Sosyal Medya
Şimdi Okunuyor
Twitter’ı Etkin Şekilde Nasıl Kullanabilirsiniz?
1

Twitter her ne kadar Instagram ve Snapchat gibi son dönemin en popüler uygulamaları çıktığından beri, çok da yavaş sayılmayacak oranda, aktif kullanıcı kaybetse de halen en çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri ve uzun süreler de böyle olacak gibi gözüküyor. Bunun en temel nedenini biraz düşünecek olursak, insanların düşüncelerini sözlüklerdeki gibi paylaşmak ve kitlelere kısa, öz şekilde duyurmak için kullanabileceği başka bir platformun bulunmayışı diyebiliriz.

Madem uzun süreler kullanılmaya devam edecek, eğer ki gündelik olaylardan bahsetmek değilse amacınız, tüm sosyal medya hesaplarınızda yapmanız gerektiği gibi Twitter’da da bir marka gibi hareket etmeniz gerekiyor. Evet kişisel hesabınızda bile. Bu yazımda sizlere etkin bir hesap nasıl olabileceğiniz konusunda birkaç şeyden bahsedeceğim.

Tek bir sektöre yönelin

Sektöründe etkin olmuş insanların profillerini incelediğimizde ilk gözümüze çarpan biyografisinde sektörüyle alakalı yazıların bulunması olacaktır. Ne hakkında yazacaksanız yazın ancak tutarlı olun. Aynı anda hem at yarışından hem felsefeden bahsetmek doğru kitleyi yakalama şansınızı ortadan kaldıracaktır. Büyük kitlelere hitap eden insanlar istisnaların dışında bilgisi olduğu alanla ilgili yazmaya özen gösterirler.

twitter takipçi

Başkalarını anlatın, övün

Günümüzde insanlar çok beğendikleri bir şey olsa bile çoğunlukla kendilerine saklamayı tercih ediyorlar. İlgi alanınızdaki sektör ne olursa olsun yapmamanız gereken en önemli şey bildiklerinizi, yeni keşfettiklerinizi ve insanların bilmediğini düşündüklerini insanlarla çekinmeden paylaşmak. Aynı şey yazılarını, düşüncelerini ve konuşmalarını beğendiğiniz herhangi bir insanı başka insanlara tanıtmakta da geçerli. Özellikle Twitter kullanıcıları yeni insanlar tanımayı severler. Bu nedenle keşfettiğiniz ne varsa -kendi alanınızda olmak koşuluyla- paylaşmaktan çekinmeyin.

Retweet yerine alıntı yapmayı tercih edin

Evet insanlar sizi güzel bulduğunuz gönderileri retweet ediyorsunuz diye belli bir süre takip edebilirler belki ancak yalnızca bunu yaparak büyük kitlelere çoktan ulaşmış tonla sosyal medya hesabı var ve kabul etmek gerekir ki artık çok da sevildikleri söylenemez. Cezmi Kalorifer hariç. Onun yeri ayrı.

Beğendiğiniz gönderileri alıntılayıp bir iki kelimeyle bile olsa fikrinizi belirterek paylaşmanız, insanların sizi sizin fikirleriniz için takip etmelerini sağlayacaktır. Çok kısa bir süreç olacağını söylemiyorum elbette fakat yalnızca fikirlerinizi paylaşarak doğru kitleyi yakalayabilirsiniz ve bu da her iş gibi zaman ve emek isteyen bir iş gibi görülmesi gerekmekte.

twitter

 

Takip Et

Can Ünlütürk

Öğrenci at Yıldız Teknik Üniversitesi
Takip Et
Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Can Ünlütürk
1Yorumlar

Bir Cevap Yazın