Sosyal Medya
Şimdi Okunuyor
Twitter Analytics Nasıl Kullanılır?
0

Twitter artık açık bir uygulama programlama arayüzüne sahip olduğu için günümüzde Twitter üzerinde çok daha fazla ölçüm yapabilirsiniz. Bunun nedeni, geliştiricilerin düzinelerce istatistik araçları oluşturmuş olmasıdır. Twitter Analytics gösterge panosu son birkaç yılda çok iyi geliştirildi ve günümüzde Twitter’da ölçüm yapmaya başlamak için kullanılabilecek en iyi yer durumunda olduğunu söyleyebiliriz. Blog dünyasında olduğu gibi burada da tweetlerinizi alan insan sayısı, retweet sayısı ve size en çok hangi etkileyicilerin yardımcı olduğu bilgilerinden çok şey öğrenebilirsiniz. Fakat aklınızda bulundurmanız gereken bir şey var: tweetlerinizi okuyan o gerçek insanların kim olduklarını bulamazsınız — demografileri, psikografileri ve davranışları. Diğer bir deyişle İnternette bir banner kampanyası yürüttüğünüzde müşterileriniz ile ilgili edinebildiğiniz bilgi kadar detaylı bilgiyi Twitter’dan edinebilmeyi beklemeyin. Bu durum zamanla değişebilir. Twitter Analytics (https: //analytics. twitter. com) sayesinde toplam takipçi sayısını, cinsiyet dağılımını, ilgi alanlarını ve coğrafi konumları (ülkeler ve şehirler) görebilirsiniz.

 

Marka Mentionlan: Twitter’daki ilk ve en temel ölçü markanızdan nasıl ve ne sıklıkla bahsedildiğini bilmenizi sağlayan ölçüdür. Twitter markanız hakkında konuşulanları görebilmeniz için bütün yayınlanmış tweetleri tarayabilmenize imkân tanır.

Etki: Twitter’da etkiyi diğer bütün platformlardan daha iyi bir şekilde ölçebilirsiniz. Sprout Social (www. sproutsocial. com) hedef kitlenizi, hangi içeriklerin onlar arasında yankı uyandırdığını, etki ve bağ kurma ile ilgili trendleri daha iyi anlamanıza yardımcı olur. Simply Measured (htttp: //www. simplymeasured. com) ise bünyesinde güçlü Twitter etki ölçüm araçları bulunduran dikkate almaya değer bir sitedir.

İçerik İletimleri ve Link Tıklamaları: Etkileyicilerinizin hakkınızda ne kadar tweet gönderdiği de takip etmeniz gereken önemli bir ölçümdür. Bunu yapmanın en iyi yolu da markanızdan veya kullanıcı adınızdan bahseden tvveetleri sürekli olarak taramanızdır. Bu sayede ne kadar retweetlendiğiniz hakkında bir fikir sahibi olabilirsiniz. TvveetDeck gibi gösterge panoları bu izlemeyi çok daha kolay hâle getirebilir çünkü birden fazla arama terimini listeleyebilmenize ve tüm cevaplarınızı (öncelikli olarak kullanıcı adınızın bulunduğu cevapları) tek bir yerde görebilmenize imkân tanır. Yeni Tvvitter istatistik panosu (http: / /analytics. twitter. com) Tvvitter üzerinden kurduğunuz bağlantılarla ilgili size çok değerli bilgiler sağlayabilmektedir.

 

Açıkladığımız ölçümlerin dışında Twitter istatistik aracının sağladığı bazı önemli istatistikleri aşağıda görebilirsiniz:

Tweet Etkinliği Panosu: Buradan Twitter’daki performansınızı optimize etmenize yardımcı olacak tweet verilerini görebilirsiniz. Tablolar size doğal etkiyi ve katılımı (Tvvitter’da katılımdan kastedilen retweetler, favoriler, cevaplar, paylaşımlar ve benzeridir) gösterir. Aynı zamanda link tıklanmalarını, detay izlemelerini (kullanıcıların daha fazla detay görüntüleyebilmek için tweete tıklama sayıları) ve kullanıcı profili tıklamalarını da görebilirsiniz.

Takipçi Panosu: Burada en farklı ilgi alanları ve ilgilerini çekebilecek konular dâhil tüm takipçilerinizin sayısını görebilirsiniz. Ülke, cinsiyet ve ilgilendikleri diğer insanlara göre (ortak paylaşılan Tvvitter hesaplan) analiz edebilirsiniz.

Web Site Panosu: Web site panosu, belirleyeceğiniz herhangi bir günde Twitter’dan web sitenize olan trafiği gösterir. Buna tweetler, tıklanmalar, her tweete göre tıklanma sayısı ve bu davranışların zamanla nasıl değiştiği de dâhildir. Listeye istediğiniz sayıda web sitesi ekleyebilirsiniz.

Twitter Kart İstatistikleri: Twitter kartları Twitter’da zengin bir medya deneyimi yaşamanızı sağlar. Twitter kart istatistikleri de bu medyaların Twitter’da ne kadar başarılı olduklarını gösterir. Belirli bir zaman dilimi içerisindeki tweet, izlenim, tıklanma ve yüklenme sayılarını görebilirsiniz.

Web Siteler İçin Dönüşüm İzleme: Dönüşüm izleme kullanıcılarınızın Twitter’daki reklamları görüntüledikten sonra aldıkları aksiyonları anlamanıza yardımcı olur. Bu izleme, kampanyalarınızı görüntülemeden yapılan son tıklamaya ait dönüşümü görebilmenizi sağlar. Herhangi birinin reklamınız ile etkileşime geçtikten sonra istenilen aksiyonu alıp almadığını görebilirsiniz. Arada ziyaret edilen web siteleri ile birlikte bu saatleri veya günleri alabilir.

Rasim Tüten

Rasim Tüten

Anadolu Üniversitesi - Kontrol ve Otomasyon Teknolojileri
Anadolu Üniversitesi - Halkla İlişkiler ve Reklamcılık
Rasim Tüten

Latest posts by Rasim Tüten (see all)

Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Rasim Tüten
Anadolu Üniversitesi - Kontrol ve Otomasyon Teknolojileri Anadolu Üniversitesi - Halkla İlişkiler ve Reklamcılık

Bir Cevap Yazın