Yeni Medya
Şimdi Okunuyor
12 Yaşında Bir Çocuk Nasıl CEO Oldu?
0

Yaşı milyar yıl ile ölçülen dünya dediğimiz bu gezegende insanoğlu olarak 10.000 yıldır bir varoluş yaşıyoruz. Bu varoluş içerisinde insanlık, medeniyet ve teknoloji dediğimiz kavramlar ise; en fazla 200 yıldır yaşam merkezimizde. Ancak bu süre içerisinde çocukların içinde büyüdüğü ortamda hangi değerlerin saygı gördüğü hiç değişmiyor.

İlişkiler ve yaşam tanıklığı boyutunda sağlıklı bir alanda yetişen birey kendi etki alanına güvenirken tam tersi bir alana maruz kalan bireyde nevrotik eğilimler, yani: başkalarında açık arayarak mutlu olma, kişideki iç sesin ‘beni bu hayat fakir etti’ anlayışı, kendini ötekileştirme eğilimi, kıyaslama, iç öfkenin sigara bağımlılığı, sevilme – beğenilme – takdir edilme kaygısı ve yetkinsiz teknoloji kullanımı ile iletişim kurma gibi duygu tutkunlukları, gelişebiliyor.

Yetkinlik, Bir İnsanın Varoluş Olgunluğudur

Bu noktada belki de yetkinlik tanımını biraz açmak gerek. Yapılan bilimsel tanımlamalara göre yetkin olma durumu, kişinin belirli bir davranışı yapabilme olgunluğunu ifade ediyor. Tıpkı ana baba olmak ya da öğretmen olmak gibi…

Dolayısıyla bireyin geçmiş yaşam ortamlarında hangi değerleri yaşadığı, sonunda hangi değerleri içine sindirdiği ve hangi alanlarda yetkinlikler geliştirdiği 200 yıl önce olduğu gibi bugünde önem taşıyor. Tek değişen şey ise; teknolojinin demokratikleştiği bu ortamda baş döndürücü bir hızla kaydedilen ilerlemeler.

Çocuklarda tıpkı yetişkinler gibi aile ortamında yalnız yetkinlikler geliştirmiyor. Farkında olarak ya da olmayarak, bilinçli ya da bilinçsiz inançlar oluşturuyor. Ve en önemlisi, kendisiyle ilgili bir ‘’benlik bilinci’’ kazanıyor.

12 Yaşında Bir CEO

Londra’da yaşayan ve bir Türk baba ile İngiliz annenin çocuğu olan 12 yaşındaki Cenk Oğuz’un yönettiği internet kanalını ‘’benlik bilinci’’ne verilebilecek en güzel teknolojik örnek olarak görüyorum. Londra’daki bir garajdan yayın yapan bu kanalda hedef kitlesi 8 ile 15 yaş arası ve çocukların ne izlediği, ne giydiği ile ilgili yorumlar yapılıyor.

Kendi etki alanına güvenen Cenk tüm sadece İngiltere’nin değil dünyanın bu sıralar en çok adından bahsettiği CEO’su. Yani bir şirketin yönetim kurulu başkanı. Cenk, Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg ile Tesla Motor’un sahibi mucit Elon Musk’ı modellerken büyüdüğü ortamda acaba hangi değerleri içselleştirmişti? Bu sorunun yanıtını aile içi eğitim sisteminin yanı sıra pek çok sosyal etkileşim içinde de bulabiliriz diye düşünüyorum.

Ülkemizin bilim, eğitim ve teknolojide ilerleyebilmesi için malumat yüklemeye eğitim diyen bir toplum olmaktan çok daha fazlasını yapmamız gerektiğine inanıyorum.

Bir İnsan, Özünü Gerçekleştirdiği Zaman Mutlu Olabilir

Bunu başarabilirsek; aile ortamının, anne babanın ve öğretmenin yalnız çocuğa verilen bilgiyi alıp almadığını önemsediği, bilgi odaklı çocuk yetiştirdiği toplum olmaktan sıyrılabiliriz.

Böylece çok bilen ama bildiğini davranışlarına yansıtamayan, bilgisi ve davranışları birbiriyle tutarsız insanların çoğunlukta olduğu bir toplum olmak yerine; duygusal gelişimini tamamlamış bilgi, eğitim ve teknolojide ilerlemiş bir ülke olabiliriz.

İnsan, tıpkı kendine yaptığı gibi bir şeyi sevmeden anlayamaz. Bu, gerçeğimizle yüzleşebilme cesareti gerektirir. Bazen net bir ‘’hayır’’ın belirsiz ya da onaylanmayan bir ‘’evet’’ten daha zarif olabileceğini unutmayın.

Çiğdem Gül Uğural
Follow me

Çiğdem Gül Uğural

Klinik Psikolog Dr. at Çiğdem Gül Uğural
St. Clements Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans sürecim devam ederken Prof. Dr. Doğan Cüceloğlu hocam ile tanıştım. Sohbetimiz sonrası; günümüzde anababaların, öğretmenlerin çocukları ve öğrencileri ‘’küçük insan’’ olarak görmelerinin Türkiye’nin en önemli konusu olarak tanımladım.
Aile ve çocuk gelişimi üzerine yurtiçi ve yurtdışı kaynaklardan bilimsel araştırmalarda bulundum. Bu araştırma sonuçlarını şuan St. Clements Üniversitesi'nde devam eden doktora eğitimimde; ilköğretim ve üniversite öğrencileri, öğretmenler, anababalar, iş kadınları ve iş adamlarına yönelik seminer ve atölye çalışmaları ile paylaştım.
Bilen değil, öğrenen ve gelişen insan olmak için kendi etki alanım içerisinde elimden gelenin en iyisini yapmaya devam ediyorum. Okuduğunuz için teşekkür ediyor saygı ve sevgilerimi sunuyorum.
Çiğdem Gül Uğural
Follow me

Latest posts by Çiğdem Gül Uğural (see all)

Overview
Yazar

Klinik Psikolog Dr. Çiğdem Gül Uğural

Sizce Makale Nasıl?
Harika
100%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Çiğdem Gül Uğural
St. Clements Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans sürecim devam ederken Prof. Dr. Doğan Cüceloğlu hocam ile tanıştım. Sohbetimiz sonrası; günümüzde anababaların, öğretmenlerin çocukları ve öğrencileri ‘’küçük insan’’ olarak görmelerinin Türkiye’nin en önemli konusu olarak tanımladım. Aile ve çocuk gelişimi üzerine yurtiçi ve yurtdışı kaynaklardan bilimsel araştırmalarda bulundum. Bu araştırma sonuçlarını şuan St. Clements Üniversitesi'nde devam eden doktora eğitimimde; ilköğretim ve üniversite öğrencileri, öğretmenler, anababalar, iş kadınları ve iş adamlarına yönelik seminer ve atölye çalışmaları ile paylaştım. Bilen değil, öğrenen ve gelişen insan olmak için kendi etki alanım içerisinde elimden gelenin en iyisini yapmaya devam ediyorum. Okuduğunuz için teşekkür ediyor saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

Bir Cevap Yazın