Sosyal Medya
Şimdi Okunuyor
Sosyal Medyayı 4 Adımda Etkili Kullanmak
0

Sosyal medya yemek fotoğrafları paylaşıp, ilkokul arkadaşlarımızı bulduğumuz yer olmaktan artık çıktı. Dijital sektör e-ticaretten, e-pazarlamaya kadar pek çok alanı kapsayan yeni bir oyun haline geldi. Kuralları değişen bu yeni  oyunun dışında kalmamak için neler yapmalısın? Gelin sosyal medyayı etkili kullanmak için neler yapabileceğimize bakalım.

 

Sosyal medya ağları

1)Yeni Kimliklerimiz: Profiller

Yeni tanıştığımız birisinde ilk izlenimi kişinin görünümünden elde ederken, sosyal medyada bunu profillerden elde ediyoruz. İlk olarak profil resmi ve isim çok önemli. Profil resmi ne profesyonel bir fotoğrafçıda çekilmiş kadar resmi ne de arkadaşlarınız ile eğlenirken çekilmiş kadar ciddiyetten uzak olmalı. Müşteriniz ile tanışmaya gittiğinizde kendi adı yerine bir nickname söylese ne düşürdünüz? Belki biraz şüphe ve büyük ihtimalle olumsuz düşünceler.  Bu yüzden dijital platformlarda gerçek isminizi kullanmaktan kaçınmayın.

Kapak resmi alanında yaratıcılığınızı konuşturun, sektörle veya işinizle ilgili sizi anlatacak resimler paylaşın.

 

2)Erişilebilir Olun

Kilitli olan belgeler, bilgisayarlar ve kapılar düşünün. Hepsi kişilerin aklında “ Burada  gizlenen veya  gizli tutulmak istenen bir şeyler var” izlenimi oluştururken aynı izlenimi profiliniz neden oluşturmasın? Bu yüzden hiçbir hesabınızı gizli /kilitli tutmayın ve akıllarda soru işareti bırakmayın.

3) İçerik Paylaşmak

Her gün  paylaşacak içerik bulmak en büyük zorluklar arasındadır. Paylaşımlara başlamadan önce hedef kitlenizi belirleyip,  haftalık içerik takvimi oluşturmak işleri kolaylaştıracaktır. Ayrıca sosyal medyayı marka bilinirliğini arttırmak için kullanılması, sürekli markanın reklamlarını içeren paylaşımlar yapmaktan daha iyidir. Hayranlar ile diyalog  kuracak, onları gülümsetecek, bilgi verecek ve etkileşime geçirecek içerikler paylaşmak  daha fazla kitleye ulaşmanızda önemli nokta olacaktır.

Paylaşılan içeriklerde laf kalabalığından ve kafa karıştırıcı anlatımlardan uzak durun. Akvaryum  reklamı yaparken “Balıkların Gizemli Dünyasına  Yakından Bakın” gibi konudan uzak metinler yazmak size hoş gelse de, okuyucu için gereksiz ve vakit kaybıdır.

Sosyal ağ ikonları

 

4)Cevapsız Mesaj Kalmasın

Gelen mesajlara mümkün olduğunca çabuk geri dönmek, kullanıcılara kendilerinin önemsendiği ve dikkate alındığı izlenimini verir. Elbette ki 7/24 geri dönüş yapmak zor olsa da, mesajlaşma ayarlarındaki otomatik mesaj bu konuda yardımcınız olacaktır.

Paylaşımlara gelen iyi yorumlar dışında, kötü ve belki hakarete varan yorumlarda gelecektir. Bu tarz yorumlara cevap verirken , vereceğiniz cevabı herkesin göreceğini unutmayın. Yazacaklarınızı okuyacak kullanıcılar, kötü yorumu yazan kişiden daha önemlidir. Eğer cevap verecekseniz nezaketinizi bozmadan cevap verin, prestijinizi sadece kötü bir yorum için kaybetmeye değmez.

 

Sonuç olarak; dijital dünya  her zaman değişse ve güncellense bile, bu kurallar daima kalacaktır. Sosyal medyayı  etkili kullanmak markanızın bilirliğini arttırabilir, iyi bir izlenim bırakmanıza yardımcı olur ve  daha geniş kitlelere ulaşabilirsiniz.

Melike Serttaş

Beykent Üniversitesi Yeni Medya öğrencisi
Sosyal Medya Uzmanı
Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Melike Serttaş
Beykent Üniversitesi Yeni Medya öğrencisi Sosyal Medya Uzmanı

Bir Cevap Yazın