Sosyal Medya
Şimdi Okunuyor
Türkiye’de Sosyal Medya Kullanımı Artıyor
0

Türkiye’de sosyal medya kullanımı özellikle gençler arasında hızla artıyor. Akıllı telefonların hayatımıza girişiyle yükseliş gösteren sosyal medya kullanımı gün geçtikçe artış gösteriyor.

Interpress’in yaptığı araştırmaya göre ülkemizde 46 milyon 300 bin kişi internet kullanıyor.

Sosyal Medya Platformları

Sosyal Medya Kullanımı Ve Aktiflik

Sosyal medya kullanan kişilerin yüzde 90’lık bölümü aktif olarak hesaplarına erişiyor. 42 milyon kişinin aktif olduğu sosyal medyaya mobil cihazlardan erişim ise yüzde %77’yi kapsayarak, 36 milyonu işaret ediyor.

Her gün çevrim içi olanlar yaklaşık olarak yüzde 75-78’lik bölüme denk geliyor. Yüzde 16’lık bölüm de haftada en az bir kez çevrim içi olmayı tercih ediyor. Bu verilerdeki oranların beklenenin biraz altında olduğu düşünülse de ülkemizde yaşayan tüm kesimin internete her gün erişme fırsatı olmadığı düşünülebilir.

En Çok Kullanılan Sosyal Medya Facebook

Varoluş tarihi olarak en eski kabul edilebilecek Facebook, kullanım oranında da birinci sırayı kimseye bırakmamış gözüküyor. Yüzde 32’lik oranla Facebook’un ardından en önemli amacı mesajlaşmak olan Whatsapp, yüzde 24’lük oranla 2. sırada yer alıyor.

Facebook’un mesajlaşma uygulaması olan Facebook Messenger 3. sırada yüzde %20 ile yer alıyor. Böylece Facebook’un aktiflik ve kullanım oranındaki başarısına bir kat daha değer katıyor. 3 büyük sosyal medya platformu olarak kabul edilebilecek Facebook, Twitter ve Instagram’dan kalan 2’li Twitter ve Instagram, 4. ve 5. sıralarda kendine yer bulmuş durumda. 4. sıradaki Twitter’ın oranı %17’de yer alırken, Instagram 5. sırayı %16’lık oranla alıyor.

Platformlar Hakkında Çıkan Haberlerde Lider Kim?

Sosyal Medya platformları hakkında çıkan haberlerde birincilik diğer kategorilerde olduğu gibi Facebook’ta değil. Buradaki liderliği Ocak 2017’den 4. ay sonuna kadar olan verilerde Twitter alıyor. 4 aylık süreçte Twitter hakkında yaklaşık 300 bin haber yapıldığı göze çarpıyor. Twitter’ın burada 2. olan Facebook’u yaklaşık 3’e katlamış gözüküyor. Facebook 2.liği yaklaşık 105 bin haberle almış durumda. Her kullanıcı tarafından özenle kullanılan Instagram, hakkında çıkan haberlerde 3. sırada yer alıyor. Instagram hakkında çıkan haberlerin sayısı 90 bin civarında. 4. sırada yer alan Whatsapp hakkında diğer verilere göre çok az sayıda haber yapılmış durumda. Whatsapp 4. sırayı yaklaşık 4 bin haberle almış durumda.

Latest posts by Alperen Küçük (see all)

Sizce Makale Nasıl?
Harika
50%
Güzel
50%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Alperen Küçük

Bir Cevap Yazın