Teknoloji
Şimdi Okunuyor
Sürücüsüz Arabaların Hayatımıza Getireceği 5 Özellik
0

Sürücüsüz otomobil (otonom) piyasasına Google, Samsung gibi önemli oyuncular katılıyor ve gün geçtikçe çalışmalarını ilerletiyorlar. Hala test aşamasında olan ve 2020 yılında hayatımıza girmesi planlanan sürücüsüz araçlar hayatımıza neler getirecek ? Sürücüsüz arabaların getireceği 5 özelliğe göz atalım.

1) Trafik Kazalarının Oranı Azalacak

İnsanların kazaya neden olan davranışlarından alkollü, uykusuz veya cep telefonu ile konuşurken araç kullanmaları ortadan kalkmış olacak. Böylece tahminlere göre daha az ölüme neden olacak.

Geçtiğimiz günlerde Google’ın otonom aracı kaza yapmıştı. Ancak önemli nokta; hata yan yoldan gelen normal bir arabanın kırmızı ışıkta durmaması nedeniyle Google arabasına çarpmasıydı. Görünen o ki sürücüsüz araçlar trafik kurallarına insanlardan daha çok uyacak gibi gözüküyor.

 

Google sürücüsüz araba kazası

2) Park Sorununun Önüne Geçilecek

Arabanız varış noktasına ulaştığında, sizin park yeri arama derdiniz olmayacak. Eğer park yeri bulamazsanız, aracınız kendisi park yeri bulup park edecek ve siz akıllı telefonunuzdan geri çağırdığınızda sizi almaya gelecek.

Sürücüsüz araba

 

3) Yol Durumu İle İlgili Tüm Detayları Aracınız Belirleyecek

“Hangi yolda trafik yok, nereden gitmeliyim ?” gibi soruları sizin yerinize aracınız cevap verecek. İnternet bağlantısı ile anlık yol durumuna bakıp, güzergahı belirleyebilecek.

 

Sürücüsüz arabalar yol durumu 

4) Birbirleri İle Haberleşen Akıllı Arabalar

Çağımızın önemli teknolojilerinde biri olan otonomlar, iletişim halinde olup birbirlerine mesaj gönderebilecekler. Mesela, önünüzde hızla ilerleyen araç ani bir fren yaptığında, arabanıza 1 milisaniye içinde mesaj gönderip fren mekanizmanızın devreye girmesine neden olacak.

 

 Akıllı araba

 

5) Sürücüsüz Arabalar Güvenli Mi ?

Sürücüsüz arabalar kaza oranını azaltma, zamandan tasarruf gibi avantajların yanında bizi hack sorunu ile karşı karşıya getiriyor. Direksiyon ve fren sistemlerinin hacklenebilecek olması akılda büyük soru işaretleri bırakıyor.

sürücüsüz araç

 

Özetle , birçoğumuz için hala bilim-kurgu gibi gelen sürücüsüz araç teknolojisi hızla gelişmeye devam ediyor. Hayatımıza girmesi ile pek çok olumlu ve olumsuz olayları da beraberinde getirecek teknolojiyi en iyi yaşayarak göreceğiz.

Melike Serttaş

Beykent Üniversitesi Yeni Medya öğrencisi
Sosyal Medya Uzmanı
Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Melike Serttaş
Beykent Üniversitesi Yeni Medya öğrencisi Sosyal Medya Uzmanı

Bir Cevap Yazın