Teknoloji
Şimdi Okunuyor
Fintech Neden Önemli?
0

Günlük hayatımızın önemli bir kısmı dijitalleşmiş durumda. Mobil telefonlarımız, masaüstü yada taşınabilir bilgisayarlarımız, tabletlerimiz ve bunlar ile entegre onlarca uygulama her an kullanım halinde. Bunun getirisi elbette herkesin bu teknolojilere artık geçmişe oranla daha aşina olması.

İnsanlık tarihinin en köklü sektörlerinden olan finans sektörünün ise bu ekosisteme uyum sağlamaması elbette düşünülemezdi. Peki Fintech’ in nihai kullanıcıya ve firmalara etkisi ne denli büyük olacak ?

YATIRIMCILARIN GÖZ BEBEĞİ

Geçtiğimiz 5 yıl içerisinde gerek melek yatırımcılar gerekse finansal kuruluşların kendileri bu sektöre milyar dolarlık yatırımlar yaptılar ve bu yatırımlar hız kesmeden devam ediyor. Kullanıcı deneyiminin ( UX ) günümüzdeki önceliği ve müşterilerin hep bir adım ötesini arıyor olması firmaları, Fintech şirketleri ile uyumlu stratejiler yürütmeye, onlara yatırım yapmaya hatta kadrolarına dahil etmeye yönlendiriyor.

Finansal Teknoloji

NELER DEĞİŞECEK ?

Özellikle mobil tarafta yaşadığımız hızlı teknolojik ataklar bankacılık ve finans sektörünün yıllanmış tabularını yerle bir edecektir. Günümüzde çoğu akıllı cihazlara entegre geliyor olan NFC özelliği ile artık fiziki kartlara ihtiyaç duymadan ödemelerimizi yapabiliyoruz. Finans kuruluşlarının mobil uygulamaları üzerinden şuan dahi birçok işlem yapabilirken, aplikasyonların üzerine eklenecek olan yeni geliştirmeler sayesinde yapabildiklerimizin sayısı daha da artacaktır. Hali hazırda kullanılıyor olan QR kod ile ATM işlemleri, parmak izi ile para çekme gibi yakın dönemde geliştirilen uygulamalar bunlara örnek verilebilir.

Genişleyen ulaşım kanalları ile birlikte müşteri deneyimini arttırmak adına sanal müşteri ilişkileri yönetim sistemleri devreye girecektir. Bu nihai tüketiciler için daha ulaşılabilir hizmetler alabilecekleri anlamına geliyor.

Bunların yanında giyilebilir teknoloji trendinin de hızla ivmelenmesi Fintech tarafında yeni urun ve geliştirmeleri bizlerle buluşturacaktır. Alternatif ödeme kanallarına yapılacak yatırımların daha da artacak olması finans kuruluşlarının kabul etmesi gereken bir gerçek.

Ödeme Teknolojileri

YENİ BİR PAZARLAMA AĞI

Bahsi geçen tüm bu geliştirme ve yenilikler firmalar için aslında yeni pazarlar, yeni satış kanalları anlamına da geliyor. Finansal teknoloji araçları üzerinden firmalar, finansal urun ve hizmetlerinin satışını, belirledikleri hedef kitlelerine çok daha rahat ulaşarak sağlayabiliyor, başvuru aşamasında yaşanılan iş gücü ve vakit kaybını en aza indirgeyip karşılıklı yarar sağlıyorlar.

Türkiye, finansal işlem hacminin 20 milyar Dolar’ a yakın olduğu bir pazar. Bankalararası Kart Merkezi ( BKM ) başta olmak üzere pazardaki yeni oyuncular da bu hacmin farkındalar ve bu teknoloji devrimiyle yakından ilgileniyorlar.

Bize de arkamıza yaslanıp mevcut varlıklarımızın yönetimi kolaylaştıracak gelişmeleri beklemek kalıyor.

Latest posts by Yiğit Seydaoğlu (see all)

Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Yiğit Seydaoğlu

Bir Cevap Yazın