Teknoloji
Şimdi Okunuyor
Artık Bireyin İletişim İhtiyacını Teknoloji Karşılıyor
0

Gelecekte bizleri ne bekliyor ve biz gelecekten ne bekliyoruz? İnsan doğasının son yüz elli bin yıldır değişmediğini varsayarsak; insan dün olduğu gibi bugünde iletişim kurmak istiyor. İletişim kurma ihtiyacındaki insan kendini olduğu gibi kabul etmiş, sağlıklı bir aile ortamı içinde, sağlıklı ilişkiler içinde büyüyerek, doğal psikolojik gelişimini tamamlamış ise doğal ilişkiler kuruyor.

Yani sosyalleşerek.

İletişim kurma ihtiyacındaki insan kendini ötekileşmiş hissediyor.  Özünün bir önemi ve değerinin olmadığı aile ortamı içinde, utanca boğularak-tenkit edilerek ve sağlıksız eleştirilerek büyüyor. Doğal psikolojik gelişimini tamamlamamış ise bu boşluğu doldurmak için sosyalleşmenin yanı sıra; teknolojiye yöneliyor.

 

Ve şöyle bir değişim meydana geliyor: Teknolojiyi, ağırlıklı olarak iletişim donanımlarında kullanan nesil, teknolojiyi geleceği dizayn etmekte kullanmayı pas geçiyor.

Bugün Türkiye’de ki şirketlere baktığınızda üniversite mezunlarının, lise mezunlarının işini yaptığına sıkça şahit olabiliyorsunuz.

Yani en az, bir veya birkaç dil biliyor dahi olsa kod yazma yeteneği, oyun yapma yeteneği olmayanlar için geleceği zor günler bekliyor diyebiliriz.

Peki yurt dışında üniversiteler ve şirketler teknolojiyi hangi amaçla kullanıyor?

University College London’daki bilgisayar bilimcileri tarafından geliştirilen ve yüzlerce gerçek yaşam hikayesinde, hukuki sonuçları doğru bir şekilde tahmin etmek için kullanılan yapay zeka yazılımı, değerlendirilen diğer davalara örnekle %79 başarı payı sağlıyor. Bu algoritma, işkence ve aşağılayıcı muameleden adil yargılamalar ve mahremiyete kadar 584 davadan fazla veriyi inceleyebiliyor ve bilgileri analiz ederek kendi yargı kararını alabiliyor.

Öylesine ki; Amerika da iki tane şirket şuan hukuki vakaları benzer bir yapay zeka ile %84 başarı oranı ile kullanabiliyor.

Yazılım ekibi adalet sisteminde işlevi olan oyları, herhangi bir zamanda öngörmek için; genel bir algoritma kurmak amacıyla, 1791 yılına dayanan vakalarla ilgili bilgi içeren Yüksek Mahkeme Veri tabanını kullanarak konu ve menşe mahkemeleri de dahil olmak üzere her oylamanın 16 özelliğini çiziyor ve yapay zekayı yapılandırıyor.

Tüm bu teknolojik altyapının zeminini; insan psikolojisinin potansiyeli oluşturuyor.

Potansiyel; iletişim kurma ihtiyacındaki insanın kendini olduğu gibi kabul etmiş, sağlıklı bir aile ortamı içinde, sağlıklı ilişkiler içinde varoluşuyla – kendini gerçekleştirebiliyor. Yapabilirim duygusu içindeki birey kendini gerçekleştirmek için soruyor, araştırıyor ve öğreniyor.

Çiğdem Gül Uğural
Follow me

Çiğdem Gül Uğural

Klinik Psikolog Dr. at Çiğdem Gül Uğural
St. Clements Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans sürecim devam ederken Prof. Dr. Doğan Cüceloğlu hocam ile tanıştım. Sohbetimiz sonrası; günümüzde anababaların, öğretmenlerin çocukları ve öğrencileri ‘’küçük insan’’ olarak görmelerinin Türkiye’nin en önemli konusu olarak tanımladım.
Aile ve çocuk gelişimi üzerine yurtiçi ve yurtdışı kaynaklardan bilimsel araştırmalarda bulundum. Bu araştırma sonuçlarını şuan St. Clements Üniversitesi'nde devam eden doktora eğitimimde; ilköğretim ve üniversite öğrencileri, öğretmenler, anababalar, iş kadınları ve iş adamlarına yönelik seminer ve atölye çalışmaları ile paylaştım.
Bilen değil, öğrenen ve gelişen insan olmak için kendi etki alanım içerisinde elimden gelenin en iyisini yapmaya devam ediyorum. Okuduğunuz için teşekkür ediyor saygı ve sevgilerimi sunuyorum.
Çiğdem Gül Uğural
Follow me

Latest posts by Çiğdem Gül Uğural (see all)

Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Çiğdem Gül Uğural
St. Clements Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans sürecim devam ederken Prof. Dr. Doğan Cüceloğlu hocam ile tanıştım. Sohbetimiz sonrası; günümüzde anababaların, öğretmenlerin çocukları ve öğrencileri ‘’küçük insan’’ olarak görmelerinin Türkiye’nin en önemli konusu olarak tanımladım. Aile ve çocuk gelişimi üzerine yurtiçi ve yurtdışı kaynaklardan bilimsel araştırmalarda bulundum. Bu araştırma sonuçlarını şuan St. Clements Üniversitesi'nde devam eden doktora eğitimimde; ilköğretim ve üniversite öğrencileri, öğretmenler, anababalar, iş kadınları ve iş adamlarına yönelik seminer ve atölye çalışmaları ile paylaştım. Bilen değil, öğrenen ve gelişen insan olmak için kendi etki alanım içerisinde elimden gelenin en iyisini yapmaya devam ediyorum. Okuduğunuz için teşekkür ediyor saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

Bir Cevap Yazın