Teknoloji
Şimdi Okunuyor
Amazon’un Yeni Rakibi Manhattan
0

Amazon’un yeni rakibi olacak olan Manhattan kod adlı Google’ın yeni ürünü piyasaya çıkmak üzere. Ürün Amazon’un Echo Show’una rakip olarak geliyor.

Echo Show’u tanımlamak için kısaca görüntülü görüşme sağlayan akıllı ekran diyebiliriz. Bu cihazların evde, iş yerinde ve ya mağazalarda bilgi ekranı dışında daha başka amaçlar için de kullanılması mümkün. Echo Show gibi Manhattan‘ın da Android tabanlı olması ve 7 inç civarında bir ekranla gelmesi bekleniyor. Böylelikle Google, Manhattan kodlamasıyla ortaya koyabileceği uygulama açısından zengin akıllı bir cihazı piyasaya sürmüş olacak.

Aynı akıllı hoparlör rekabetinde olduğu gibi Google, Echo Show alanında da geriden geliyor. Fakat gelen bilgiler arasında Google’ın bir an evvel piyasaya sürmek istediği de yer alıyor. Aslında Google’ın bu cihazı 2018’in başlarında tanıtmayı planladığını fakat daha fazla vakit kaybı olmaması için 2017 yılına çektiği iddialar arasında. Bir diğer gelişme ise 4 Ekim’de Google’ın donanım odaklı bir etkiliğinin olması. Fakat bu etkinlikte Google’ın Manhattan’ı tanıtıp tanıtmayacağı herkes tarafından merakla bekleniyor.

Amazon’un Echo Show’daki Youtube Hamlesi

Amazon Echo Show cihazlarından YouTube desteğini çekmiş ve tatmin edici hiçbir açıklama yapmamıştı. Google’ın ise YouTube başta olmak üzere Google Fotoğraflar ve Google Asistan‘ı Manhattan‘da aktif olarak öne sürmesi beklenen uygulamalar arasında yer alıyor. Bu yeni cihazlara entegre olması beklenen akıllı cihazların arasında Nest vb. akıllı ev cihazları da bulunuyor. Tam kesin olmayan bilgiler arasında bu yazılımdaki ilk uygulamalardan birinin Netflix uygulamasının olması mümkün gibi görünüyor.

Akıllı hoparlörden sonra hayatımıza hızla girecek olan akıllı ekranları sabırsızlıkla bekliyoruz. Bu konuda ilk adımı Amazon atmış olsa da Google ve Facebook (kod adı Aloha olan bir görüntülü görüşme cihazı) gibi devlerin Amazon’u yalnız bırakması pek mümkün gözükmüyor. Elbette ki Apple’ı da unutmamak gerek. Apple’ın da geriden geldiğini düşünebilirsiniz. Fakat vurucu bir atak yapması pekala mümkün. Google’dan henüz resmi bir açıklama gelmedi fakat önümüzdeki günlerde Manhattan kod adıyla bir çıkış yapabilecek gibi görünüyor. Donanım etkinliğinin ardından Manhattan‘ın gelip gelmeyeceği merak konusu.

 

Büşra Şengül
Büşra Şengül

Latest posts by Büşra Şengül (see all)

Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Büşra Şengül

Bir Cevap Yazın