Teknoloji
Şimdi Okunuyor
2017’de Sanal Gerçeklikle İlgili Bizi Neler Bekliyor?
Guru
1

Son yıllarda adını sıkça duyduğumuz bir kavram oluşmaya başladı. “Sanal Gerçeklik”  gerçek gibi görünen ama aslında gerçek olmayan, bize gerçekmiş hissi vererek aynı duyguları yaşatan bu kavram gerçekten insanlar için merak uyandırıyor. Peki nedir bu sanal gerçeklik dediğimiz kavram, öncelikle ona biraz değinelim.

Sanal gerçeklik, gerçek hayattaki bazı olayların bilgisayar yazılımları aracılığı ile gerçeğe çok yakın bir şekilde taklit edilmesine denir. Bazı olayları, deneyleri gerçek ortamlarda gerçekleştiremediğimiz durumlarda bazı araçlar yardımıyla sanal gerçeklik ortamına adapte olup bu olayı canlandırabiliriz. Son yıllarda bazı firmalar sanal gerçeklik teknolojisi için ciddi yatırımlar yaparak cihazlar üretmektedir. Bu cihazlar ise genellikle başımıza takılan bir kask veya gözlük şeklindedir.

Sanal Gerçeklik İle İlgili Gelişmeler

Ericsson ConsumerLab, her sene yaptığı gibi bu yılda 2017 Tüketici Trendleri Raporunu açıkladı.

Rapora baktığımızda sanal gerçeklik kavramını yapay zeka kavramı devam ettiriyor gibi görünüyor. Artık insanlar akıllı cihazlarda yapay zeka kullanımı da aramaya başlıyorlar.

2017 itibariyle karşılaşacağımız trendler ise şöyle:

1)Her Yerde Yapay Zeka

İleri düzey internet kullanıcılarının %35 lik kısmı iş yerlerinde bir yapay zeka danışması olmasını istiyor, yani bundan sonra ki yıllarda sanal gerçeklik adı altında yapay zeka ürünleri de görmeye başlayacağız. Yapay zeka, insan gücünden önemli bir noktaya gelirse insanlar işsiz kalmaktan da korkuyor. Bu durum yapay zeka konusunu biraz karmaşıklaştırıyor. Bakalım ilerleyen yıllarda insanlar tercihini hangisinden yana yapacak 🙂

2)Cihazlardaki İnternet Yayılacak

Tüketicilerin her anında akıllı cihaz kullanımına alışması artık cihazların daha fazla akıllanıp, insanları yormadan her şeyi kendileri yapsın isteğini arttırmaya başlıyor. Bu durumla birlikte cihazlardaki internet kullanımı yayılmaya devam edecek.

3)Yayalar Şoförsüz Araçları Tercih Etmeye Başlıyor

Yapay gerçekliğin getirisi olan insan benzeri robot ürünleri sayesinde basit derecede insan gücü gerektiren işler için robot üretimleri yapılmaya başlanıyor. Programlanan bu robotların hata yapma olasılıkları bir insanınkine göre daha düşük görüldüğü için ilerleyen yıllarda robot şoför kullanımının yaygınlaşması bekleniyor.

4)Birleşik Gerçeklik

Sanal gerçeklik uygulamasını kullanan kişilerin çoğu 3 yıldan kısa bir süre içerisinde sanal gerçeklik ile fiziksel gerçekliğin ayrılmaz hale geleceğini düşünüyor. Katılımcıların yarısının şimdiden sanal nesnelerle etkileşim halinde olabilecekleri eldivenler veya ayakkabılarla ilgilenmeye başladığı belirtiliyor.

5)Bedenlerin Yeni Araçlara Uyumsuzluğu

Şoförsüz araçların yaygınlaşması sonucunda, araba içerisinde kişinin midesinin tutması gibi rahatsızlıkların artacağı düşünülüyor. Bu da ilaç kullanım oranında ciddi artış olacağı görüşünü getiriyor.

6)Akıllı Cihaz Güvenliği Hissi

Katılımcıların yarısından fazlası akıllı telefonları acil durumlarda çok fazla işe yaradığını belirtiyor. Akıllı cihazı sayesinde kendini daha güvende hisseden insanların her 5 kişisinden 3ü telefonlarına güvenerek daha az risk aldıklarını belirtiyor.

7)Sosyal Silolar

Günümüzde insanlar sosyal ağlarını bir silo gibi görüyor. Yani ana haber kaynaklarını depoladıkları bir alan olarak sadece sosyal medya ağlarını kullanıyorlar.

8)Artırılmış Bireysel Gerçeklik

Katılımcıların yarısından fazlası artırılmış gerçeklik gözlükleri ile etrafındaki tehlikeleri fark etmek istiyor. Bir kısmı ise etraflarındaki rahatsız edici ögeleri bu şekilde düzenleyerek onlardan kurtulmak istiyor.

9)Mahremiyet Ayrımı

Katılımcıların her 5 kişisinden 2 si şifreli hizmetlerden yararlanmak istiyor. Ancak kalan kısım ise artık mahremiyet ayrımının kalmadığını ve şifrelerin bir öneminin olmadığını düşünüyor.

10)Büyük Teknoloji Firmaları

İleri düzey internet kullanan katılımcılardan her 5 kişi alacağı ürünü büyük BT şirketlerinden almak istiyor. 5 yıl içerisinde artık herkesin sadece belirli firmalardan cihazlar almak isteyeceği düşünülüyor.

Bu çalışma sonucunda görüyoruz ki sanal gerçeklik kavramı artık hayatımızın her noktasına etki etmeye başlayacak. Hayali kurulan o muhteşem dünyaya erişim biraz da olsa sağlanabileceği için insanlar bu konuyu çok merak etmeye başladı. Ayrıca artık insanlar cihazların kolay kullanımı ve daha az yorulmak için sanal gerçeklik ve yapay zeka ürünlerine önem vermeye başlıyor. İlerleyen yıllarda yapay zeka adını daha fazla duymaya başlayacağız gibi görünüyor. Tabi yapay zeka bizlere neleri getirecek ve bizden neleri götürecek diye düşünecek olursak maalesef burada işler biraz karışmaya başlıyor.

İsmihan Bahar Turgut

Bilişim, teknoloji ve sosyal medya merakıyla dijital medya uzmanlığı yolunda ilerlemeye çalışan bir Bilişim Teknolojileri Öğretmeni.
Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
İsmihan Bahar Turgut
Bilişim, teknoloji ve sosyal medya merakıyla dijital medya uzmanlığı yolunda ilerlemeye çalışan bir Bilişim Teknolojileri Öğretmeni.
1Yorumlar

Bir Cevap Yazın