Sosyal Medya
Şimdi Okunuyor
Youtube Reklamları ile Marka Bilinirliği Nasıl Artırılır?
4

Her işletme ve markanın, yakın ve uzak gelecekteki pazarlama hedeflerini gerçekleştirebilmesi için, tüketiciler tarafından yeterli bilinirlik seviyesine ulaşması gereklidir.Çünkü tüketiciler, ürün ne kadar iyi olursa olsun tanımadıkları veya güven duymadıkları ürünlere ilgi göstermezler. Bu nedenle tanınmamış bir marka için gerçekleştirilen bir satış kampanyasının, çok tanınan bir marka için gerçekleştirilen kampanyadan  daha kötü sonuç vermesi kaçınılmazdır. Aynı maddi yeterlilik ve içerikle gerçekleştirilse dahi, bilinirliği az olan markanın reklam başarısı, bilinen markaya göre daha minimal olacaktır. Dolayısıyla, her işletme ve marka için uzun vadeli bilinirlik ve güven oluşturmak stratejik önem taşır.Bunun en iyi araçlarından biri de süreklilik arz eden bilinirlik kampanyalarının gerçekleştirilmesidir. Bilinirlik kampanyalarında; dönemsel kampanyalar, fırsat duyuruları, ürün lansman kampanyaları, müşteri sadakatini artırmaya yönelik kampanyalar, kurumsal iletişime yönelik duyurular gibi kampanyalar kullanılabilir.

Bilinirliğimizi Nasıl Artırabiliriz!

Google görüntülü reklam ağında ve Google arama sayfasında reklam vererek, reklam kampanyalarını yeniden uygulayarak, Facebook reklam kampanyaları oluşturarak, iyi yapılandırılmış bir web siteye sahip olarak, sosyal medya stratejileri belirleyerek, dönüşüm izleme ve web analitik çalışmaları gibi etkinlikler ile marka ve işletme bilinirliğimizi artırabiliriz. Ancak bütün bu saydıklarımız dışında en önemli olansa dünyanın Google’dan sonra en büyük ikinci arama motoru olan Youtube içerisindeki video reklamlarıdır.

Peki Youtube Reklam Modelleri Nelerdir

Görüntülü Reklamlar

Mobil cihazlara  uyum sağlamayan bu reklam türü masaüstü bilgisayarlar için 300×250 veya 300×60 ebatlarında hazırlanır. Bu görüntülü reklam modeli şekilde de gösterildiği gibi  videonun sağında ve video önerileri listesinin üstünde gösterilir. Daha büyük oynatıcılarda da oynatıcının altında gösterilebilir.

Yer Paylaşımlı Reklamlar

Mobil cihazlara  uyum sağlamayan bu reklam türü masaüstü bilgisayarlar için 468×60 veya 728×90 ebatlarında hazırlanır. Resim reklamlar yada metin reklamlar olarak videonun altındaki %20’lik bölümünde yer alan şeffaf yer paylaşımlı reklamlardır.

 

Atlanabilir Video Reklamlar

Masaüstü bilgisayar ,mobil cihazlar, TV ve oyun konsolları ile uyumlu olan bu reklam türü video oynatıcısında oynatılır.Atlanabilir bu video reklamlar, izleyicilerin reklamı isterlerse 5 saniye sonra atlamasına olanak tanır.Ana videonun öncesi, içi veya sonrasına yerleştirilir.

 

Atlanamayan Video Reklamlar

Masa üstü ve mobil cihazlar ile uyumlu olan bu reklam türü video oynatıcısında oynatılır. Bölge standartlarına bağlı olarak 15 veya 20 saniye uzunluğunda olur. Videomuzun görüntülenebilmesi için atlanamayan video reklamlarının izlenmesi gereklidir. Bu reklamlar ana video öncesinde,sırasında ya da sonrasında olabilirler.

 

Bumper Reklamlar

Masaüstü bilgisayar ve mobil cihazlarla da uyumlu olan bu reklam türü video oynatıcıda oynatılır ve en fazla 6 saniye uzunlukta olabilir. Ana videonun görüntülenebilmesi içinse 6 saniyeye kadar süren atlanamayan video reklamlarının izlenmesi gerekir.

 

Sponsorlu Kartlar

Masaüstü ve mobil cihazlar ile uyumlu olan bu reklam türünde kart boyutları değişiklik gösterebilir.Sponsorlu kartlarda, videoda öne çıkan ürünler gibi videoyla alakalı olabilecek içerikler de gösterilir. Videoyu görüntüleyenler,birkaç saniyelik bir kart bilgisi görür. Kartlara göz atmak için videonun sağ üst köşesindeki simgeyi de tıklayabilirler.

 

Youtube Reklamlarında Hedef Kitleyi Nasıl Belirleriz

Youtube reklamları da Google Adwords reklamları gibi bizlere geniş bir hedef kitle belirleme seçeneği sunar. Youtube reklamlarında hedef kitle belirlerken; Reklamın yayınlanacağı yeri seçebilir, reklamı göstermek istediğiniz kişilerin cinsiyetini hedefleyebilir,kullanıma göre mobil ya da masaüstü cihazları hedefleyebiliriz. Ayrıca web sitemizi ziyaret edenleri veya etkileşime geçenleri de hedefleyebiliriz.

Konumuz ile ilgili olarak bu reklamlar üzerinden başarıya ulaşmış bir örnek şirket göstermek gerekirse ise bu muhakkak ki Bayer olurdu. Türkiye’de TV reklamlarının yanı sıra Youtube’da Brand Lift ölçümleriyle birlikte TrueView (görüntülü ) reklamlarını kullanan ilk ilaç şirketi oldu. Şirketin başlıca amacı, reçetesiz satılan ürünlerin marka bilinirliğini ve satışını artırmaktı. Supradayn ürünü için yakın zamanda yapılan Brand Lift Anketi,markaya yönelik ilgide tüm karşılaştırma verilerinden daha iyi bir performans ile %335’in üzerinde bir artış olduğunu gösterdi.Ayrıca Bayer, satış gelirinde %20 oranında da artış olduğunu gözlemledi.

İletişim

Cenk Pınarcı

Anadolu Üniversitesi - Uluslararası ilişkiler Bölümü.
Yıldız Teknik Üniversitesi S.E.M - Dış Ticaret Uzmanlığı.
Türk Dış Ticaret Vakfı - Dış Ticaret
SABEL - Türkiye-AB ve Almanya Dış Ticaret Eğitim Programı sonrası Bilge Adam Akademi ile birlikte Dijital Medya ve Pazarlama alanına dijital entegre süreçleri..Ticaretin E hali..
İletişim
Sizce Makale Nasıl?
Harika
80%
Güzel
13%
Fena Değil
1%
Olmamış
5%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Cenk Pınarcı
Anadolu Üniversitesi - Uluslararası ilişkiler Bölümü. Yıldız Teknik Üniversitesi S.E.M - Dış Ticaret Uzmanlığı. Türk Dış Ticaret Vakfı - Dış Ticaret SABEL - Türkiye-AB ve Almanya Dış Ticaret Eğitim Programı sonrası Bilge Adam Akademi ile birlikte Dijital Medya ve Pazarlama alanına dijital entegre süreçleri..Ticaretin E hali..
4Yorumlar

Bir Cevap Yazın