Sosyal Medya
Şimdi Okunuyor
Yelp Ne İşime Yarar?
0

Yelp uygulamasının tam olarak ne işime yarayacağını ilk olarak hesap açtığımda anlamamıştım çünkü açıkçası şu şekilde düşündüm; ne gerek var? E zaten bunun gibi başka uygulamalar yok mu? Ancak uygulamayı  telefonuma indirdiğimde ve kullandığımda neden güzel olduğunu o zaman anladım.

Yelp Nasıl bir Uygulamadır?

Yelp ilk olarak 2004’te ABD’de kuruldu ve bizde kullanımı 2012 yılında başladı. Lokasyon bazlı bir uygulama ancak check-in in önem verilmesinden ziyade mekanda daha önce bulunmuş kişilerin gözlemleri ağır basar nitelikte. Öyle ki Steve Jobs da kişilerin artık bir akşam yemeğine gitmeden önce başka araştırmalara gitmeden direkt olarak Yelp’e başvurduklarını belirtmiş ve Iphone Siri uygulaması da lokasyon bilgilerini YELP’ten alıyor.

Büyükşehir İçin Büyük Nimet

Sadece büyük şehir için mi? Tabi ki hayır. Yelp uygulamasının odak noktasında mekanlar ve işletmeler var. Kullanıcılarına etraflarındaki en yakın alışveriş merkezi, kuaför, gece kulüpleri, hastane yani neredeyse her ihtiyacını karşılayacak  bilgilerin görülebilmesini ve hakkında yorum yapılabilmesini sağlıyor. Başlıklar ; Yiyecek, Gece Hayatı, Restoranlar, Alışveriş, Aktif Yaşam, Sanat & Eğlence, Otomotiv, Güzellik Salonları / Spalar,  Eğitim, Etkinlik Planlama & Hizmetleri, Sağlık & Medikal, Ev Hizmetleri, Yerel Hizmetler, Finansal Hizmetler, Oteller & Seyahat, Yerel Lezzet, Kitle İletişim, Evcil Hayvanlar, Profesyonel Hizmetler, Kamu & İdari Hizmetler kategorize edilmiş.

Yelp uygulamasının en güzel özelliği daha önce de belirttiğim gibi sadece İstanbul için değil gittiğimiz her yerde bize rehberlik edecek nitelikte olması. Yelp’te sadece restoran ya da bar gibi hizmetler ve hakkında bilgi almıyorsunuz. Uygulamaya hepimizin sıkça kullandığı su, elektrik, çilingir gibi anahtar kelimeleri yazdığımızda da bize en yakın olandan başlayarak en uzağa doğru, en doğru adres sıralamasıyla ihtiyacımız olan mekanları önümüze çıkarmakta.

 

yelp-2

Uygulamada Başka Neler Var?

Yelp’te mekanlara dair tam olarak şu bilgiler yer almakta, yol tarifi telefon ve rezervasyon seçenekleri mevcut. En güzeli de mekana sizden önce gitmiş olan kullanıcıların yorumlarını okumak, tavsiyelerine göz atmak, en iyi ve hayal kırıklıklarına uğrayabileceğimiz ürünler hakkında bilgi sahibi olmak, başka markalarla kıyaslama yapabilmek ve aşağı yukarı fiyatlar hakkında bilgi sahibi olma şansımız var. Yorum yapan kişilerin en iyi özellikleri de gerçek kişiler olduklarını bilmemiz, onları takip edip arkadaş çevremizi genişletebilme şansımız. Bilgi güvenliği için de soy isimleri görünmüyor. Yelp’teki sıkı takipçiler ve görüş bildirenler de “Elit” üye oluyorlar ve kullanıcılar haftalık olarak birçok şehir faaliyetinden haberdar edilebiliyorlar.

Sonuç  Olarak

Yelp bir uygulamadan ziyade birçok kişinin de belirttiği gibi çok güzel bir şehir rehberi. Kişisel kanaatimce bir semte ya da şehre gitmeden önce muhakkak göz atacağım yer artık. Firmalar açısından da mekanlarını uygulamaya eklemek ve olumlu yorumlar ve yıldızlar alabilmenin kendilerine pozitif katkıda bulunacağına hiç şüphe yok.

Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Betül Solmaz

Bir Cevap Yazın