Sosyal Medya
Şimdi Okunuyor
Kısaca YouTube Analytics
0

YouTube Analytics’in (www.youtube.com/analytics) hayata geçmesiyle birlikte yayınladığınız videolar ve onları kimlerin görüntülediği ile ilgili daha fazla veriye erişim imkânınız bulunmaktadır. YouTube Analytics kullanıcılarınız ve videolar ile ilgili size aşağıdaki istatistikleri sağlamaktadır:

 

Görüntülemeler: İlk ve öncelikli olarak videolarınızın günlük veya haftalık bazda görüntülenme sayılarını görebilirsiniz. Bu diğer insanların görebileceği verinin aynısıdır. Bu araç aynı zamanda tekil görüntülenme sayısını ve lokasyona göre (ülke veya şehir) görüntülenme sayısını göstermektedir. Yani bu veri videolarınızı izleyen insanların hedef kitlenizdeki insanlar olup olmadığını gösterebilir.

Demografi: Bu sayfa, örneğin 25-34 yaş aralığı gibi belirli yaş aralığında bulunan insanların yüzde kaçının videoyu görüntülediğini belirterek veriyi yaşa göre kategorize eder. Aynı zamanda cinsiyet ve lokasyon dağılımı yapabildiği gibi yaş gruplarındaki cinsiyet kırılımlarım da size gösterebilmektedir.

Oynatma konumları: Bu sayfa, kullanıcıların videoyu nerede izlediklerini ve belirli bir zaman zarfında bunun nasıl değiştiğini görebilmenizi sağlar. Kullanıcılarınızın videoyu kanalınızın sayfasında mı, dışarıdan bir siteyi kullanarak mı, uygulamadan mı veya YouTube izleme sayfasından mı görüntülediklerini görebilirsiniz.

Cihazlar: Bu sayfa videonuzun cep telefonu ile mi, bilgisayardan mı, tablet veya oyun konsolu kullanılarak mı veya TV üzerinden mi izlendiğini ve bu kullanımın zamanla nasıl değiştiğini görebilmenizi sağlar.

Kitle Tutma: Bu sayfa videonun izlenme süresi boyunca kullanıcıları elinizde tutmada ne kadar başarılı olduğunuzu gösterir — kaç kişinin videoyu sonuna kadar izlediğini ve ayrılanların tam olarak videonun neresinde ayrıldığını görebilirsiniz. Bu veriyi doğal görüntülemeler için alabileceğiniz gibi TrueView akış içi görüntülemeler için de görüntüleyebilirsiniz.

Trafik Kaynakları: Bu sayfa insanların videonuzu nasıl bulduğunu görebilmenizi sağlar. Bu oldukça değerlidir çünkü izleyicilerin sizi bulana kadar izledikleri yolu biliyorsanız daha fazla insanın sizi bulabilmesi için bu yolu güçlendirebilirsiniz. Burada aynı zamanda izlenmelerin yüzde kaçının YouTube’daki paralı reklamlarınızdan geldiğini görebilirsiniz.

Aboneler: Bu veri kanalınızı görüntüleyenlerin abone hareketleri ile ilgili bilgi verir. Ölçü birimleri zaman ve coğrafi konumdur. Beğenenler ve Beğenmeyenler: Burada belirli bir zaman zarfında videonuzu kaç insanın beğendiğini ve beğenmediğini coğrafi olarak kategorize edilmiş şekilde görebilirsiniz.

Fovoriler: Bu kısımda videonuzu favorilerine ekleyen insan sayısını ve bunun zamanla ve ülkeye göre nasıl değiştiğini görebilirsiniz. Veri beğenen ve beğenmeyen insanların verilerine benzer şekilde sunulur.

Yorumlar: Beğenenler, Beğenmeyenler ve Favoriler’de olduğu gibi belirli bir zaman dilimine ve coğrafi konuma göre yorum sayılarını görebilirsiniz.

Paylaşım: Burada ise seçtiğiniz belirli bir zaman aralığında bir videonun paylaşım sayısını görebilirsiniz. Aynı zamanda bu paylaşımların Facebook, Twitter, Linkedln veya farklı bir sosyal ağ dâhil nerelerde yapıldığını gösterir.

Dipnotlar: Videonuzda dipnotlar kullandıysanız tıklamaları ve zaman içerisinde konuma göre link tıklanma oranlarını görebilirsiniz.

 

Ayrıca bu istatistikleri dışarıya bir çizelge şeklinde aktarabilir ve aydan aya durumunuzu takip edebilirsiniz. Bu istatistikleri videoya veya coğrafik konuma göre de daraltabilirsiniz. Bu size çok yardımcı olacaktır çünkü örnek verecek olursak Japon izleyicilerinizin Amerikan izleyicilerinize göre videoyu nasıl oyladıklarını görebilirsiniz. Fakat YouTube sayesinde alacağınız bu ölçümler, bazen doğru resmin tamamını görebilmenizde yeterli değildir. Bu gibi durumlarda başka analiz şirketlerinden de yararlanabilirsiniz.

Rasim Tüten

Rasim Tüten

Anadolu Üniversitesi - Kontrol ve Otomasyon Teknolojileri
Anadolu Üniversitesi - Halkla İlişkiler ve Reklamcılık
Rasim Tüten

Latest posts by Rasim Tüten (see all)

Sizce Makale Nasıl?
Harika
100%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Rasim Tüten
Anadolu Üniversitesi - Kontrol ve Otomasyon Teknolojileri Anadolu Üniversitesi - Halkla İlişkiler ve Reklamcılık

Bir Cevap Yazın