Teknoloji
Şimdi Okunuyor
Siber Güvenlik Artık Sigorta Altında
0

Günümüzde internet kullanıcılarının, aygıtların ve verilerin artmasına paralel olarak siber hırsızlık daha çok duyulur oldu. Bu, hem kurumlar hem de bireyler için ciddi bir tehdit ve internete bağlanan, sinyal gönderen ve alan bütün cihazlar, bu tehdite açık olabiliyor. İşte bu anlamda bireylerin siber güvenliğini sağlamak için Türkiye’de ilk kez bir sigorta şirketi bireysel siber güvenlik sigorta poliçesi geliştirdi.

Sigorta şirketi günümüzde A.B.D. ve Birleşik Krallık’ta kullanımı yaygın olan , siber risk sigortası ile veri sızıntıları ve ihlallerinin olası hasarlarına karşı sigortalılara bir koruma paketi sunuyor.

Siber Güvenlik Sigortasının Kapsamı Nedir?

Diyelim ki Bireysel Siber Güvenlik Sigortası poliçesine sahipsiniz, bu poliçe ile ,kimlik hırsızlığı, online ödeme araçlarının hileli kullanımı, internette yaptığınız alışverişlerde yaşanabilecek anlaşmazlıklar ve sanal alemde saygınlığınıza gelebilecek bir zarar durumunda destek ve gerekirse hukuki danışmanlık hizmetinden faydalanabiliyorsunuz.

Poliçenin detayları ve teminat miktarları ile detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz

Peki Siber Hırsızlığa Karşı Nasıl Tedbir Alabiliriz?

  • Mecbur kalmadıkça ortak ağları en az seviyede tercih etmeliyiz. Mümkünse kullanmamaya özen göstermeliyiz. Kullanmak kaçınılmaz ise  erişim sağlanan web sayfalarının adres satırındaki  “https” ifadesinin kontrolü yapılmalı
  • Örneğin iş yerinde, yani ortak ağda çalışıyorsak güvenli erişim kanallarını (VPN) kullanmaya özen göstermeliyiz
  • Hesaplarımızda kullandığımız şifreler basit olmamalı, akılda kalan, karmaşık ve tahmin edilemeyecek şifreler oluşturmalı ve bunları da sık sık olmasa bile 3-6 ay arasında değiştirmeye gayret göstermeliyiz.
  • Her platformda aynı şifreyi kullanmak da yapılacak yanlışlardan bir tanesidir. Bunun aksine her platformda farklı şifreler kullanmak bize daha iyi bir güvenlik sağlayacaktır. Eğer parolaları aklımızda tutmakta zorlanıyorsak bunu bir yere not etmek ve kaybetmemek çok daha güvenli bir yöntem olacaktır.
  • Önümüze çıkan her linke hemen tıklamamalı, önce dikkatlice okuyup, düşünmeliyiz. Panik uyandıran ve güvenilir gibi görünen kaynaklara karşı tedbirli olun, gerekirse çevredeki bilirkişilere danışın
  • Özellikle sosyal medya mecrasının, kullanıcısına özel mesaj göndererek şifresini değiştirmesini istemeyeceğini bilmek gerekir. Şifre değişikliğinin gerçekten gerektiği  durumlarda sadece kayıtlı mail adresimize mail atarak bilgi verileceğini unutmamalıyız.
Overview
Yazar

Filiz ALTUĞER

Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Filiz Altuger

Bir Cevap Yazın