Sosyal Medya
Şimdi Okunuyor
Tumblr Pazarlama Alanında Nasıl Kullanılır?
0

Tumblr denildiğinde aklımıza daha çok kitap, kahve ve battaniye üçlüsü gelmekte ancak bu mikro bloğu pazarlama alanında kullanmak istediğimizde neler yapmalıyız?

Neden Tumblr  ?

Tumblr gibi bir alanda pazarlama yapmak önemli çünkü veriler üzerinden anlatacak olursak, Ouick Sproud’a göre Tumblr  trafiği her yıl % 74 oranında artmakta ve ayık olarak da 420 milyondan fazla ziyaretçisi mevcut. Yani özellikle genç kitleleri kendi markamıza çekmek istiyorsak bu mecra bizim için çok faydalı olabilir. Ayrıca markalara yönelik sosyal duygular kategorisinde 1. Sırada yer almakta ve Yahoo’nun bir parçası olduğu için Tumblr sponsorlu postlar kullanıldığında 800 milyon ziyaretçiye ulaşma imkanımız var.

Pazarlama Yapmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

İlk olarak şu soruları cevaplamakta fayda var; Bloğu oluşturma sebebiniz ve hedef kitleniz Tumblr ile uyumlu mu? Bloğun odaklandığı nokta ne olacak? Tumblr hitap ettiği yaş grubu sebebiyle farklı alt kültürler barındıran, ironi, komedi ve günlük dilin diğer mecralara göre daha çok kullanıldığı bir alan. Bu sebeple paylaşılan içerikler dikkat çekici olmalı.

tumblr-one-cikarilmis-gorsel-jpg

İçerikler Nasıl Olmalı?

Tumblr’ı diğer sosyal mecralardan ayıran özellikleri şunlar; popüler bütün sosyal paylaşım siteleriyle tam bir uyum içinde çalışması. Kullanıcı yaş sınırının 34 yaş ve altı olduğunu düşünecek olursak; içeriklerde  dikkat çekecek olan  etmenlerin iyi görseller ve videolar, müzikler, GİFler , etiketler, hashtag’ler, bağlantılar ve metinler markamız için faydalı olabilir. Ayrıca başka kişileri ve firmaları takip etmek ve kullanıcıların ve başka blogların paylaşımlarını Rebloglamak çok önemli. Yapılmaması gereken işlemlerse; gereğinden fazla hashtag kullanmak, saldırgan bir üslup, haber içeriklerinin paylaşılması ve markanın diğer sosyal medya sayfalarında paylaşılan içeriklerin aynılarının yine Tumblr bloğunda paylaşılması.

Tumblr’ da içeriklerin dikkat çekebilmesi için sayfamız için dikkat çekici bir isim bulmakla başlayabiliriz. Hesap herkesin ulaşabildiği bir hesap olmalı ve Tumblr  Disgus’ı kıllanırsak hem Tumblr ‘da hesabı olmayan kişiler bizimle etkileşimde bulunabilir  hem de içeriklere yazılmış cevapları takip edebilir, yorumları yönetip oylayabiliriz. Linkediln ve Twitter’dan farklı olarak daha az resmiyetin olduğu bir iş ağı dolayısıyla yaratıcı yönümüzü ortaya çıkarmak durumundayız.  Diğer mecralardan farklı olarak blog sayfamızı istediğimiz gibi tasarlayabiliriz. Sayfamızın kategorilerini istediğimiz gibi düzenleyebiliriz.  Eğer hiç bir şekilde içeriğimizin görseli iyi değilse uzun ve bilgilendirici içerikler bizim için çare olabilir. Çünkü bunun hem kişileri sayfada uzun süre tuttuğu hem de araştırma yapmalarını gerektiren başka sayfalara geçmek zorunda kalmadıkları gözlemlenmiş.

 

tumblr-shutterstock

Tumblr’da resmi bir sayfa kullanmak istiyorsak daha çok grafik ve resimlerin ön plana çıktığı bir blog yönetmemiz gerekiyor.

Blogun ve içeriklerin Seo ile uyumlu olasını özen gösterecek olursak; sayfa başlıkları ve meta açıklamaları optimize etmeye, özel mesaj URL’si oluşturmaya, uygun etiketler eklemeye ve anahtar kelimelerle alt öz nitelikli resimler koymaya dikkat etmeliyiz.

Tumblr Search Ve Tumblr Business

Tumblr Search sadece anahtar kelimeler değil etiketleri de aramamıza yarayan alan. Tumblr Business’ı pazarlama alanında reklam vermek istersek kullanabiliriz. Markamızın bilgilerini iletip bir marka strateji uzmanı ile görüşme şansımız var.

Özetle

Tumblr’da unutmamamız gereken kilit nokta şu; takipçilerin çokluğu değil niteliği önemli. Bu alanda pazarlama yapmak ve markamızı tanıtmak istiyorsak kullanıcıları çok iyi okumalı özelliklerini iyi takip etmeli, daha çok gençlere hitap eden paylaşımlarda bulunmalıyız. Bu mecranın farkı kullanıcılarının diğer kullanıcılarla ve markalarla daha derin bağlantılar kurmayı tercih etmesi. Topluluğun ne demek istediğini anlayıp iyi yorumladığımızda, eğlenceli bir marka üslubu geliştirdiğimizde diğer sosyal mecralardan daha farklı, yaratıcı içerikler ve görseller kullandığımızda başarılı olabiliriz. Bu alanda özellikle 2014 ve 2015 yıllarında ödül almış reklamlara bakmakta fayda var.

Sizce Makale Nasıl?
Harika
100%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Betül Solmaz

Bir Cevap Yazın