Teknoloji
Şimdi Okunuyor
Gelecekte Drone’ları Nerede Kullanacağız ?
0

Drone’ların kullanım alanları gün geçtikçe genişliyor. İlk tanıtıldığı günlerde sadece teknolojik bir oyuncak gözüyle bakılsa da; geleceğin postacısı, internet sağlayıcısı ve dahası olma yolunda hızla ilerliyor. Gelecekte Drone’ları nerede kullanacağız ?

1)Teslimatlar Drone’a Emanet

Yolda yürürken havadan geçen bir pizza kutusu sizi şaşırtır mıydı? Yakın gelecekte bu örneği yaşamaya başlayacağımızın ilk sinyallerinden birini 2013 yılında Amazon vermişti. Hala yapım aşamasında olan “Prime Air ” ile kargo teslimatlarında müşterilerine kargoları 30 dakikadan az bir süre içinde ve hiçbir canlı aracı olmadan iletmeyi hedefliyor.

Amazon'un drone ile teslimatı

Walmart, Royal Mail gibi firmaların teknolojik teslimat yarışına Dominos Pizza’da dahil oldu. Eğer yapılan testler başarılı olursa dünyanın pek çok noktasına siparişleri hava yoluyla ulaştıracaklar.

Dominos'un drone teslimatı

2) İnternet Erişiminin Yeni Yolu

Bana göre proje başarılı olursa Facebook, en faydalı şekilde drone kullanımını gerçekleştirmiş olacak. İnternet erişimi olmayan bölgelere internet bağlantısı sağlamak için Boeing 737’nin kanat genişliğine sahip drone’lar 90 gün havada kalacak.

Drone ile internet erişim projesi

3) Drone Journalism

BBC savaş bölgelerine, doğal afet sonrası görüntülere ulaşabilmek için kullanıyor. “Online Journalism” kavramı hayatımıza girdiyse neden “drone journalism”de olmasın ?

 Drone journalism

 

4) Drone-vertising

Reklam sektörü de drone’lara kayıtsız kalamadı ve ortaya “ drone-vertising” reklamlar çıktı. Online reklamlar, billboardlar derken önümüzdeki dönemlerde yolda “drone-vertising” ile karşılaşma ihtimalimiz oldukça yüksek gözüküyor.

Drone-vertising

 

Sonuç olarak, ürün dağıtımından reklamcılığa, geniş bir yelpazede kullanılan drone’lar önümüzdeki dönemlerde pek çok yerde karşımıza çıkacakları kesin.

Melike Serttaş

Beykent Üniversitesi Yeni Medya öğrencisi
Sosyal Medya Uzmanı
Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Melike Serttaş
Beykent Üniversitesi Yeni Medya öğrencisi Sosyal Medya Uzmanı

Bir Cevap Yazın