Sosyal Medya
Şimdi Okunuyor
Sosyal Medyayı Neden Kullanıyoruz?
0

Neden sosyal medya kullanıyoruz? Biz insanlarda sosyal medya eğilimi neden bu denli artışa geçti? Ya da yaptığımız paylaşımların beğenilmesi, etkileşim alması bizi neden bu kadar mutlu eder?

Sosyal medyayı en çok kullanan ülkeler arasında yer alan ülkemizde, sosyal medya kullanımının temelinde yatan etken görme , takip etme, haberdar olma ve bunlara ek olarak tabiki de görünmek. Peki amaç bu doğrultudayken sosyal medyayı ne denli doğru ve kaliteli kullanıyoruz tartışılabilir. Çünkü bu tarz mecralarda kişi çoğu zaman gerçekten uzaklaşabiliyor ya da olduğu gibi yansıtmayabiliyor. Bu da sanal ortam dediğimiz bir ortam tipini ortaya koyabiliyor. Bu aşamada da takipçi sayısı,alınan etkileşim ya da beğeni çok da gerçekçi bir gösterge olmayabiliyor. Gerçekten bu derece uzaklaşan sosyal medya paylaşımlarında ya da hesaplarında bir süre sonra gerçek hayata entegrasyon kısmında ciddi boyutlu sıkıntılar yaşanabiliyor.

İşin bu boyutuna değindikten sonra şunu düşünmek gerekiyor,bu tip paylaşımlarda bulunan profiller insanları nasıl bir yöne doğru itiyor? Yaşantı şekli,maddi durumu,dış görünüşü vb. kişinin sahip olduğu her türlü özellik ne boyutta olursa olsun, karşıdaki paylaşımlar sebebiyle kişide yetersizlik,eksiklik,sahip olamama duyguları tetiklenebiliyor. Yani insanın uçsuz bucaksız kıyas ve rekabete yönlendirebiliyor.  Bu durumun ileri seviyesinde mutsuzluk ve depresyona varan ciddi örnekler de mevcut.

Peki bu temelde yatan “ben de buradayım”,”beni görün ve farkedin” algısını neler tetikliyor?

  • Akıllı Telefonlar,bununla birlikte sosyal mecralara dilediğin zaman ulaşabilme.
  • Toplum tarafından kabul görme içgüdüsü.
  • Çağın trendlerine ayak uydurma politikası.
  • Yine çağın trend hastalıklarından,”Nomofobi”
  • Kendini teşhir etme çabası.
  • Sürü psikolojisi ile ortaya çıkan günümüzde çoğu insanın bu yolu tercih ediyor olması vb.

Dünyadaki Sosyal Medya Eğilimi

Ülkemiz açısından bakıldığında sonuçlar bu yönde. Global bakıldığında ise dağılımın ve paylaşımların çok daha farklı şekillendiği görülmektedir. Social@Ogivly ve SurveyMonkey’in yapmış olduğu,birçok ülkenin katıldığı  insanların sosyal medyayı neleri,neden ve nasıl paylaştıklarını gösteren bir araştırmaya göre sosyal medyada yapılan paylaşımların başlıca sebepleri;

  • Duygusal Sebepler-Paylaşılan içeriklerin kişiliklerini yansıtması.Ağırlıklı ülkeler; Hong Kong(%24),Çin(%22),Polonya(%20),Türkiye(%18) ve Japonya(%15).
  • Paylaşılan içeriklerin çoğu zaman hem eğlenceli hem de eğitici olması-Eğlendirerek eğitmek kullanıcıların en çok tercih sebepleri arasında. Genellikle gelişmiş ülkelerde tercih edilen faktöre göre;Endonezya(%68),Meksika(%58),Hong Kong(%52) gibi oranlara sahip.
  • İçeriğin miktarındansa ilginçlik boyutu daha çok önem göstermektedir.
  • Sosyal mecralarda verilen  reklamın kaliteli bir içeriğe sahip olması da belli bir kitleyi etkilemektedir.Meksika(%55),Polonya ve Çin(%51) gibi tercih oranlarında sahip bu faktör için. Japonya(%74),Güney Kore(%73) ve ABD(%83) gibi yüzdelik kesimler ise çevrimiçi reklamlardan rahatsızlıklarını dile getiren ve daha fazla görmek istemeyen ülkelerdir.

 

Ceren Eroğlu

Ceren Eroğlu

Ben Ceren Eroğlu. İstanbul Bilgi ÜniversitesiEndüstri Mühendisliği'nden mezun oldum.
Ceren Eroğlu
Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
100%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Ceren Eroğlu
Ben Ceren Eroğlu. İstanbul Bilgi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nden mezun oldum.

Bir Cevap Yazın