Teknoloji
Şimdi Okunuyor
Girişimci Ofislerine İlgi Nasıl Arttırılabilir?
0

Geride bıraktığımız hafta içinde üniversite tercih döneminin sancılı günlerini yaşadık. Gençlerin geleceğe nasıl bakacakları, geleceğe yönelik kararlarını nasıl vereceklerini belirlemeye çalışan ve çocukları için yöneticiliği bir meslek zanneden anne baba tutumları – bir üniversiteye kapak atmanın hayatı tümden kolaylaştıracağını düşünen öğrenci tutumunu doğurunca – ortaya; özgür bir toplumun geleceği için girişimci aydın insan yetiştirmekten, çok uzak bir tablo çıktı.

Oysa konfor alanında yayılmış olan bütün kurumsal alan çalışanlarını; sosyo-psikolojik etkenlerden uzak, dehşet bir dönüşüm bekliyor. Daha dün fantastik gelecek gibi konuştuğumuz her şey teknolojik gelişmenin hızla yayılmasıyla kısa süre önce kapımızı çaldı zaten. Finans sektörü ve dijital bankacılık bunun en müthiş örneğidir.

Peki Girişimci Ruhu Nasıl Oluşmaz? Girişimci Farkındalığı Nedir?

Yapılan bilimsel çalışmalar bu tip daha nice örneğin, insanın potansiyelinde baskılanmış ve kalıplanmış olarak orada bekleyen ”girişimci farkındalığın” tetiklenmesiyle meydana gelebileceğini söylüyor. Ancak girişimci farkındalık; toprağına bakmadan, suyunu vermeden kendi kendine yeşeren bir zenginlik değil ne yazık ki.

Çünkü çocuklarına özgüven ve özdeğer inşa etme fırsatı vermeyen aile sisteminin oluşturduğu toplumlar; niyet-bilgi-beceri-eylem-sonuç döngüsünü hiç keşfedememiş, dışı büyümüş içi çocuk kalmış duygu tutkunu ve kederli bireyler yetiştiriyor.

Bu bireyler anne baba olduktan sonra, tıpkısının aynısı çocuklar büyütüyor ve biz ülke olarak fantastik gelecek gibi konuştuğumuz teknolojik gelişmeleri, yapay zeka gibi dönüşümleri yaratamıyor; onun yerine farkedebileceğimiz kadar yanıbaşımıza hatta dibimize kadar geldiğinde, ancak konuşuyoruz. Avrupa’yı 100 yıl geriden takip ettiğimiz gibi çocukların öğrenmek, araştırmak, merak etmek gibi duygularını daha yeşermesine izin vermeden köreltiyor, törpülüyor ve kendimiz gibi olması için elimizden geleni yapıyoruz. Sonra bu çocuk nasıl böyle oldu diye hayıflanıyoruz.

Anne ve baba olarak çocuklarımıza bırakabileceğimiz en güzel mirasın özgüveni ve özsaygısı yüksek bireyler yetiştirmek olduğuna inanıyorum. Ebeveynlerin çocuklarının eğitimlerini önemsemesinin yanı sıra; çocuklarının hayallerine ve yeteneklerine gözlem bilinci geliştirerek onları desteklemesi gerekiyor. Gençlerin umutlarını, şevk ve isteklerini kırmamalıyız. Onların kendilerini gerçekleştirmelerin, potansiyellerini ortaya koymalarına fırsat tanımalıyız diye düşünüyorum.

Yani Mesele Şu:

İki Farklı Kültür, İki Farklı Gelecek… Nasıl Mı?

Bir yanda zihinsel gelişimi kalıplanmış, kendi adına karar veremeyen, 30’lu yaşlarına geldiğinde; geçindiği işine dahi öfkeli, metropol robotu olan insan modeli (örneğini görmek için sadece etrafınıza bakmanız yeterli) var.

Diğer yanda ise; özgüvenini övgü, takdir, tebrik ile değil iç kaynaklı geribildirim ile inşa eden insan modeli var. Bu insan modelini yaşadığımız ortamda etrafımıza bakarak örnek veremeyeceğimiz için; Apple ve Google arasında hızla kızışan akıllı telefon pazarını domine etme rekabetinde teknoloji endüstrisinin en yeni keşifleri olan milyoner çocuk girişimcilere bakabiliriz.

Ergenlik Döneminde Milyoner Olan Çocuklar

Genç girişimcilerden olan 14 yaşındaki Grant Goodman ve 16 yaşındaki Douglas Bumby Apple ve Google için yeni aplikasyonlar yaratan, girişimci milyoner çocuklardan sadece ikisi. Biz sosyo-duygusal anlamda birbirimizin açıklarını arayarak mutlu olurken, bu çocuklar teknoloji ve tasarım dünyasında ortak bilgi paylaşımı paydasında verim yaratarak ve üreterek anlam buluyorlar.

Bilge Adam Girişimci Ofisi Genç Girişimcileri Bekliyor

Dünyada son on yıldır hayli popüler olan girişimci ofisleri Türkiye’de de birkaç yıldır altın çağını yaşıyor. Teknoloji ve tasarım dünyasından farklı fikir ve kişileri buluşturan Bilge Adam Girişimci Ofisi de büyümek isteyen girişimcilere; ortak çalışma alanlarında güncel teknolojilere ve teknolojik bilgilere rahatlıkla ulaşabilecek ofis kiralama, danışmanlık ve eğitim veren bir altyapı sunuyor.

Genç girişimciler için az riskle yola çıkmalarını sağlayan bu trend pek çok ekip tarafından tercih edilen bir yöntem. Ofis kiralama masraflarını azaltan ve daha kreatif bir çalışma imkanı sunan girişimci ofislere farklı üyelik paketleri dahilinde üye olunabiliyor.

Çiğdem Gül Uğural
Follow me

Çiğdem Gül Uğural

Klinik Psikolog Dr. at Çiğdem Gül Uğural
St. Clements Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans sürecim devam ederken Prof. Dr. Doğan Cüceloğlu hocam ile tanıştım. Sohbetimiz sonrası; günümüzde anababaların, öğretmenlerin çocukları ve öğrencileri ‘’küçük insan’’ olarak görmelerinin Türkiye’nin en önemli konusu olarak tanımladım.
Aile ve çocuk gelişimi üzerine yurtiçi ve yurtdışı kaynaklardan bilimsel araştırmalarda bulundum. Bu araştırma sonuçlarını şuan St. Clements Üniversitesi'nde devam eden doktora eğitimimde; ilköğretim ve üniversite öğrencileri, öğretmenler, anababalar, iş kadınları ve iş adamlarına yönelik seminer ve atölye çalışmaları ile paylaştım.
Bilen değil, öğrenen ve gelişen insan olmak için kendi etki alanım içerisinde elimden gelenin en iyisini yapmaya devam ediyorum. Okuduğunuz için teşekkür ediyor saygı ve sevgilerimi sunuyorum.
Çiğdem Gül Uğural
Follow me

Latest posts by Çiğdem Gül Uğural (see all)

Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Çiğdem Gül Uğural
St. Clements Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans sürecim devam ederken Prof. Dr. Doğan Cüceloğlu hocam ile tanıştım. Sohbetimiz sonrası; günümüzde anababaların, öğretmenlerin çocukları ve öğrencileri ‘’küçük insan’’ olarak görmelerinin Türkiye’nin en önemli konusu olarak tanımladım. Aile ve çocuk gelişimi üzerine yurtiçi ve yurtdışı kaynaklardan bilimsel araştırmalarda bulundum. Bu araştırma sonuçlarını şuan St. Clements Üniversitesi'nde devam eden doktora eğitimimde; ilköğretim ve üniversite öğrencileri, öğretmenler, anababalar, iş kadınları ve iş adamlarına yönelik seminer ve atölye çalışmaları ile paylaştım. Bilen değil, öğrenen ve gelişen insan olmak için kendi etki alanım içerisinde elimden gelenin en iyisini yapmaya devam ediyorum. Okuduğunuz için teşekkür ediyor saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

Bir Cevap Yazın