Teknoloji
Şimdi Okunuyor
Giyilebilir Teknoloji Ürünleri Bizden Daha Akıllı
0

Giyilebilir teknoloji ürünleri, her geçen gün markaların biraz daha odak noktasına yerleşiyor. Bu ürünlerin, hayatlarımıza nasıl etki edeceğini hepimizin şimdiden merak ediyoruz.

Teknoloji, gelişmeye başladığı ilk yıllarda sahip olduğu hayatlarımızı kolaylaştırma amacından bugün çok uzaklarda… Çünkü geçen yıllar içerisinde bu amacına öyle hızlı ulaştı ki; artık onu geride bıraktı ve yeni amaçlara doğru çoktan yelken açtı. Artık teknolojiye dair yeni haberleri neredeyse her saat başı alıyoruz. Dünyanın bir ucunda yeni bir teknoloji ürünü üretilirken biz daha piyasaya çıkmadan tüm detaylarını öğrenmiş oluyoruz. Bu hız, bize önce ihtiyacımız olduğu için sonra da bize yetmediği için sürekli arttı ve artmaya da devam ediyor. Bu “önce alıştır sonra onsuz yaşanmayacak hale getir” pazarlama mantığı birçok marka tarafından pek sevildi. Şimdi her birinin biz kullanıcılar üzerinde ayrı ayrı denediği bu uygulama sonucunda hangi “ihtiyaçlarımıza” cevap bulduğumuza bakalım.

Hem Şık Hem Akıllı Bileklikler ve Saatler

Teknoloji devi Apple‘ın Apple Watch’u başta olmak üzere akıllı bileklikler çok seviliyor. Çünkü onlar bizi bizden daha çok düşünüyor. Akıllı telefonlarımızı sürekli elimizde tutmamıza gerek kalmadan akıllı bilekliklerimiz ve saatlerimiz üzerinden tüm bildirimleri alabiliyor hatta basit dönüşler yapabiliyoruz. Üstelik bu bileklikler kalp atışlarımızı, kan basıncımızı, nefes alış verişlerimizi ölçerek sağlığımızı da her an kontrol altında tutuyor. Hatta WellBe gibi bazıları gerekirse su içmemizi, egzersiz yapmamızı ya da  dinlenmemizi hatırlatıyor. Öyle ki; bileğimizden çıkıp uçmaya ve her anımızı 360 derece kayıt altına almaya hazır bekleyenler bile var. Kimden mi bahsediyorum? Elbette Nixie’nin giyilebilir droneundan… Ona Samsung’un akıllı saati Simband, Google’ın Android Wear ürünleri, Ritot akıllı projeksiyon saat, Hicon sosyal medya bilekliği, Hundai’nin akıllı saati BlueLink de eşlik ediyor. Üstelik bu ürünler şık ve zarif tasarımlarıyla da sadeleşme sürecini pas geçip doğrudan günlük aksesuarlarımızdan biri gibi davranmaya başlıyor.

Gardrobunuzda Teknolojik Dokunuşlar

Giyilebilir teknoloji uygulamaları sadece teknoloji şirketlerinin odağında olmaktan çıkıyor. İşin içinde “giymek” de olunca elbette akla ilk gelen sektörlerin başında tekstil geliyor. Ünlü giyim markaları çoktan bu teknoloji üzerine çalışmaya ve günlük hayatımızda giyebileceğimiz ürünler üretmeye başladı bile. Ralph Lauren’in tasarladığı teknolojik tişörtü Polo Tech T-Shirt’ünden sonra önümüzdeki yıl Levi’s ile Google ‘ın ortak çalışması Commuter akıllı ceketler günlük kombinasyonlarımız arasında girmeye hazırlanıyor. Bu ürünlerin akıllı olduklarını ise dışarıdan bakınca anlamak oldukça güç…

Eğlence Alışkanlıklarımızda Devrim Yaratan Giyilebilir Teknoloji Ürünleri: Sanal Gerçeklik Gözlükleri

2014 yılında Facebook tarafından satın alınan Oculus VR şirketinin yaratıcısı olduğu Oculus sanal gerçeklik gözlükleri ile eğlence anlayışımız adeta boyut atladı. Artık sanal gerçeklik gözlükleri sayesinde tenis oynamak için korta gitmek, koşmak için sahile inmek, paraşütle atlamak için yüksek kayalıkların tepesine çıkmak hatta uzaya gitmek için uzay mekiklerine tonlarca para dökmek zorunda değiliz. Saydığımız tüm bunları hatta çok daha fazlasını sanal gerçeklik gözlüklerimizi takarak evde ekranımız karşısında yapabiliyoruz. Ancak bunları evden yapabilmenin bir avantaj mı yoksa dezavantaj mı olduğu konusu biraz karışık…

Özetlemek gerekirse, teknoloji hayatımızın içine yerleştikçe birçok şeyi eskisinden çok daha kolay yapabilir olduk. Ancak hayatı bu denli kolaylaştırmak insanın doğasına müdahale etme boyutuna gelmiş olabilir. Büyük bir kesim teknolojinin bu kadar gelişmesinde endişe duymaya başlarken bir diğer kesim ise (genellikle teknoloji şirketleri ve büyük markalar) durumu sonuna kadar destekliyor. Gelecekte insanlığın robotlar tarafından yönetileceğine dair hipotezler bile ortaya çıkmaya başladı. Bugün 15 dakikalık elektrik kesintisiyle fonksiyonları duracak noktasına gelen Y ve Z kuşağını artık teknolojiden ve dijitalden ayrı düşünmek çoktan imkansız hale geldi; ancak gelecek ile ilgili korku senaryolarının hayata geçmesini istemiyorsak sanal ve gerçek hayatı birbirinden ayırt edecek taze bir bilince daha ihtiyacımız olduğu da kesin…

İzlem Küsmen

Marmara Üniversitesi İşletme mezunu. Destek Yatırım Menkul Değerler şirketinde İçerik Uzmanı olarak çalışıyor. Aynı zamanda Keyifli Alışveriş Dergisi ve İçerik Bulutu yazarlarından biri. Dijital medyayı ve sosyal medyayı çok seviyor.
Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
İzlem Küsmen
Marmara Üniversitesi İşletme mezunu. Destek Yatırım Menkul Değerler şirketinde İçerik Uzmanı olarak çalışıyor. Aynı zamanda Keyifli Alışveriş Dergisi ve İçerik Bulutu yazarlarından biri. Dijital medyayı ve sosyal medyayı çok seviyor.

Bir Cevap Yazın