Sosyal Medya
Şimdi Okunuyor
Sosyal Medyanın Hayatımızdaki Yeri Tam Olarak Nerede?
1

 

Yeni iletişim teknolojilerinin gelişmesi, sınırların kalkması, internetin hayatımıza girmesiyle; alışkanlıklarımız, arkadaşlarımız, iletişimimiz de çeşitli değişiklikler meydana gelmiştir. Sosyal medya, günümüzde  giderek artan etkisi ile dünyanın her yerinde farklı amaçlar doğrultusunda paylaşımlar yaparak insanların bir şekilde kendini öne çıkarmasını sağlamıştır.

Sosyal Medya Neden Etkili?

Facebook, Twitter, Instagram ve daha birçok sosyal medya portalı, insanların duygu ve düşüncelerini rahatlıkla dile getirebildiği ve aynı zamanda duygu ve düşünceleri ile örtüşen görselleri paylaştığı alanlar olarak öne çıkıyor. Bir dönem yaygın olarak blog kültürünün tamamen kişiye indirgenmesinden sonra sosyal medya kullanımı da hızla artmaya başladı.

Sosyal medya, günümüzde hemen her insanın yaygın olarak kullandığı uğrak yerlerden birisi haline geldi. Fiziki bir yönü olmayıp online platform altında sunulan bu kanallar, insanların iletişim kurmasını sağlamakta aynı zamanda çeşitli amaçlar doğrultusunda değerlendirilmektedir. Bireysel bazda baktığımızda eski bir arkadaşa ulaşmak, arkadaşlarımız ile daha hızlı iletişim kurmak ve duygularımızı diğer insanlara açma isteği etkili olmaktadır.

Facebook Twitter Instagram

Sosyal Medyanın Kurum ve Kuruşlardaki Yeri

Teknolojideki bu hızlı gelişim ve değişim sosyal hayattaki bir çok alanı etkilediği gibi kurum ve kuruşların iletişim ve pazarlama stratejilerini de etkilemiştir. Binlerce insana, çok daha düşük maliyetler ile reklam yapma fırsatı yakalayan firmalar, kurumsal anlamda çalışmalarını sosyal medya ağırlıklı kampanyalar üzerine konumlandırırken insanların çok daha rahat bir şekilde marka ve ürünlerine ulaşmasını sağlamaktadır.

Kurum ve kuruluşlar, değişen hedef kitle profiline uygun yeni pazarlama ve iletişim stratejileri belirlemektedirler. Sosyal medyada aktif rol alarak markalarının tanınırlığını arttırabilir, rakipleri ve yeni trendleri takip edebilir, ürünlerinin tanıtımını yapabilir, maliyet ve pazarlama faaliyetlerinde verimliliği arttırabilirler. Diğer bir önemli özellik ise artık tüketiciler ürünler ile yaşadıkları deneyimleri paylaşır olmuş ve diğer tüketicilerin satın alma süreçlerini etkilemeye başlamışlardır. Bu yeni dünyada işletmelere pazarlama iletişimi faaliyetleri için yeni yeni önemli fırsatlar sunmaktadır.

Sosyal Medyanın Olumsuz Etkileri de Olabilir

Sosyal medyanın sağladığı yararların yanı sıra bazı olumsuz etkileri de bulunmaktadır. Bu etkiler arasında insanların iletişiminde yaşadıkları güçlükler dışında birbiri ile olan gerçek ilişkileri en aza inmektedir. Burada sosyal medyayı nasıl? ve ne amaçla? kullandığımızın çok önemli olduğu ortaya çıkmaktadır. Aynı zamanda henüz yeni gelişme gösteren bir alan olması nedeniyle yasal anlamda büyük boşluklar bulunmakta,  kimi zaman kötü amaçlar doğrultusunda sosyal medya kullanılmaktadır.

Pelin Avuloğlu

Graduated from Afyon Kocatepe University on Business Management
Anadolu University Undergraduate for Public Relations and Advertising Management
Currently; Client Manager at Fikristan Advertising Agency
Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
100%
Yazar Hakkında
Pelin Avuloğlu
Graduated from Afyon Kocatepe University on Business Management Anadolu University Undergraduate for Public Relations and Advertising Management Currently; Client Manager at Fikristan Advertising Agency
1Yorumlar

Bir Cevap Yazın