Sosyal Medya
Şimdi Okunuyor
Tercih Aşamasında Sosyal Medya Pazarlaması
0

Pazarlama Hunisi

Pazarlama hunisi günümüzde pazarlamanın en önemli kavramlarından biridir. Pazarlama hunisi, potansiyel müşteriler ile mevcut müşterileriniz arasında farkı ortaya çıkardığı gibi, aynı zamanda müşterilerinizin ürününüzün farkına varmasından onların düzenli bir tüketici olana kadar geçen serüveni planlar. Hemen hemen her pazarlamacının bir çeşit pazarlama hunisi kullanması nedeniyle, bu olay sosyal medya pazarlamasını anlayabilmemiz için önemli bir çerçeve sunar. Geleneksel pazarlama hunisi genelde beş aşamadan oluşur. Pazarlama hunisindeki aşamalar şirketten şirkete farklılık gösterebilir. Bu beş aşama; farkındalık, değerlendirme, tercih, aksiyon ve sadakattir.

pazarlama-hunisi

 

Tercih Aşamasında Sosyal Medya Pazarlaması

Tercih aşaması, potansiyel müşterinin bir satın almaya sıcak baktığı aşamadır. Bu aşamada potansiyel müşteri belirli ürünleri değerlendirir ve favorilerini belirler. Onu yönlendirdiğiniz ürünü beğenir. Bu süre zarfında potansiyel müşteride, vereceği paranın karşılığını alıp alamayacağı ve alacağı ürünün ihtiyaçlarını karşılayıp karşılayamayacağı kaygıları oluşur. Bu aşamada ücretsiz deneme sürümleri ve 30 günlük para iadesi garantileri sunabilirsiniz. Genel anlamda potansiyel müşterilerinizin markanız ile duygusal bir bağ kurmasını ve bunun da onları ürününüzü satın almaya teşvik etmesini umarsınız.

Potansiyel müşteri pazarlama hunisindeki tercih aşamasına gelene kadar yüksek ihtimalle ürünün tüm alternatiflerini değerlendirmiştir. Ürün broşürleri, ürün web siteleri ve internetteki müşteri görüşleri sayesinde bu bilgileri elde eder. Tercih aşamasına geldiğinde ise büyük ihtimalle daha fazla fikir alabilmek adına arkadaşları ile konuşacaktır. Burada ürünün özellik açısından diğerinden daha iyi olup olmadığı daha az önem arz eder fakat müşterinin ürününüze karşı bir yakınlık kurması da söz konusudur. Potansiyel müşteri ayrıca bu aşamada kullanıcıların markanız ile ilgili oluşturduğu içerikleri de inceler.

Bu aşamada çok dikkatli olmalısınız. Potansiyel müşteri ile güvenilir bir ilişki kurmanız önemlidir. Potansiyel müşteri ürünü satın aldıktan sonra iyi bir müşteri hizmetleri alacağından emin olmalıdır. Uzun vadede düşündüğünde iyi bir tercih yaptığına inanmak istier. Potansiyel müşteriniz ile özgün, kişisel ve gerçekçi bir şekilde konuşarak bu güveni inşa edebilir ve kaygılarını hafifletebilirsiniz.

İşte tam burada ürününüz ile ilgili yayımladığınız bloglar önemli rol oynar. Bunlar potansiyel müşterinize gerçek insanların ürününüzün ve markanızın arkasında olduğunu hatırlatır. Sorulara cevap vermeye, ürün sorunlarını çözmeye ve ürünün nasıl geliştirildiğini anlatmaya yeteri kadar zaman ayırdığınızdan emin olun.

Bu aşamada aşağıdaki Sosyal Medya Pazarlaması taktiklerini dikkate alabilirsiniz:

Ürünü ele alan bir veya birden fazla blog: Blogların farkındalık ve değerlendirme aşamalarında da değerli olduğu doğrudur, fakat en önemli oldukları aşama tercih aşamasıdır. Müşteriler sizinle iletişime geçmeye en çok bu aşamada ihtiyaç duyar.

Ürün tanıtımlarının YouTube klipleri: Marka tercihlerini belirleyen potansiyel müşteriler için ürünü tanıtan ve yararlarını açıklayan video klipler oldukça yardımcı olacaktır. Videolarınızı YouTube gibi sitelerde yayımlamanız sonucunda, müşterileriniz onları kolayca bulabilecektir. YouTube’da gönderi yapmak aynı zamanda insanlara ürün videoları hakkında yorum yapma ve oylama imkânı tanır.

 

Rasim Tüten

Rasim Tüten

Anadolu Üniversitesi - Kontrol ve Otomasyon Teknolojileri
Anadolu Üniversitesi - Halkla İlişkiler ve Reklamcılık
Rasim Tüten

Latest posts by Rasim Tüten (see all)

Sizce Makale Nasıl?
Harika
100%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Rasim Tüten
Anadolu Üniversitesi - Kontrol ve Otomasyon Teknolojileri Anadolu Üniversitesi - Halkla İlişkiler ve Reklamcılık

Bir Cevap Yazın