Sosyal Medya
Şimdi Okunuyor
Twitter Yönetimini Kolaylaştıracak Uygulamalar
0

Twitter’ın temelleri 2006 senesinde bir ABD şirketi olan Odeo’nun yönetim kurulu toplantısında Jack Dorsey tarafından atılmıştır.  Kuruluş amacı şirket içindeki haberleşmeyi sağlamak olan Twitter bir sene sonra South by Southwest festivalinde katılımcıların attığı 60 bin tweet ile tüm dünyaya büyük ses getirdi ve böylece popülerleşmeye başladı. Bir mikroblog sitesinin gelişmiş versiyonu olan Twitter’ın nihai amacı bilgiyi herkese açık ve ulaşılır kılmak ve bilgi ağları oluşturarak  dünyanın her köşesine ulaşılır olmaktır. 140 karakter sınırını koruyan ve insanların kısa cümlelerle daha yaratıcı anlatımlarda bulunmasını hedefleyen Twitter  2006 yılından günümüze çizgisini hiç bozmamış ve diğer ünlü sosyal ağlar gibi yenilikler getirmemiştir. Ki bana sorarsanız Günde milyonlarca tweetin atıldığı bu sosyal mecranın ilk tweeti de Jack Dorsey’nin attığı bu sözler olmuştur: “just setting up my twttr”.

Bu makalemizde ise Facebook ve Whatsapp gibi her gün yeni bir değişiklik getirmeyen Twitter’ın yönetimini kolaylaştırmak için kullanabileceğiniz uygulamalara göz atacağız.

Twuffer

Birden fazla sosyal medya kanalı ve hesabı yönetiyorsanız zamanınızı çok etkili kullanmanız gerekir.  Çünkü Tweet atmak için her zaman bilgisayar veya telefonunuz yanınızda olmayabilir ya da başka işleriniz olmuş olabilir. Bu noktada Twuffer işinize yarayabilir. Tweetinizi hazırlayıp ve paylaşmak istediğiniz zaman dilimini seçerseniz, Twuffer bunu sizin için yapacaktır. Bunun size 2 tane avantajı olacaktır. Birincisi, sürekli ardarda paylaşım yaparak takipçilerinizi yormamış oluyorsunuz. İkincisi ise, takipçilerinizin daha çok aktif olduğunu düşündüğünüz bir zaman dilimini seçerek paylaşımınızı yapabilirsiniz.

Tweepi

Tweepi uygulaması ile artık aktif olmayan takipçileri listenizden çıkarabilir, tweet araması yapabilir, takipçilerinizin kaç tweet attıklarını ya da sizin yönettiğiniz markanın hedef kitlesini artırmak için benzer markaların takipçi listesinin dökümünü alabilirsiniz.

TwitWipe

Twitter bize attığımız tüm tweetleri silebilme şansı vermediği için bu uygulamayla bunu yapabilirsiniz. Ancak sildiğiniz tweetleri bir daha geri getiremezsiniz. Eğer paylaşımlarınızı daha sonra okumak istiyorsanız, yedeklemeyi unutmayın!

TweetEraser

Bu uygulama sayesinde istediğiniz tweetleri seçip silebiliyorsunuz. Yani eskiden birine yazmış olduğunuz tweeti ya da her hangi bir konuda yazdığınız yazının artık sayfanızda bulunmasını istemiyorsanız, kullanıcı adı  aratarak o kişiye yazmış olduğunuz ya da kelime olarak arama yapıp silme işlemini kolaylıkla yapabilirsiniz.

Manage Flitter

Tweepi’ye benzer olup ama bir de analiz özelliğine sahip olan bu uygulama ise sizin takip ettiğiniz ancak sizi takip etmeyen kullanıcıları, son bir ayda aktif olmayan hesapları ya da sizi takip eden sahte hesapları görüntüleyerek silebilirsiniz.

TweetDeck

Bu uygulama birden fazla hesabı kolaylıkla yönetebilmek için olmazsa olmazlardandır. Çok kullanışlı olduğu için Twitter tarafından satın alınan TweetDeck, Twitter’dan başka Facebook ve Foursquare hesaplarınızı yönetme imkanı da sağlamaktadır. Bu uygulamayla size gelen mesajları, paylaşımlarınızdaki etiketleri, hashtagleri ve yorumları kolaylıkla takip edebilir, öncelik verdiğiniz herşeyi bir ekranda görebilirsiniz. Böylece hem zaman açısından kazanmış olursunuz hem de hesaplarınızı etkili yönetmiş olursunuz.

SocialBro

Bu uygulama sayesinde sizi kimlerin takip ettiğini, takipçilerinizin neler paylaştığını, en iyi paylaşım zamanının ne zaman olduğunu, paylaşımlarınız ve hesabınız hakkında detaylı analiz elde edebilirsiniz. SocialBro’nun sunduğu analizlere göre paylaşımlarınız için uygun saatleri görebilir, takipçilerinizin bulundukları ülkeleri saptayarak ona uygun dil ve zamanda tweet atabilirsiniz.

Nuzzel

Uygulamayı farklı ve aynı zamanda başarılı kılan tarafı arkadaşlarının Twitter’da paylaştıkları haberleri derleyerek sana sunmasıdır. Böylelikle binlerce gereksiz habere maruz kalmak yerine sadece ilginizi çeken haberleri görmüş oluyorsunuz. Ayrıca, arkadaşlarının paylaşımlarını indire de bilirsin.

Tweriod

Tweriod hangi gün ve saatlerde tweetlerinizin okunup/okunmadığı konusunda analiz yaparak size rapor sunar. Böylece siz de hangi saatlerde paylaşım yapmanız konusunda fikir edinmiş olursunuz.

Sonuç olarak; tam anlamıyla organize olup birden fazla sosyal medya hesaplarınızı yukarda sıraladığım araçlar yardımıyla etkili bir şekilde yönetebilirsiniz.

Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Zulfiyya Movsumzade

Bir Cevap Yazın