Teknoloji
Şimdi Okunuyor
Podcast’lerin Keyifli Dünyasıyla Tanıştınız Mı?
145 29 0

Podcast’lerin Keyifli Dünyasıyla Tanıştınız Mı?

Yazar:  Gülcan Gökalp9 Aralık 2016
iTunes yayımcılarının seçtiği popüler podcast'lere göz atarak dikkatinizi çekenleri buluyor ve başlık ya da anahtar kelime yazarak arama yapıyorsunuz.

Podcast, İnternet üzerinden otomatik olarak indirilebilen ve dijital düzenekte yer alan, müzik veya konuşmadan oluşan bir program. En kolay haliyle şöyle açıklayabiliriz. Podcasting, podcasting yapan siteden medya dosyalarını indirmeyi ve yine bu indirdiğimiz dosyayı taşınabilir aygıta yüklemeyi sağlıyor..

Podcast Nasıl Oluşturulur?

Sırasıyla;

  • İlk önce mikrofonu bilgisayarınıza bağlayın.
  • Ses kaydedicisi ve düzenleyici yazılımlarına sahip olduğunuzdan emin olun.
  • Şimdi, ses dosyasını oluşturun ve onu bilgisayarınıza kaydedin. Podcast artık yüklenmeye hazır.

Podcast’ler Arasından Kendinize En Uygun Olanı Bulun

iTunes yayımcılarının seçtiği popüler podcast’lere göz atarak dikkatinizi çekenleri buluyor ve  başlık ya da anahtar kelime yazarak arama yapıyorsunuz.

Keyifle Dinleyin

Podcast’lerin kolaylığını doğrudan iPhone, iPad ve iPod touch’ınıza, bilgisayarınıza veya Apple TV’nize bağlayarak veya indirerek kullanın. Beğendiğiniz bir Podcast’a rastladığınızda abone olun, bu şekilde yeni bölümler çıktığında otomatik olarak elinizin altına gelsin Ayrıca, iCloud sayesinde Podcast’i dinlemeye bir aygıtta başlayıp başka bir aygıtta kaldığınız yerden devam edebiliyorsunuz. Sizce de çok rahat ve keyifli değil mi?

 

 

Hızınızı Kendiniz Ayarlayın

Ses içeriklerini daha hızlı ya da daha yavaş bir şekilde çalmak isterseniz bunu iPhone, iPad veya iPod touch’ınızdan basit bir şekilde yapabilirsiniz. Podcasts uygulamasında sesli bir podcast dinlerken, sol alt kenardaki hız ayarlarını kullanarak çalma hızını kendiniz ayarlayabilirsiniz.

Okunabilirlik Sağlıyor

Sesli ve görüntülü podcast’lerin yanı sıra, iTunes’da iPhone, iPad, iPod touch ve Mac’inizdeki iBooks uygulamasında veya bilgisayarınızda PDF veya ePub düzeneğinde okuyabileceğiniz metin içerikli podcast’ler de bulabiliyorsunuz.

Sözlü Podcast Aktarımınızı Arttırın

Fazlaca konuşma içeren podcast’ler dinliyorsanız, podcast’lerinizin ses kalitesini daha da artırmak için iTunes’un Pencere menüsünden EQ ayarını açarak “Konuşma” ayarını seçebilirsiniz. Bu EQ ayarı bas frekanslarını azaltır ve mikrofon patlaması veya başka gürültülerin olabileceği amatör podcast’ler için çokça elverişlidir.

Kendi Kanalınızı Oluşturun

Podcast’lerinizden kişiselleştirilmiş istasyonlar oluşturun. iCloud sayesinde kişiselleştirilmiş iTunes’daki veya iPhone, iPad ve iPod touch için Podcasts uygulamasındaki favori istasyonlarınız tüm aygıtlarınızda, her zaman güncel kalıyor.

iTunes’da Çalma Listeleri Oluşturun

Normal bir çalma listesi veya podcast’leri sanatçı, tür, bölüm uzunluğu gibi seçeneklere göre seçen bir Akıllı Çalma Listesi oluşturarak bölümlerin aralıksız bir şekilde çalınmasını sağlayabilirsiniz. Örneğin, 50 dakikadan uzun süren haber podcast’i bölümleri için bir çalma listesi oluşturabiliyorsunuz.

Abonelikten İstediğiniz Zaman Ayrılın

Dinleyebileceğinizden çok daha fazla içeriğiniz olduğunu düşünüyorsanız, bazı aboneliklerinizi kolayca iptal edebilir ve daha sonra isterseniz bu içeriklere geri dönebilirsiniz. Ayrıca, aboneliklerinizi dinlemiyorsanız, o podcast’in otomatik güncellemeleri siz eksiklerinizi tamamlama fırsatı bulana kadar durdurulabiliyor.

En Beğendiklerinizi Paylaşın

Bir arkadaşınızın veya ailenizden birinin çok seveceği bir şeye mi rastladınız? “Arkadaşına Bildir” seçeneğini kullanarak bir podcast’i veya bir bölümü Facebook’ta, Twitter’da veya e-posta aracılığıyla farklı bir mecrada kolayca paylaşabiliyorsunuz. İsterseniz yeni dinleyicilerin kendi arşivlerini oluşturabilmelerine destek olmak için tüm çalma listenizi de paylaşabiliyorsunuz.

Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Gülcan Gökalp

Bir Cevap Yazın