Sosyal Medya
Şimdi Okunuyor
Youtube’de Vlog Tufanına Katılmanız İçin Gerekli Ekipmanlar
Guru
1

Akıllı telefonlarımızdaki kameraların aynasız fotoğraf makineleriyle yarıştığı şu günlerde Vlogların popülaritesi de fazlasıyla arttı diyebiliriz. Elinde iyi bir görüntü alabileceği telefona sahip herkesin bir şekilde gezi videoları çektiğine siz de tanık olmuşsunuzdur. Bu yazımda iyi bir Vlog çekebilmeniz için hangi ekipmanlara sahip olmanız gerektiğinden bahsedeceğim.

1-Mikrofon

Vlog çekerken en önemli görünen etkenin görüntü olduğu düşünülüyor olabilir ancak öyle değil. Youtube’de bir video izlediğinizi düşünün. Videonun görüntü kalitesi orta kaliteyken sesi iyiyse sizin için çok da bir problem oluşturmayacaktır ve izleyeceksinizdir ancak görüntü ne kadar iyi olursa olsun eğer ses kötüyse videoyu tamamlayabilme ihtimaliniz fazlasıyla düşük olacaktır.Bu nedenle Vlog çekerken en çok önem vermeniz gereken ekipman mikrofon olmalıdır.

İlerleyen zamanlarda daha üst sınıf bir mikrofon alacak olsanız bile başlangıçta kaliteli bir yaka mikrofonu işinizi rahatlıkla görecektir.

lavalier

2-Kamera/Fotoğraf Makinesi

Her ne kadar telefonlar yarışacak düzeye gelmiş olsa da, fiyatlarının ne denli uçtuğunu da görüyoruz. Bu nedenle telefonunuzu değiştirmektense, bir fotoğraf makinesi ya da kamera almanız sizin için çok daha mantıklı olacaktır. Bunun başlıca nedeni ise hem uzun ömürlü oluşu hem de daha güvenli olmaları diyebiliriz.

fotoğraf makinesi

3-Tripod

Tripod elinizin titremesini videoya yansıtmamak açısından olmazsa olmaz parçalardan birisi. İyi bir vlog için timelapse çekimlerin de önemli olduğunu, videoya hoş bir hava katacağını düşünürsek tripod olmanız yaptığınız işin kalitesini fark edilir derece artıracaktır.

Küçük bir tavsiye vermem gerekirse; eğer sıklıkla gezi vlogları çekecekseniz, katlandığında az yer kaplayan ve hafif bir tripod almanız daha iyi olacaktır. Ne olabilir 2 kilodan demeyin, sırtınızda geçen birkaç saatin ardından hissedilen 10 kilodan daha az olmuyor..

tripod

4-Softbox

Her ne kadar işiniz dışarıyla olacaksa da evde yapmanız gereken başlangıç konuşmaları ya da videonun bitişinde kullanacağınız kapanış konuşmaları sırasında, evde profesyonel bir görüntü elde edebilmek açısından softbox almanızda yarar var. Fiyatlarının da çok uçuk olmadığını düşünecek olursak evde bir tane bulunmasının sizin için bir zararı yok.

Son olarak sizin için gerekli olacağını düşündüğüm birkaç şeyden bahsedip yazımı sonlandıracağım. Herhangi bir video düzenleme programında kendinizi geliştirmeniz son derece mühim. Çektiğiniz videolarda montaj yapamadıktan sonra yaptığınız işin hiçbir önemi yok diyebiliriz. Ayrıca bir kanal açtığınızda düzenli içerik hazırlamazsanız insanlar sizin yeni videoları ne zaman koyacağınızı bilemediklerinden takip etmeleri de son derece zorlaşır.

Türkiye’de bu işin üstadı olan Barış Özcan‘ın aşağıdaki Vloguna bakmanızı tavsiye ediyorum. İşini son derece profesyonel yapan eski bir belgeselci kendisi. Videolarını izleyip bir şeyler öğrenmemek mümkün değil 🙂

Takip Et

Can Ünlütürk

Öğrenci at Yıldız Teknik Üniversitesi
Takip Et
Sizce Makale Nasıl?
Harika
86%
Güzel
14%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Can Ünlütürk
1Yorumlar

Bir Cevap Yazın