Sosyal Medya
Şimdi Okunuyor
Sosyal Medya’dan Daha Fazlası
0

Sosyal Medya’nın Birey Ve Toplum Üzerindeki Etkisi

Sosyal medya, son dönemlerde hayatımızın bir parçası haline geldi ve sosyal ağlara ulaşmak oldukça basitleşti. Ve bu mecralara girmek için gereken cihazlarda bir o kadar arttı. Artık gündemi internet üzerinden takip eder hale geldik. Sosyal ağların bireyler üzerinde etkisi artık yadırganamayacak kadar büyük. Sosyal medya, her insanın siyasal ve kültürel dünyasına direkt olarak etki etmeye başladı. Artık insanlar sosyal medya üzerinden örgütlenebiliyor, haberleşebiliyor ve bilgi aktarımı yapabiliyor. Bu durum sosyal medyanın artık eğlence mekânı olmaktan daha fazla anlama geldiğini gözler önüne seriyor. Sosyal medya artık uluslar ve gruplar açısından gerçek ve güçlü bir silah niteliğinde. Bu durumda kaçınılmaz bir problemi, yani “kontrolsüz bir sosyal medya salgını”nı ortaya çıkarmıştır. İlk başta sadece gençlerin vakit geçirdiği ve gereksiz bir uğraş olarak görülürken, daha sonraları siyasal hareketlerin bu mecraları kullanarak örgütlenmesiyle ve büyük bir insan potansiyeline hitap etmesiyle öneminin farkına varılmıştır.

 

sosyal-medya-toplum

 

Bireyler çoğu kez gerçek hayatla ilişkilerini kopararak sanal ortamda bir kimlik geliştirme ve sosyalleşme çabasına girebiliyor. Özellikle çevresiyle yüz yüze ilişkilerde sıkıntı yaşayan bireylerde bu olay daha fazla gözlemleniyor. Sanal oyunların ve zaman kaybettirecek uygulamaların da bulunduğu sosyal mecralar, sokak kültürünü öldürme noktasına gelmiştir. İnsanlar artık parkta veya çay bahçesinde muhabbet etmek yerine sosyal ağlarda bir fotoğraf, video vb. paylaşmayı tercih ediyorlar. Sosyal medya kulanım yaşı da oldukça düşüktür. Bu durum yüzünden de çocuklar artık sokak veya park oyunları yerine bilgisayar, konsol ve sanal oyunlara daha ilgili yaklaşmaktadırlar. Sosyal medya kontrollü olarak kullanıldığı zaman bireylerin hayatlarında amaçlarına ulaşmaları için mükemmel bir araç olabilmektedir. Bireylerin dünyayı ve ülkelerini daha yakından takip edebilmeleri, yaşanan gelişmeler karşısında farklı yönleri ve görüşleri kavrayarak doğruya en yakın fikri benimsemeleri açısından sosyal medya önemli bir mecradır. Fakat amacından farklı kullanılan bir sanal ağ sadece eğlenmek adı altından öldürülen zamandan başka bir şey olmayacaktır. Hatta zaman öldürmekten öteye bile geçebilecek durumlar karşımıza çıkmaktadır. Kötü niyetli grup veya kişilerin etkisi altında kalıp suç işleyen kişilerin sayıları azımsanamayacak kadar fazladır.

 

sosyal-medya-birey

 

Sosyal medya kavramı birçok yönden incelenip ele alınabilecek geniş bir konu. Sosyal medyanın iyi ve kötü yönleriyle ilgili binlerce örnek sunulabilir. Fakat inkar edemeyeceğimiz büyük bir gerçekle karşı karşıyayız. Sosyal medya insanların eğlendiği veya gündemi takip ettiği bir yer olmaktan çoktan çıkmış durumda. Artık sosyal medya, sosyal medyadan daha fazlası…

Rasim Tüten

Rasim Tüten

Anadolu Üniversitesi - Kontrol ve Otomasyon Teknolojileri
Anadolu Üniversitesi - Halkla İlişkiler ve Reklamcılık
Rasim Tüten

Latest posts by Rasim Tüten (see all)

Sizce Makale Nasıl?
Harika
75%
Güzel
25%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Rasim Tüten
Anadolu Üniversitesi - Kontrol ve Otomasyon Teknolojileri Anadolu Üniversitesi - Halkla İlişkiler ve Reklamcılık

Bir Cevap Yazın