Teknoloji
Şimdi Okunuyor
Kod Yazmadan Chatbot Kurmak
0

Chatbot hızla dijital pazarlama stratejisinin standart bir parçası haline geliyor. Chatbot doğru şekilde kurulduğunda müşterilerin sorularını cevaplamaya ve bir takım görevleri yerine getirmeye yardımcı olabilir. Chatbot kurmak korkutucu görünebilir ancak doğru hazırlık ve rehberlikle sosyal medya sayfalarınızdan para kazanmanıza yardımcı olurlar. Chatbot’ların avantajlarını, nasıl çalıştıklarını ve markanız için çevrimiçi chat platformu oluşturmayı öğrenmenize yardımcı olacak bir kılavuzu sizler için derledik.

Chatbot’lar şirketinizi nasıl etkiler ?

Chatbot’lar, müşterilerinizle etkileşim kurmak için insanlarla olan sohbetleri taklit eden hizmetlerdir; onları e-ticaret platformlarıyla entegre edilebilir, böylece sosyal medya hesaplarınızdan ve anlık ileti profillerinden para kazanabilirsiniz. Tüm rekabetçi şirketler güçlü bir çevrimiçi varlığı korumalıdır ve chatbot’lar, kitlenizin sizinle etkileşim biçimini değiştirmektedir. Müşterilerinizle duygusal bir bağ oluşturmanıza yardımcı olurlar ve hala yeni oldukları için bir chatbot kurmanız rekabet karşısında stratejik bir avantaj anlamına gelir.

Yapay zekanın zorlukları

yapay-zeka

Yapay zeka giderek daha popüler hale geliyor, ancak pazarlamacılar için hala zorluk teşkil ediyor. Yapay zeka ile bot kurmak için uzman bir programcı olmak zorunda değilsiniz belki ama çalışma özelliklerini bilmeniz ve her zaman profesyonel kalmasını sağlamanız gerekir.

Chatbot kurmanın yararları

Mesajlaşma uygulaması, sosyal medya uygulamalarını aştı; bu nedenle, chatbot’lar kitlenize ulaşmak için daha pratik bir yol öneriyor. Müşterilerin, en çok kullandıkları uygulamalarla yanıtlar almalarına olanak tanıyan kesintisiz bir deneyim sağlamak için yaratıldılar.

  • Potansiyel müşteriler oluşturur
  • Müşterinin satın alma sürecini kolaylaştırır
  • Daha iyi müşteri deneyimi ile müşteri memnuniyetini arttırır
  • Hedeflenen içeriği kullanıcı geri bildirimlerine ve ilgi alanlarına dayalı olarak gösterir
  • Yapay zeka entegrasyonu sayesinde daha dinamik ve kendi kendine hizmet eden bir kanal sunar

Chatbot kurarken dikkat edilmesi gerekenler

İnternette bir sürü ücretsiz chatbot oluşturma aracı var. Herhangi bir kodlama bilgisi gerekmeden sosyal medya hesabını kullanarak kayıt olabilirsiniz. Botunuzu oluştururken şu ipuçlarını aklınızda tuttuğunuzdan emin olun:

-İlginç bir ad verin: Chatbot’unuzun öne çıkmasına yardımcı olacak ayrı bir adı olmalıdır. Böylece, tüketicilerin bot’unuza bağlanmak için yalnızca hızlı bir arama yapması yeterlidir.

-Müşterinize nasıl başlamaları gerektiği konusunda ipuçları verin: İnsanlara yabancı olan chatbot’larla ilgili en önemli şey, ilk arayüzdür. Harekete geçirici mesajlar içeren bir web sitesine sahip olmak yerine, kullanıcılar artık boş bir ekranla karşı karşıya. Otomatik istemleri ayarlayarak onlara yardımcı olun, bu nedenle chatbot’unuz müşterilerinizi sohbete başlatmak için proaktif olarak seçenekler sunabilir.

-Doğal bir sohbet akışını taklit etmeye çalışın: Botunuz, müşteriler için süreci hızlandırmak adına doğal bir sohbet akışını taklit etmelidir; bu da, etkileşim sırasında herhangi bir noktada soru sorma ve cevap alma kolaylığı sağlar.

-Botunuzun basit bir terminolojiyle akıllı olmasını sağlayın: Botunuz şirketin yeni yüzü olacak, bu nedenle kısa, özlü cümleleri kullanarak akıllıca ve anlamlı görünmesini sağlayın. Karmaşık bir gramer, okuyucuyu engelleyebilir ve bot’unuzu şaşırtabilir, bu nedenle basit tutun.

-Tüm özellikleri aynı anda açıklamayın: Chatbot’lar bir dizi işleve sahip olabilir, ancak hepsini aynı anda ortaya çıkarmak tüketicileri zorlayabilir. Bunun yerine, chatbot’unuza doğru zamanda doğru seçenekleri sunmanıza yardımcı olan bir konuşma akışı oluşturun.

-Chatbot’unuzu optimize etme ve koruma: Çoğu dijital pazarlama kanalı gibi, performansı artırmak için chatbot’ların izlenmesi ve optimize edilmesi gerekir. Belirli aralıklarla güncellemeyi unutmayın.

Kurduğunuz chatbot’u düzgün bir şekilde yapılandırmak tüketicilerin markanızla etkileşim biçimini değiştirmenize, müşteri memnuniyetini artırmanıza ve sosyal medya platformlarınızı aynı anda para kazanmanıza yardımcı olacaktır. Yukarıda özetlenen ipuçlarını izleyerek, markanızla aynı çizgide olan ve şirketinizi bir bütün olarak en iyi şekilde canlandıran bir chatbot oluşturabilirsiniz.

Zeynep Bektaş

French, English, Latin and Ancient Greek translator
Creative writer and encouraged Ruby Monster
Philosophy majored @Sorbonne University

Latest posts by Zeynep Bektaş (see all)

Sizce Makale Nasıl?
Harika
100%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Zeynep Bektaş
French, English, Latin and Ancient Greek translator Creative writer and encouraged Ruby Monster Philosophy majored @Sorbonne University

Bir Cevap Yazın