Sosyal Medya
Şimdi Okunuyor
Youtube, Devleri Gölgede Bıraktı
0

Bildiğiniz üzere Youtube bugün dünyada en çok video izlediğimiz platformların başında geliyor. Video izlemek bir yana, hangi videolar daha popüler, hangileri daha çok izlenmiş gibi sorularımıza da yayınladığı listeler sayesinde güncel olarak yanıt bulmaktayız.

Ayrıca Youtube’un geliştirdiği ürünler arasında, TV, Oyun, Çocuk, Müzik, Sanatçılar için Youtube ve İçerik Oluşturucu Akademisi gibi pek çok kaynağını da ne yazık ki hala Türkiye’de olmasa da (ukte:)) Dünya’daki pek çok ülkede sunduğunu bilmekteyiz. Bkz: YoutubeRed

“Yıl olmuş 2017, hala arka planda oynatamıyoruz” eleştirimize de YoutubeRed ile noktayı koyan Youtube’un en kısa zamanda Türkiye için de hizmeti kullanılabilir hale getirmesini temenni ederek yazımıza devam edelim ve asıl konumuza dönelim:

Youtube’un Reklam Geliri 5,6 Milyar Dolar

youtube

Sosyal medyanın markalara katkısı tartışılmaz, tabii ki doğru kullanıldığı sürece. Aksi halde yükselişe geçirebileceği gibi bir markayı düşüşe de itebilir, özetle; vezir de edebilir, rezil de.

Öneminin artmasıyla birlikte markaların reklam harcamalarının bir kısmını, hatta giderek büyüttükleri bir kısmını da sosyal medya mecralarına aktarmaları nedeniyle 2015 yılında toplamda 8 Milyar Dolar olan harcamanın, 2017 yılı sonunda 35 Milyar Dolara ulaşması beklenmekte.

Bu sosyal mecraların içerisinde ilk aklımıza gelenler Facebook, Instagram vs. olsa da Youtube’un da Dünya genelinde 1,3 milyar kişiye ulaştığı, reklam harcamalarının 5,6 Milyar Dolarlık kısmını aldığı da bir gerçek.

Youtuber olarak nitelendirdiğimiz pek çok insanın, zaten söylememize bile gerek yok ki; pek çok ünlünün de kazancını sağladığı, kendini tüm Dünya’ya tanıttığı böylesine önemli bir platform, tüm Dünya’da hızla büyümeye devam etmekte, Türkiye’de ise 30 Milyon tekil kullanıcıya ulaşmış bulunmakta.

2017’nin En Sevilenleri

Yazımızı ise 2017’de Türkiye çapında en çok izlenen videolar ile bitirelim:

En popüler Müzik videoları (2017 – Türkiye)

  1. Aleyna Tilki – Sen Olsan Bari
  2. Tarkan – Yolla
  3. Ed Sheeran – Shape Of You
  4. Derya Uluğ – Canavar
  5. Çağatay Akman – Sensin Benim En Derin Kuyum

En Popüler Genel İçerik Videoları (2017 – Türkiye)

  1. Recep İvedik 5- Fragman (Official HD)
  2. Reynmen ft. Lel Bege – Biziz
  3. Youtuberların Düşüşü “Despacito” Paradi
  4. Yorumlarla Şarkı Yapmak (Ece Seçkin – Adeyyo)
  5. Berkcan Güven – Youtube Benim İşim! (Dıss)

Kaynakça:

https://www.dunya.com/ekonomi/youtube-sosyal-medya-devlerini-geride-birakti-haberi-393046

http://sosyalmedya.co/youtubeda-2017nin-en-populer-videolari-belli-oldu/

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

 

Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Melike Balıkçı

Bir Cevap Yazın