi yapılamayan para ile alışveriş kullanıcılar için daha güvenli olduğu için bitcoin talep oranı arttı ve ticari hayata girerek bugünki değerini kazandı.

Nasıl üretilir?

Bitcoin üretim işine madencilik denir. Bitcoin çıkartmak, yani madencilik yaparak bir miktar Bitcoin elde etmek, madenciliğin tek amacı değildir. Madencilik, hesaplama yetkisini kullanarak işlemi gerçekleştirme, sistem ağını güvenli bir şekilde koruma ve sistemdeki her kullanıcıyı senkronize hale getirme işlemidir.
Bitcoin madenciliğini tek başınıza yapmak isterseniz bilgi birikiminin yanı sıra çok iyi bir bilgisayar sistemine de sahip olmanız gerekiyor. Çünkü Bitcoin madenciliği, bilgisayarınıza ait donanımlar ile yapılıyor. İlk olarak işlemci ile yapılan Bitcoin madenciliği artık yerini kendinden 50-100 kat daha hızlı çalışabilen ekran kartlarına bırakmış durumda. Yani bu demek oluyor ki, bilgisayarınızın ekran kartı ne kadar kuvvetliyse Bitcoin madenciliğindeki performansınız da o kadar iyi olur. Ayrıca sadece madencilik için özel olarak tasarlanmış sistemleri de satın alabilir veya kiralayabilirsiniz.

Bitcoin yasal mı?

Bitcoin ortaya çıktığı andan itibaren sorgulanmaya başlandı. Devletlerin merkez bankalarından bağımsız olarak üretilmesi “Bitcoin yasal mı?” sorularını da beraberinde getirdi. Satoshi Nakamoto; Bitcoin elektronik para birimini yaratırken merkezi otoriteden bağımsız, elektronik olarak devredilebilecek, çok düşük işlem ücretleri ile transfer edilebilecek bir para birimi hayali kurdu.

  • Üçüncü Taraf Kontrollerinden Bağımsızdır: Bitcoinlerin birden fazla kopyası bulunur, bu nedenle gerçek bitcoinin tespiti yapılamaz. Bitcoin sahipleri aracılara ihtiyaç duymadan transfer yapabilirler. Bitcoinlere el konulamaz, diğer bir deyişle bir kişinin servetine el konulsa da bitcoin hesabına dokunulamaz.
  • Vergi Yoktur: Aracılar olmadan transfer edilebilen bitcoinler için vergilendirme sistemi bulunmaz. Kişiler isterlerse vergi verebilirler ancak bu kendi insiyatiflerindedir.
  • İzi Sürülemez: Kullanıcılar bitcoin cüzdanlarının adreslerini açık olarak bildirmedikçe, bitcoinlerin izi sürülemez. Cüzdanın adresi deklare edilse dahi farklı bir cüzdan oluşturulabilir ve transfer anında gerçekleşir. Üçüncü kişilerin; kişisel finansal verilere ulaşabildiği geleneksel para birimlerine göre bitcoinlerin gizliliği yüksektir.
  • Transfer Ücreti Çok Azdır ya da Yoktur: Bitcoin gönderip almanın maliyeti işlem yapılan platforma göre yok denecek kadar azdır ya da tamamen ücretsizdir. Hızlı ve güvenli bir şekilde Bitcoin gönderilirken, yüksek transfer ücretlerinin ödenmesi gerekmez.
  • Bitcoinler Çalınamaz: Bitcoinlerin sahiplik adresleri yalnızca o bitcoinlere sahip olan kişiler tarafından bilinir ve değiştirilebilir. Geleneksel para birimleri ile işlem yapılan piyasalardan farklı olarak bitcoin sistemine fiziksel erişim gerekmektedir; bu da hırsızlık riskini çok düşürür.

Bitcoin Güvenli mi?

Bitcoin’lerin güvenli olup olmadığına verilecek yanıt bakış açısına göre değişebilir.

  • Bitcoinlerin toplandığı cüzdanların şifrelenmesi, yedeklenmesi ve birden fazla cüzdana bitcoin aktarılması ihmal edilmemelidir.
  • Şifrelerin ortaya çıkarılması ihtimaline karşı birden fazla imzalama seçeneği kullanılmalıdır.
  • Bilgisayarların güncel tutulması, virüs programları kullanılması gerekir.
  • Bitcoin alım satım işlemleri sırasında sadece güvenirliğinden emin olan borsaların kullanılması önerilmektedir. Hatta birden fazla güvenli platform kullanılarak risk dağıtılabilir.

 

Nereden temin edilebilir?

Bitcoin ve ethereum Türkiye borsasında bir çok yerde bu şirketlerden bazıları şöyledir;

BTCturk: bitcoin ve ethereum alabileceğiniz güvenli bir şirkettir hesaba şirketin anlaşmalı bankalarından TL yatırarak alış ve satış emirleri vererek bitcoin ve etherum alabilirsiniz.

https://www.btcturk.com

Sizce Makale Nasıl?
Harika
100%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%

Bir Cevap Yazın